Дострокові вибори у Молдові: чи знайдуть на них кошти та хто переможе
Нова президентка Молдови Майя Санду розпустила парламент та призначила дострокові вибори. "Чистка" парламенту – було однією з передвиборчих обіцянок пані Санду. Втім, її опонент та експрезидент Ігор Додон не надто зрадів такій ініціативі та почав транслювати меседжі про те, що вибори не відбудуться через брак коштів у бюджеті.
Розповідаємо про те, чи відбудуться дострокові вибори, які сили мають більше шансів на перемогу та чи змінить це якось стосунки між Молдовою та Україною.
Читайте також Майя Санду розпустила парламент Молдови і підписала указ про вибори
Чи відбудуться дострокові вибори
Президентка Молдови Майя Санду 28 квітня розпустила парламент та призначила вибори на 11 червня. Зробити цього раніше Санду ніяк не могла, адже згідно з чинним законодавством Молдови, в період дії надзвичайного стану, парламент не можна розпустити. Режим НС був схвалений голосами парламентської більшості Партії соціалістів та партії "Шор" 31 березня. Його термін дії був до 30 травня, причина – поширення коронавірусу. Втім, депутати оскаржили це рішення в Конституційному суді, і 28 квітня його визнали неконституційним.
Соціалісти після цього активно почали розповідати про те, що вибори провести не вдасться, адже для цього потрібно знайти близько 7 мільйонів доларів, яких у бюджеті немає.
Втім, експерти впевнені, що вибори все ж відбудуться. Богдан Мироненко, експерт з питань Балкан і Східної Європи аналітичного центру "ADASTRA", впевнений, що виборам не дадуть не відбутися. Він додав, що не ознайомлювався з релевантними положенням Конституції Молдови, стосовно того, чи може якась іноземна держава чи організація внести якесь фінансування для проведення виборів.
По-перше, я думаю, оскільки подія дійсно важлива, то у самому бюджеті знайдуть кошти. Їх може бути недостатньо лише у свідомості пана Додона, не більше. А по-друге, якщо коштів все ж може не вистачати, то є держави, які зацікавлені у цьому і можуть надавати Молдові допомогу, яка формально може бути призначена на інші речі. У будь-якому разі кошти знайдуться, не думаю, що це проблема,
– каже Мироненко.
Політолог Максим Джигун говорить, що брак коштів – серйозна проблема, адже будь-який виборчий процес потребує значних фінансових вливань із державного бюджету. Але тут ключове – це не брак ресурсів, а те, як до цього буде ставитися суспільство.
Якщо буде суспільне визнання і підтримка дострокових виборів, то політичних маніпуляцій, щоб не проводити вибори не має бути. У пострадянських східноєвропейських державах багато що вирішується не лише правом, а й тим, наскільки суспільство сприймає ту чи іншу ідею,
– пояснив Джигун.
Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, говорить, що проведення дострокових парламентських виборів єдиний легітимний спосіб вийти з глибокої політичної кризи. Заради цієї мети кошти на вибори знайдуть.
Молдова втомилася від постійної "війни" між президентом країни і парламентом, які представляють різні політичні сили, які намагаються рухатись у протилежних напрямках до ЄС або Росії,
– додав Мартинов.
У партії Санду більше шансів на перемогу / Фото Cotidianul.md
Хто має більше шансів на перемогу
Згідно з опитуванням, яке проводив Міжнародний республіканський інститут (IRI), найбільша кількість респондентів готова віддати свої голоси за партію президентки Майі Санду "Дія і солідарність" (PAS) – 33%. На другому місці опинилася Партія соціалістів (19%), а на третьому – "Наша партія" (6%). Партія "Шор" і "Платформа Гідність і правда" (DA) набрали по 5%.
65% опитаних вважають, що дострокові парламентські вибори повинні пройти в найближчі шість місяців. Ще 13% зазначили, що вони "швидше, не згодні" з проведенням дострокових виборів, а 16% виступили категорично проти.
Богдан Мироненко каже, що молдовське суспільство досить розділене між тими, хто хоче Молдові нормального європейського шляху розвитку, і тими, хто намагається втягнути її в орбіту впливу Росії. Але надзвичайно важливо звертати увагу на те з ким можуть бути невеликі партії.
Як ми знаємо з історії, саме невеликі партії часто допомагали формувати коаліції і призначати уряд, їх називають партіями-гирьками. І у кожної великої партії з Молдови також є такі партії, які трохи змінюють свої програми, щоб не надто перетнутися з тим, що хочуть виборці основного гравця, але з іншого боку, зберігають за собою можливість увійти в альянс з такими партіями.
Серйозніша підтримка буде у партії соціалістів. Історично, що останнім часом у Молдові були популярні маленькі партії популістські і проросійські. Це та сама "Наша партія" Рената Усатова, партія Ілана Шора. Вони фанати Додона і радше будуть з ним, ніж з проєвропейськими рухами. Але доволі сильно з голосами може допомогти молдовська діаспора, ми знаємо, що на останніх виборах молдавани на закордонних виборчих округах проголосували за Санду і її партію,
– говорить Мироненко.
Він каже, що схильний вірити – перевага буде на боці пані Санду, звичайно, якщо соціалісти не вдаватимуться до брудних кроків. За них активно голосують у Придністров’ї та вони люблять робити тури, привозити жителів Придністров’я на підконтрольні Молдові території, щоб вони за них голосували.
Максим Джигун додає, є сподівання, що на хвилі своєї популярності та високих рейтингів Санду змогла б провести до парламенту якомога більше представників власної політсили задля того, аби вдатися до швидких реформ.
Тут дуже схожа ситуація з Україною 2019 року, коли наш президент, розуміючи, що він знаходиться на піку та навряд чи вдасться втримувати рейтинги протягом доволі тривалого часу, ініціював проведення дострокових виборів і реалізував їх з повною перемогою. Санду, як опозиційній представниці вкрай важливо отримати зараз підтримку, щоб продовжити свої євроатлантичні прагнення,
– говорить Джигун.
Мартинов додав, що найбільш вірогідний варіант – перемога на дострокових виборах пропрезидентських і проєвропейських політичних сил. Альтернативний варіант, коли знову жодна політична сила не матиме переконливої більшості, є неприйнятним з точки зору виходу з кризи.
Як вибори у Молдові вплинуть на Україну
Мироненко каже, у разі, якщо все буде так, як у його передбаченні, то Молдова зробить ще один крок до дружби з Україною. Адже перший закордонний візит Майі Санду був саме до Києва. А якщо переможе партія соціалістів, тоді Молдові буде трошки не до нас. Бо вона увійде у той період, у якому зараз знаходиться, наприклад, Чорногорія, коли держава замикається у собі та обговорює більш внутрішні питання.
Вірогідна перемога проєвропейських молдовських політичних сил може позитивно позначитись на українсько-молдовських відносинах,
– підсумував Мартинов.