Довгий шлях до коаліції
В Україні продовжуються жваві переговори між обраними партіями, які потрапили до Ради, щодо створення нової більшості.
Так звана "коліціада" відкриває політичний фронт кулуарних змагань за контроль над урядом та отриманням міністерських портфелів зокрема. Але на цей раз формування Кабміну буде дещо іншим.
Найцікавіше, що кожна сила заявляє, що новий уряд має бути створений на основі принципів та завдань із реформування держави. Усі спікери партій, які потенційно можуть увійти в більшість, публічно рішуче відкидають квотний принцип формування Кабміну та неохоче називають прізвища майбутніх перших осіб держави: спікера Верховної Ради та майбутніх міністрів.
Європа вже квапить українських політиків якнайшвидше створити парламентську більшість. В ЄС чекають, коли в Україні з’явиться новий-старий прем’єр, аби отримати справжнього легітимного партнера.
Порошенко за Яценюка
Ні в кого немає сумнівів, що Арсеній Яценюк, як і йшлося у передвиборчому ролику, має довіру США та ЄС. Петро Порошенко у виступі на перших зборах своєю фракції, яка наразі склала 150 людей, закликав майбутніх депутатів підтримати Арсенія Яценюка.
Хоча, за його словами, йому наполегливо радили підтримати кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра чинного віце-прем’єра, міністра регіонального розвитку та близького соратника президента — Володимира Гройсмана. Однак Петро Олексійович вирішив заради єдності демократичних сил не наполягати на цьому.
Отже, фактично ім’я нового прем’єра вже відомо. Навряд представники "Самопомочі" будуть проти кандидатури Арсенія Яценюка.
Але гра навколо найвищої посади в державі ще не завершилася. За словами майбутнього нардепа від "Самопомочі" Єгора Соболєва, цю посаду Президент також запропонував Андрію Садовому, але той відмовився.
Більше часу
Незважаючи на заклики ЄС пришвидшити формування парламентської більшості та уряду, формально за перепризначення Яценюка Верховна Рада зможе проголосувати не раніше грудня, коли проведуть першу сесію парламенту.
Однак, аби продемонструвати справжню рішучість, до того часу переговорники мають оголосити про створення коаліції й назвати прізвища майбутніх міністрів. По суті, як це відбувається в європейських державах. Там саме прем’єр має пропонувати осіб, які очолять профільні міністерства.
Утім, за затвердження усього складу Кабміну має також проголосувати парламент. Це означає, що Яценюк навіть під свою відповідальність буде не здатен взяти на роботу в уряд тих, кого він бачить міністрами.
Кулуарність vs публічність
Ось тут і починаються торги, квотні принципи та кулуарні дискусії: кому дістануться урядові портфелі. Утім, такі сталі традиції та "норми" української політики, безумовно, будуть дратувати виборців "Самопомочі". Адже від них, як від нової сили, чекають нової якості. Саме тому "Самопоміч" зацікавлена у виведенні подібних перемовин у публічну площину.
Ця публічна площина не є комфортною для динозаврів політичного процесу. Тому підписання угоди про створення коаліції не слід чекати завтра або післязавтра. Також сюди можна додати, що до коаліційної угоди, яка запропонована "Блоком Петра Порошенка" вже є питання, не лише від потенційних партнерів, а й у самих "порошенківців".
Разом усі ці фактори, у тому числі й фактор "Самопомочі", віщують довгий процес творення та узгодження нової коаліції.
Квоти vs професійність
Задекларований принцип "професійності", який беруть за основу учасники перемовин, надасть додаткові преференції зберегти посади тим міністрам, які, крім безпосередніх своїх обов’язків, працювали над концепціями реформування власних відомств.
Зокрема, глава МВС Арсен Аваков, який нещодавно презентував реформу свого міністерства, має усі шанси зберегти своє крісло.
Віце-прем’єр Володимир Гройсман, що безпосередньо знається на реформі місцевого самоврядування та децентралізації влади, також буде корисний на своєму місці. Однак деякі джерела стверджують, що Гройсман може стати Головою Верховної Ради за квотою "Блоку Петра Порошенка" на противагу "Народному Фронту".
Якщо партії не ділитимуть посади за квотним принципом, то принцип балансу між партнерами по коаліції обов’язково буде збережений. Ось тому посаду спікера не зможе зберегти Олексанр Турчинов.
Найкращим сценарієм створення нового Кабміну залишається поєднання безпосередніх професіоналів із професійними політиками. Якщо такий баланс знайдуть переговорники, нехай навіть не одразу, то це буде найкращий варіант створення проєвропейської більшості в парламенті та прогресивного уряду в Україні.
Дмитро Бобрицький