САП та НАБУ викрили велику "схему" в енергетиці: збитки перевищують 700 мільйонів гривень

11 січня 2024, 17:30
Читать новость на русском

Джерело:

НАБУ

Правоохоронцям вдалося викрити велику крадіжку в українській енергетиці. Зловмисники навіть придумали спосіб легалізації "зароблених" грошей.

Крадіжка на понад 700 мільйонів гривень 

Правоохоронцям вдалося викрити схему крадіжки електроенергії у ПрАТ "НЕК "Укренерго". Зловмисники також придумали, як легалізувати вкрадені кошти. Загальна сума збитків перевалила за 700 мільйонів гривень.

Цікаво Цифрова ера: які види онлайн-бізнесу зараз на гребені хвилі

Компанія "Юнайтед Енерджі" у березні 2022 року придбала в "Укренерго" електроенергію на 716 мільйонів гривень. Керівник відповідного департаменту закрив очі на велику заборгованість "Юнайтед Енерджі" та не зупинив продаж. Гарантом оплати взагалі виступив комерційний банк, голова якого порушила процедуру та особисто видала документ. 

Потім електроенергію продали реальним гравцям на ринку, а гроші вивели на рахунки міжнародної компанії, яка перебувала під контролем зловмисників. "Укренерго" очікуваних грошей не отримало, а коли підприємство звернулося у банк, то отримало відмову. 

Правоохоронці повідомили про підозру 4 особам:

  • організатору "схеми";
  • директору департаменту "Укренерго", який повинен був зупинити продаж;
  • голові правління банку, який видав гарантії;
  • директору приватної компанії. 

Гроші у сумі понад 700 мільйонів гривень вдалося знайти, на них накладено арешт. 

Реакція "Укренерго"

У підприємстві повідомили, що тісно співпрацюють із НАБУ щодо скандальної справи та надають усю інформацію, яка необхідна правоохоронцям. Також повідомляється, що ситуація відбулася на початку повномасштабного вторгнення, коли всі працівники працювали у критичних умовах. 

"Юнайтед Енерджі" скористалася ситуацією та споживала енергію, яку не купувала. Загалом борг компанії перед "Укренерго" склав 1,7 мільярда гривень. 

 "Укренерго" вже вдалося стягнути з боржника та банку 600 мільйонів гривень, решту стягнуть у судовому порядку. Позитивне рішення суду першої інстанції на користь державного підприємства вже є.