Демобілізація за новим законопроєктом: чи звільнятимуть військових через 36 місяців служби
Новий законопроєкт про мобілізацію, який вже внесено до Верховної Ради, передбачає і демобілізацію військовослужбовців. Уряд пропонує звільняти зі служби тих військових, які прослужили безперервно 36 місяців.
Мова про законопроєкт №10449, зареєстрований у Верховній Раді 30 січня. УМовою до звільнення такоє є закінчення терміну контракту.
Дивіться також Новий закон, виїзд за кордон і е-повістки: якою може бути мобілізація в лютому 2024
Зазначають, що звільнення військовослужбовців здійснюватиметься у строки, визначені рішенням ставки Верховного Головнокомандувача.
Водночас демобілізуватися зможуть військовослужбовці з-поміж осіб з інвалідністю (всіх груп) та звільнені з полону, а також у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів – у разі неможливості використання на службі (для вищого офіцерського складу).
Інші підстави для демобілізації
Демобілізація також може бути передбачена і в разі обрання особи народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, у зв'язку з призначенням на посаду судді, судді Конституційного суду України, члена Вищої ради правосуддя (ВРП), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, голови Служби дисциплінарних інспекторів ВРП, його заступника, дисциплінарного інспектора ВРП.
Зауважимо, попередня версія законопроєкту про мобілізацію також передбачала можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби.
Чинна ситуація
- Наразі демобілізація не передбачена під час дії воєнного стану. Військовослужбовці мають право на відпустку у 30 днів. А також – додаткові вихідні у зв'язку з певними обставинами.
- Демобілізуватися можна в окремих випадках. Зокрема, піти зі служби можуть ті, кому виповнилося 60 років та військові, які мають проблеми зі здоров'ям та відповідне рішення військово-лікарської комісії.
- Нещодавно Володимир Зеленський наголосив на тому, що Україні необхідна справедлива мобілізація та демобілізація, а військовослужбовці заслуговують на справедливі ротації, гідну оплату та широкі відпустки.