Не треба аналізувати саміт по окремих заявах: чому G20 випустив ганебну декларацію

11 вересня 2023, 15:58
Читать новость на русском

На днях відбулась зустріч "Великої двадцятки" в Індії. Фінальне комюніке справедливо обурило українську спільноту, адже в ньому не було прямого засудження російської агресії.

Політолог Олексій Кошель наголосив 24 Каналу, що мова про складну дипломатичну гру, тому не варто нічого спрощувати чи сприймати буквально.

Читайте також Підсумкова декларація G20: політолог сказав, яке вона має значення для України

"Дуже важливо, щоб ми не сприймали рішення та результати цього саміту виключно за окремими заявами. Усе значно складніше", – зазначив Кошель.

На саміті G20 відбулася складна дипломатична гра: дивіться відео 24 Каналу

За його словами, саміт мав кілька завдань:

  • вплив на Владіміра Путіна;
  • підготовка певного формату переговорів;
  • пошук можливих точок переговорів.

Найімовірніше, ключове завдання G20 – це отримати з боку Москви реакцію на саміт, формат бачення майбутніх переговорів і сигнал щодо поступок.

Про що йдеться в декларації G20

Комюніке охопила багато тем – від енергетики до російсько-української війни. Зокрема, країни звернули увагу на людські страждання й додаткові негативні наслідки війни в Україні щодо глобальної продовольчої та енергетичної безпеки.

Учасники саміту вважають, що всі держави повинні діяти відповідно до цілей і принципів Статуту ООН у повному обсязі, а застосування або загроза застосування ядерної зброї неприпустимі. Однак прямого засудження Росії як агресора в заяві немає.

Водночас "Велика двадцятка" вітає конструктивні ініціативи, які підтримують "всеосяжний, справедливий і міцний мир в Україні".

Що говорять про декларацію G20 в Україні та світі: основне

  • Речник МЗС України Олег Ніколенко вважає, що текст комюніке "Великої двадцятки" слабкий, і запропонував свій варіант. Зокрема, потрібно прямо назвати агресора – Росію.
  • Президент США Джо Байден пояснив, що компромісна декларація G20 пов'язана з позиціями Росії та Китаю, які є рівноправними членами "Великої двадцятки". Але важливо, що країни підтримали принципи Статуту ООН.
  • Президент Франції Еммануель Макрон взагалі вважає, що комюніке G20 стало дипломатичним програшем для Росії. За його словами, декларація підтвердила ізоляцію країни-агресорки.