Данська компанія працює з російськими військовими і заробляє на цьому мільйони
Джерело:
DanwatchПопулярна данська група компаній, яка розробляє продукцію на основі кам'яної вати, досі не вийшла з ринку агресора. В Росії досі працюють 4 заводи Rockwell, а продукція компанії роками використовувалась для військової промисловості.
Скільки Rockwool заробила на крові
Rockwool навіть після анексії Криму та заробляла мільйони крон в Росії. Огляд контрактів в офіційній базі даних тендерів російського уряду показав, серед іншого, що принаймні у 21 випадку російські представники Rockwool поставили продукцію на загальну суму 123 мільйони рублів (приблизно 11,5 мільйона данських крон) підприємствам, які виконують великі замовлення від імені Міноборони Росії.
Цікаво Схвалений ЄС 10 пакет санкцій жорстко перекриває Росії можливості їх обходу, – економіст
Продукція Rockwool є в російських військових кораблях
У контракті від вересня 2017-го, наприклад, вказано, що один із постійних партнерів Rockwool ТОВ "Морські комплексні системи" поставив матеріали на суднобудівний завод "Північна верфь". Продукція мала бути використана для будівництва військового корабля "Всеволод Бобров".
Корабель прибув у січні 2022 року до Чорноморського флоту Росії, а наступного місяця брав активну участь у кровопролитній битві за стратегічно важливий острів Зміїний, куди Росія вторглася в перший день війни.
Корабель відігравав дуже активну роль, спочатку транспортуючи боєприпаси та військову техніку на острів Зміїний. Пізніше "Всеволод Бобров" отримав на борт ракетний комплекс "Панцир-С1" для забезпечення протидії атак з повітря, тож корабель використовувався не лише для транспортування, а й для бойових дій,
– розповідає український військовий аналітик Олександр Коваленко.
Тара Ван Хо, яка є одним із провідних світових експертів з прав людини та бізнесу в Ессексській юридичній школі в Англії, оцінила документацію та осудила постачання продукції Rockwool на судно "Всеволод Бобров".
У 2017 році Росія стояла за серйозними порушеннями міжнародного гуманітарного права під час двох незаконних окупацій Грузії у 2008 році та України у 2014 році. Постачання їхнім військовим обладнання для кораблів, літаків і артилерії несе в собі ризик того, що продукти сприяють міжнародним злочинам. А в цьому випадку з "Всеволодом Бобровим" цей ризик матеріалізувався.
Продукція Rockwool також використовувалася для інших проектів, ніж ті, що перераховані в базі даних тендерів. Rockwool в Росії з гордістю заявляє в соціальних мережах, що в 2007 році вона постачала матеріали для фрегата "Адмірал Горшков", а в 2015 році провела звукоізоляцію всього культового штабу Міноборони Росії в Москві.
Що кажуть в компанії
Rockwool не бажає давати інтерв'ю. Натомість Майкл Зарін, керівник відділу комунікацій у Rockwool Group, надіслав письмову відповідь, в якій він не стосується 21 нещодавнього флотського проєкт, який був завершений у роки після 2014 року:
Rockwool не має клієнтських відносин з російським урядом чи іншими державними установами. Наведені приклади старі й сягають 2007 року. Сьогодні ситуація помітно відрізняється, і ми повністю дотримуємося санкцій, які діють у будь-який час. У Росії ми більше не виробляємо конкретні продукти для цього сегменту, — говорить він, не уточнюючи, що це означає.
Які ще компанії досі не покинули російський ринок
- французька компанія Auchan не лише продовжує працювати в Росії, а й прямо допомагає окупантам. Як виявило розслідування, російський "Ашан" постачав товари для російських військових на територіях тимчасово окупованих областей України та допомагав набирати мобілізованих з-поміж своїх працівників.
- Bonduelle також потрапила до скандалу через привітання російських військових, які напали на Україну, надіславши їм консерви. В компанії також це заперечили.
- Також оскандалився австрійський банк Raiffaisen, чий російський офіс визнав псевдореспубліки "ДНР" та "ЛНР" та запропонував мобілізованим росіянам кредитні канікули. Це зацікавило США, які запросили в компанії дані про її діяльність