Чому Україна за 27 років незалежності досі немає автокефальної церкви

28 липня 2018, 16:17
Читать новость на русском

Петро Порошенко не перший піднімає питання автокефалії для української православної церкви. Про це заговорили, коли Україна ще тільки отримала незалежність, майже 27 років тому.

У 1991 році в Україні проголошено незалежність, але тільки політичну, а не церковну. В ті дні священнослужителі спробували й собі відділитися від Москви. Перший президент Леонід Кравчук у своїх заявах був нерішучим, тому ситуація вийшла з-під контролю.

Читайте також: Клімкін розповів про ймовірне місце хрещення Русі

Тоді митрополит київський Філарет офіційно просив автокефалію, тобто затвердження церкви Київського патріархату окремо, а не як крила Московського патріархату. Московські попи звісно були проти. Хоча до такого вже підготувались, бо Філарета та його прибічників оголосили розкольниками і позбавили сану.

Аби остаточно затвердити владу Московського патріархату, в 1992 році, в Харкові, проводять Собор на якому патріархом обирають Митрополита Володимира Сабодана. Відверто проросійський керівник відновлює в церкві усіх священиків, що не підтримали Філарета. Київський патріархат не зникає, але слабне.


Леонід Кучма, Патріарх Філарет і Леонід Кучма

В 1994 році президентом стає Леонід Кучма. У нього була чітка орієнтація на Москву та церкву Московського патріархату. Це зробило свою справу, гоніння на так званих розкольників посилились і вилились в жорстоку провокацію – побиття похоронної процесії Київського Патріарха Володимира (Романюка) на Софійській площі в Києві.

Прихильники хотіли поховати його на території собору, однак коли це зробити не дозволили, тому викопали яму просто біля храму. Вже коли труну опустили в землю ніхто не наважився його виймати. Після смерті Володимира, священиків очолив Патріарх Філарет.

Читайте також: Назвали причину затримання прийняття томосу

Визначитись зі становищем церкви не змогли та на другому терміні Кучми. Знову заговорили про автокефалію лише за його помаранчевого наступника Віктора Ющенка. Він найактивніше з Президентів займався духовними питаннями. Хрести Ющенка могли б стати мемами, адже їх за нього поставили фактично на кожному в'їзді та виїзді в населені пункти.

Вперше почали офіційно оформлювати документи на отримання томасу. Щоправда, відео того звернення лишилось хіба що на російських каналах, які критикували Ющенка.


Віктор Ющенко з родиною в церкві

Комісія вселенського патріарха Варфоломія таки приїхала до Києва за Ющенка. Але лише помахала рукою бажанням відділитися. Наступник Ющенка – Віктор Янукович, церквою не займався. На свята ходив до Московського патріархату, але активно себе, як віруючого, не проявляв.

Цього року автокефалія знову на слуху. Тепер вже перший, другий і третій президенти навіть окремо виходять підтримувати таку ініціативу. Продовжує будувати свою кампанію навколо цього питання і президент Петро Порошенко.

Читайте також: Автокефалія церкви в Україні: Вселенський патріарх зробив важливу заяву

Йому вдалося знову запросити до Києва комісію з Константинополя, однак своє рішення вони оголосять не одразу. Тож гарантій знову немає, а церква Московського патріархату повноправно виводить на вулиці своїх вірян із портретами російського патріарха та царя Миколи ІІ.