Чому іноземці, які воюють за Україну, не можуть отримати громадянство нашої країни
Сьогодні ми згадаємо події, які відбувалися у ці дні рівно три роки тому – з 1 по 7 грудня 2014-ого.
Долар вперше в історії Росії підніметься вище 53 рублів. Україна готуватиме документи для подачі позовів до Міжнародного суду ООН проти РФ. Терористи "ДНР" звинуватять Олега Царьова в привласненні коштів, які їм виділяє Росія. В Держдумі захочуть визнати "агресорами" країни ЄС та США. Кабмін погодиться з пропозицією Міненергетики щодо дозволу тимчасового імпорту електроенергії із суміжних країн, в тому числі з Росії. А Петро Порошенко пообіцяє дати громадянство іноземцям, які воюють в АТО.
З самого початку війни на Донбас приїде значна кількість іноземців, які воюватимуть на нашому боці, серед них будуть грузини, чеченці, росіяни, білоруси, поляки, громадяни США, Франції, Італії, Швеції. Вони покинуть свої домівки та отримають умовний статус добровольців на неоголошеній російсько-українській війні. Багато із них не зможе повернутися, оскільки в багатьох країнах їхня участь в АТО вважається військовим найманством. А в Росії та Білорусі – просто тероризмом.
Проти терористів ЛДНР воюють близько тисячі іноземців
Восени 2014-го року питання їхнього статусу почнуть порушувати. І в грудні того року Петро Порошенко пообіцяє надати їм громадянство. Президент поквапиться дати обіцянку, не до кінця розуміючи її наслідки.
Представник Генерального штабу Олександр Розмазнін скаже, що на стороні сил антитерористичної операції на Донбасі воюють близько тисячі іноземних громадян. Та лише четверо з них, за інформацією ЗМІ, отримають громадянство України. Останнім буде Ілля Богданов – колишній офіцер ФСБ, який влітку 2014 року перейшов на сторону України і захищав Донецький аеропорт.
Історія Богданова і його минуле дуже неоднозначні. У 2016-ому його нібито намагатимуться викрасти. Звільнятимуть його СБУ та Генпрокуратура. В мережу буде викладено відео, яке потім визнають постановкою і назвуть слідчим експериментом.
Громадянство Ілля отримає ще в 2015-ому, і після нього уже не буде загальновідомих історій про отримання паспорту України людьми, які воювали на нашому боці.
Читайте також: Які заслуги російських журналістів у війні на Донбасі
У 2015 році іноземці та особи без громадянства отримають легальну можливість служити за контрактом у Збройних Силах України. Це питання буде врегульоване відповідним законом. Проте в документі буде норма, згідно з якою служити можуть тільки іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні. Звучить ніби правильно, але не усе так просто.
Справа у тому, що іноземці законно можуть перебувати на нашій території не більше 90 діб. Після чого їхнє перебування більше не є законним. І те, що ці 90 днів минули у зоні конфлікту не має значення з юридичної точки зору, що трохи ускладнювало підписання контракту у минулому.
Крім того, закон дозволяє їм воювати тільки в Збройних Силах. У той час як більшість добровольчих батальонів створювались на базі МВС. І це означає, що повернутись у рідний для себе підрозділ більшість з них уже точно не зможе.
Прес-служба Збройних Сил у травні 2017-ого повідомить, що близько 100 іноземних громадян проходять військову службу за контрактом. Це переважно громадяни Грузії, Білорусі, Литви, Молдови та Росії.
Лише у 2019 році іноземці зможуть отримати українське громадянство
На початку 2016 року Верховна Рада ухвалить закон, який скоротить необхідний для отримання громадянства термін безперервного проживання на території України до трьох років з моменту підписання контракту. У 2019-ому перші іноземці зможуть отримати громадянство згідно з цим законом. Але багато з них намагаються це робити уже зараз. І отримують відмови.
Підстави для них будуть різні. В грудні 2015-ого Адміністрація Президента відмовить 22 бійцям полку "Азов", які приїхали воювати з-за кордону, через те, що ті не нададуть "довідку про несудимість". Таку довідку можна було отримати на території власної держави або у її консульстві. Сподіваюсь не треба пояснювати, чим це загрожує для білорусів та росіян.
Будуть також відмови через порушення терміну перебування на території України або через неналежно зібрані документи.
Читайте також: Хто у терористичних псевдореспубліках наважився на протести
Проте ключовим аргументом будуть наявні відкриті кримінальні справи на їхній батьківщині. Ні для кого не секрет, що серед добровольців-іноземців є люди з сумнівним минулим і з неоднозначними біографіями. Крім того, в Україні відсутній реєстр добровольців, який би дозволив відсікти тих, хто воював лише на папері.
Наша влада розуміє, що тотальне надання громадянства особам з інших країн може боляче вдарити по міжнародному іміджу через звинувачення в легалізації найманців. Крім того, є виправдані побоювання, що, відкривши одним іноземцям двері, ми відкриємо і вікно для легалізації російської агентури.
З іншого боку, ми маємо моральний борг перед сотнями людей, які за покликом серця воюють у нас проти загарбницької війни. Багато з них приїхали із Грузії та Чечні, просто щоб віддати боржок країні, яка у свій час забрала у них батьківщину і безхмарне майбутнє у їхніх дітей. І поки що ця ситуація більше нагадує глухий кут.
Згідно з законодавством, рішення по наданню громадянства ухвалює президент, рекомендації йому надає відповідна комісія. Як працює цей механізм, в цілому можемо побачити на прикладі оператора Юрія Грузинова – росіянина за походженням, який вже близько 10 років живе в Україні.
22 січня 2014 року у Києві на вулиці Грушевського він отримає вогнепальне поранення. У медпункті, куди його доставлять, уже лежатиме тіло Сергія Нігояна. І Юрій зафіксує це на камеру. Так з’явився фільм "Перша смерть", який увійде до циклу "Зима, яка нас змінила".
Фільм "Перша смерть" циклу "Зима, яка нас змінила"
У березні Грузинов та оператор Ярослав Пілунський пройдуть через тортури в підвалах кримського СБУ, куди вони потраплять за спроби висвітлення незаконного референдуму. А після звільнення вони повернуться в Україну і заснують волонтерський проект, відомий під назвою "Жовтий автобус".
Юрій уже не перший рік намагається отримати українське громадянство. Його документи пройшли усі погодження і уже майже два роки лежать на розгляді у президента. Вони лежать в очікуванні рішення, як і документи інших росіян, які борються проти свого режиму на нашій території, але не мають політичного лоббі.