Дочасні вибори і недоторканність: який сценарій розігрують українські політики?
Завершення політичного сезону було досить напруженим. Хоча депутати відмовилися від роботи влітку, вони триматимуть руку на пульсі. Знову почали розмови про дострокову парламентську кампанію. Також раптом вирішив скласти мандат "фронтовик" Константіновський, через що в Києві відбудуться довибори. Чого чекати українцям восени, і чому депутати відмовляються від мандатів, – у матеріалі сайту "24".
Нові розмови про старе
Після парламентських виборів 2014 року розмови про дострокову кампанію тривають постійно. Але попри це справа до них не дійшла. Деякі спостерігачі навіть відзначають небувалу стійкість нинішнього скликання, адже його з самого початку розглядали як перехідний етап. З іншого боку, незважаючи на те, що у Верховній Раді дуже багато непрофесіоналів, навіть відверті опоненти Петра Порошенка переконані, що дочасні вибори несуть великі ризики. Зокрема, що вони стануть реваншем для колишніх "регіоналів", адже рейтинги їхніх спадкоємців – "Опоблоку" чи партії "За життя" наразі зростають.
Кому більше на руку дочасні вибори: колишнім "регіоналам" чи Порошенку?
Однак після постановки питання про зняття депутатської недоторканності навіть в оптимістів з’явилися сумніви. На думку політичного експерта Михайла Басараба, таке розгойдування човна має на меті саме дострокові парламентські вибори.
Чому тривала дискусія про депутатів-корупціонерів має за мету парламентські вибори? Бо обрано не реальні, а зручні і навіть смішні мішені. Не беруся судити про доказову базу на підозрюваних, бо на неї також нарікали. Це пряма дорога до розвалу звинувачень у корумпованих судах. Стовпи корупції безкарно продовжують красти,
– говорить Басараб.
Читайте також: Українці забули про Майдан: стало відомо кому жителі найбільших міст дякують за безвіз
На переконання експерта, подання на депутатів за своїми реальними наслідками нагадує минулорічну "керовану урядову кризу". Тоді, як вважає Михайло Басараб, за розрахунками Порошенка вона мала призвести до призначення нового і більш контрольованого уряду. Росії, в свою чергу, потрібен був безлад, а іншим – дочасні вибори.
Нині все дуже схоже на розкачування довкола парламенту, щоб добитися дочасних виборів. Порошенко, отримавши нібито свій уряд і взявши додатковий камінь на свою шию, втратив рейтинг. Зараз йому треба випустити пару. Дочасні вибори парламенту – найкращий спосіб для президента відвести гнів від себе і стати по один бік з "білими і пухнастими". Росії завжди потрібен безлад і якнайгучніший ґвалт, у будь-якому вигляді і за будь-якого приводу,
– зазначає Басараб.
Та інші експерти переконані в протилежному. А саме в тому, що Порошенку геть не вигідна дострокова кампанія. За словами виконавчого директора Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександра Леонова, зараз багато хто підозрює Юрія Луценка в тому, що він готується до виборів. І всі подання на депутатів спрямовані на те, що нарешті будуть призначені дострокові вибори.
Виборів до парламенту не буде. Тому що зараз потрібно ухвалити багато непопулярних законів. Нюанс у тому – якщо ці рішення ухвалити зараз, то якісь з них через півтора року вистрілять на позитив. Логіка дій влади така, що все повинно бути спрямоване на перемогу Порошенка на президентських виборах. І його перемога на президентських виборах навесні 2019 року дозволить на цій хвилі отримати пристойні результати провладній партії на парламентських виборах восени. А от ризики того, що дострокові парламентські вибори призведуть до поразки провладної партії, високі. І це вдарить по президентській кампанії Порошенка,
– вважає Леонов.
Як приклад політолог наводить безвізовий режим з ЄС. На певному етапі, нагадує Олександр Леонов, коли це питання забуксувало, всі політичні партії, включаючи партнерів БПП "Народний фронт", відійшли в сторону і стали критикувати Порошенка. Але, коли вдалося пробити цю європейську стіну, то всі лаври дісталися саме президенту. За його словами, за три роки Порошенку довелося робити багато непопулярних речей. Але зрештою вийшли на результат, який відкрив шлях поки до маленьких перемог. А за через півтора року таких позитивів буде більше, і на це розраховує влада.
Недоторканність стає фантомом
Та все ж міні-виборча кампанія до парламенту відбудеться в Києві восени або на початку грудня. У фіналі гри зі зняттям недоторканності добровільно скласти депутатські повноваження вирішив колишній представник "Народного фронту", а нині позафракціний В'ячеслав Константіновський, який був обраний в одномандатному окрузі №220 в Києві. Як пояснив сам нардеп, рішення звалило величезний вантаж з його плечей. При цьому він зауважив, що перший раз хотів це зробити через півроку після обрання, але кілька разів відкладав, "сподівався, що звикне".
Справжнім політиком я так і не став. В першу чергу тому, що залишатися самим собою – для політика майже недоступна розкіш. Тому успіх в політиці майже завжди пропорційний вмінню обіцяти, обманювати і прикидатися,
– говорить депутат.
Тепер для багатьох парламент став не таким привабливим
Але в експертів є інше пояснення. Як зазначив політолог Тарас Чорновіл, одна з причин – те, що після зняття недоторканності з чотирьох парламентарів стало зрозуміло, що депутатський імунітет перетворюється на фантом. З ним погоджується Олександр Леонов, відзначаючи, що для бізнесу, який представляє Константіновський, депутатський мандат перестає бути цікавим через недоторканність. Крім того, певні депутати від "НФ", за його словами, перебувають зараз під певною підозрою (Максима Полякова від "НФ" позбавили недоторканності – "24"), і, вочевидь, Константіновський це відчуває, тому виходить з-під удару НАБУ і САП.
Складання депутатських повноважень Константіновським – перша ластівка такого розгортання подій, коли людина відчула, що мандат несе певні загрози,
– зазначає Леонов.
Константіновський вирішив утекти з парламенту від НАБУ подалі?
Як зауважує Михайло Басараб, майже три роки тому перемога Констатіновського була ефектна. Але тепер він не тільки складає мандат, продає майно, а й нібито втікає з України.
Але є ще одна версія дій екс-"фронтовика". Константіновський, говорить Олександр Леонов, йде, щоб звільнити шлях до парламенту екс-прем’єру і лідеру "НФ" Арсенію Яценюку. Така логіка ймовірна. З одного боку, Константіновський виводить себе з-під удару антикорупційних органів. З іншого – відкриває шлях Яценюку, якому дуже потрібно бути в парламенті, щоб контролювати ситуацію і спробувати покращити рейтинги "НФ" перед виборами.
Вибори у Києві як репетиція парламентської кампанії
На думку експертів, охочих позмагатися за мандат нардепа на київському окрузі буде чимало. Однак, як вважає Тарас Чорновіл, швидше за все, здебільшого це будуть маргінали, лідери дрібних партій, а не ключові політичні гравці. Хоча своїх представників делегуватимуть і великі партії. Зокрема, "Батьківщина", Радикальна партія Олега Ляшка, можливо, БПП, точніше, партнер пропрезидентської партії – "УДАР" Віталія Кличка. Спробувати власні сили може й лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок, оскільки він втрачає партію. Але, говорить Чорновіл, вже десь перегоріла в українців симпатія до "Свободи".
Кому на довиборах до парламенту віддадуть перевагу кияни?
Як вважає Олександр Леонов, обов’язково балотуватимуться всі опозиційні партії: "Батьківщина", "Свобода", УКРОП, "Демальянс", партія екс-глави СБУ Валентина Наливайченка "Справедливість". Але перемогти цим кандидатам буде важко, тому що всі вони діятимуть в одному опозиційному сегменті, що розпорошить електорат. І є сумніви, що вони зможуть домовитися між собою. Це, на його переконання, дасть можливість перемогти представнику того ж "НФ" і безпосередньо Яценюку. Але за умови, що "фронтовики" домовляться з БПП, аби ті не висували свого кандидата.
Водночас Тарас Чорновіл переконаний, що для кандидата від "НФ" це буде провальна кампанія через негатив, який перебрала на себе партія і безпосередньо Арсеній Яценюк під час керівництва урядом в 2014-2016 роках. На його думку, мають шанс отримати перемогу популістські сили. Зокрема, представники "Батьківщини". В БПП, зазначає експерт, ситуація краща, але теж не факт, що представник партії здобуде перемогу.
Не дуже багато шансів у представника радикалів Олега Ляшка. Його кандидати більш популярні для провінції. Може спробувати і "Самопоміч". Шанс має той кандидат, кого буде підтримувати Віталій Кличко. Але в Києві визначальну роль гратиме не стільки партійний фактор, скільки особистість,
– наголосив Тарас Чорновіл.
Але довибори в Києві будуть цікавими. Це буде певний зріз електоральних симпатій через три роки після Революції Гідності. Основні політичні гравці зможуть побачити більш реальну середньостатистичну картину того, як українці сприймають дії влади і опозиції, а також, наскільки й справді можливий сценарій реваншу екс-регіоналів.
Кияни, як відомо, у своїй більшості дуже негативно ставляться до колишньої Партії регіонів і всіх тих, хто сьогодні її уособлює. Та є зворотна сторона медалі. Жителі столиці дуже чутливі до корупції і авторитарних методів правління, тому часто голосують не стільки "за" конкретного кандидата, скільки проти дій влади. Через те, до речі, як зазначає Михайло Басараб, ці вибори може виграти одіозний Дмитро Гордон, який програв їх у 2014 році. Гордон, який позиціонує себе як незалежного кандидата, відомий тісними зв’язками з "регіоналами". Та наразі він уособлює в собі такий збірний образ невдоволених владою українців і киян зокрема.
Тому довибори в Києві стануть тестом для політиків і партій, які брали участь у Революції Гідності, а також продемонструють електоральні тенденції. По суті, ця кампанія стане дороговказом для політиків на вибори парламенту 2019 року.
Читайте також: Плюс/мінус депутатська недоторканність: чому слуги народу провалили голосування