УКР РУС
7 березня 2024, 13:26
2

Екоподаток від ЄС: Україна зазнає економічного удару у 2026 році

Джерело:

Politico

У 2026 році в Україні почне діяти європейський екологічний податок СВАМ. Якщо в країні не проведуть відповідні зміни, українські виробники втратять мільйони.

Чому Україна може зазнати економічного удару

Якщо Україна вдасться до термінових заходів, вона матиме шанс відтермінувати введення цього податку.

Читайте також Німеччина стрімко нарощує експорт товарів — значну частку купує Китай

В той час, як ЄС обіцяє фінансувати військові зусилля України, скільки б часу це не тривало, він також наполегливо просуває новий закон, який у нинішньому вигляді може виснажити понівечену війною українську економіку. Йдеться про податок, який ЄС планує запровадити на цілу низку продукції вуглецевоємного імпорту, зокрема на залізо та сталь,
– пишуть у виданні.

До початку великої війни Україна і так залежала від експорту до ЄС, проте вже після 24 лютого 2022 року, ця прив'язка посилилася через закриття чорноморських торговельних шляхів. Тому у 2026 році країна зазнає економічного удару після початку дії CBAM та може втратити 1,4 мільярда доларів.

Проте, у законі про СВАМ є пункт про форс-мажорні обставини – або стихійне лихо – для виняткових обставин, і війна та військові дії підпадають під цю категорію. Але Брюссель не дав чітких сигналів, що запропонує Києву виключення з під дії механізму,
– написали у ЗМІ.

Зауважте! Якби податок на вуглець прийняли сьогодні, це призвело б до падіння експорту у межах 1,4 мільйона тонн чавуну. Натомість експорт напівфабрикатів теж впав би на 1,3 мільйона тонн, що сумарно склало б 640 мільйонів доларів недоотриманого доходу.

Йожеф Ксапо, директор з технологій та стратегії "АрселорМіттал Кривий Ріг припустив, що Україна не витримає такого тиску.

ЄС, звісно, не зацікавлений у знищенні української економіки, зовсім навпаки. Частково через це норми щодо СВАМ містять положення про форс-мажорні обставини, яке дозволяє ЄС робити винятки. Мохаммед Шахім, євродепутат від Нідерландів, що очолює роботу профільного комітету парламенту, сказав, що учасники переговорів вважають це формулювання "українським кейсом",
– пишуть у Politico.

Сагатом Саха, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету висловив здивування, що проблему податку на вуглець не розглядають, як нагальну.