Найшвидша та найтихіша "пташка": як підтримати розробників Punisher на платформі Brave Inventors

16 травня 2023, 20:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Події 24 лютого стали викликом для України. Однак, об'єднавшись у спільній меті, кожен почав докладати максимум зусиль для наближення перемоги. Сьогодні не лише захисники на передовій, але й волонтери, розробники та інвестори працюють над тим, аби пришвидшити найочікуваніший день для кожного українця.

Зокрема, українські винахідники створюють дивовижні речі, які допомагають ЗСУ проганяти ворога з нашої землі. Саме про них 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у новому спецпроєкті – Brave Inventors.

Платформа Brave Inventors створена для винаходів та винахідників, для бізнесу та інвесторів, для волонтерів та військових. Заходьте на сайт, діліться своїми концептами та виробами або ж – підтримайте фінансово тих, хто щодня працює над інноваційними рішеннями, які наближають нашу спільну перемогу. Адже головна мета платформи – дати можливість допомогти один одному та заручитися підтримкою інших.

Як проєкт Brave Inventors сприяє виробництву українських дронів Punisher: дивіться інтерв'ю з Максимом Суботіним

Велику роль у протидії окупантам на фронті відіграють безпілотні літальні апарати. Сьогодні ми познайомимо вас з компанією UA Dynamics, де створюють український дрон Punisher, а також з представником команди розробників цього БпЛА Максимом Суботіним.

Punisher – це найдешевший і найтихіший дрон, однак це не робить його менш небезпечним. Про його головне завдання говорить сама назва, яка в перекладі на українську означає "каратель". І свою функцію БпЛА виконує бездоганно.

Від прототипу до смертельної зброї: як створили дрон Punisher

Перед творцями дрона постало завдання розробити зброю, яка здатна виконувати бойові місії і водночас зберегти життя військовослужбовців. Проєкт зібрав людей, які зналися на авіації.

У нашому проєкті зібралися колишні військові, які до того ж мають досвід пілотування будь-чого, що має крила. Йдеться про парашути різних систем, дельтаплани та параплани, легкі одно- та двомоторні літаки. Тобто компетенція людей, які створювали цей БпЛА, була достатньо вагомою,
– розповідає Максим Суботін.

Для розробки прототипу дрона знадобилося близько 5 тисяч доларів та 2 тижні. За цей час винахідники створили апарат, який літав і скидав масогабарит. Ще тиждень пішов на те, аби зрозуміти, що саме має бути у масогабариті. Так прототип БпЛА Punisher перетворився у досконалу зброю, яка неабияк здивувала росіян.

Завдання було виконано таким чином, що на території, тимчасово підконтрольній окупантам, ніхто не міг здогадатися, що відбулося. Було багато версій про те, що об'єкт знищили партизани, диверсанти,
– розповідає Максим Суботін.

Українська команда лише допомагала підтримувати хибні думки ворога. Інформаційно-психологічний тиск став однією зі складових проєкту. Розробники БпЛА через соцмережі намагалися усіляко заплутати окупантів та спрямувати їхні думки не у той бік.

Дрон Punisher – досконала зброя у вмілих руках / Скріншот з відео 24 Каналу

Punisher – найшвидший і найтихіший дрон в Україні

Спектр завдань у Punisher доволі широкий. Він дозволяє знищувати склади з паливом або з боєприпасами, ворожі транспортні засоби чи командні штаби. А іноді БпЛА використовують для аеророзвідки.

Через свою електричну силову установку і певні особливості гвинтомоторної групи цей дрон дуже тихий. Ви його не чуєте навіть на висоті 200 метрів, якщо потрібно так знизитися. А на висоті 400 метрів його взагалі на слух майже неможливо виявити, навіть у безвітряну ніч,
– наголошує Максим Суботін.

Ще одна з беззаперечних переваг Punisher – його швидкість. БпЛА здатен долати 55 метрів на секунду, тобто його максимальна швидкість – 198 кілометрів на годину.

У першому класі це найшвидший дрон в Україні. Він загалом є найшвидшим серед дронів, які зараз літають на театрі наших бойових дій,
– зазначає представник команди розробників БпЛА Punisher.

Punisher можна використовувати для місій багато разів поспіль

Сьогодні комплекс Punisher коштує близько 50 тисяч доларів. У цю вартість входять:

  • сам дрон і три комплекти батарей до нього;
  • катапульта для запуску;
  • наземна станція;
  • антена;
  • балістичний калькулятор;
  • кейси для зручного транспортування;
  • набір для ремонту.

Найголовніше, що Punisher – це система багаторазового використання. БпЛА можна використовувати стільки разів, на скільки вистачить заряду. Наприклад, оператор комплексу обирає потрібний йому контейнер і відправляє "пташку" на знищення ворожих цілей. Коли дрон повертається з завдання, достатньо обрати новий контейнер і знову відправити його у політ.

Можна віднести контейнер корисного навантаження на 45 кілометрів, влучити у ціль із середньостатистичною точністю приблизно, як квадрат зі стороною 4 метри. А потім – повернутися, перезарядитися і виконати ще одну місію. Так можна робити, поки вам не набридне або поки не закінчаться росіяни,
– пояснює Максим Суботін.

Punisher може виконувати багато місій поспіль / Фото з фейсбука проєкту

Зазвичай більшість екіпажів Punisher виконували до 6 місій на день. Однак одна з команд встановила рекорд на межі Херсонщини та Миколаївщини. Екіпаж дрона здійснив 8 завдань за 58 хвилин. Втім, йдеться про місії не на максимальну відстань. Адже чим далі потрібно летіти, тим більше часу це забирає.

Ще однією з важливих особливостей БпЛА є те, що оператор навіть під час польоту “пташки” може переписати маршрут або змінити точку для скидання вантажу.

Поки дрон летить до цілі, можуть змінитися тактичні умови. Ви дуже адаптивні, якщо ви – оператор такого дрона,
– каже Максим Суботін.

Снаряд для Punisher можна зібрати в епіцентрі бойових дій

Punisher може виконувати завдання на відстані до 45 кілометрів. Його максимальна швидкість – 50 метрів на секунду, а крейсерська – 25. Бойове навантаження складає 3 кілограми. При цьому можна використовувати абсолютно різні снаряди, або ж контейнери корисного навантаження. Усе залежить від цілей, які потрібно знищити.

Ми розробили такий контейнер, щоб будь-який член підрозділу міг його зібрати в епіцентрі бойових дій. Ми не випадково називаємо цей виріб контейнером, бо боєприпасом він стає вже на кінцевій фазі виконання завдання у руках інженера підрозділу,
– зазначає Максим Суботін.

Punisher може виконувати завдання на відстані до 45 кілометрів / Фото з фейсбука проєкту

Він наголошує, що при створенні БпЛА розробники виконували настанови ЗСУ. Відтак, використання контейнерів корисного навантаження від проєкту Punisher відбувається з суворим дотриманням військових нормативів.

  • Військові отримують бойовий наказ, який визначає, що потрібно зробити.
  • Далі розписується бойове розпорядження, у якому вказується, хто, чим і як має виконати завдання.
  • Відповідно до цих 2 документів, інженер підрозділу може написати заяву на склад і отримати необхідну штатну номенклатуру – вибухівку, детонатори тощо. На основі цього інженер має зібрати снаряд, заповнивши контейнер для Punisher необхідними елементами.

Ви отримуєте саморобний вибуховий пристрій, який було зібрано у межах чинних настанов. Адже у штатному боєприпасі нічого не можна змінювати. А наша концепція нічого не порушує. І вона цілком легальна не тільки з точки зору українського, але й міжнародного законодавства,
– наголошує Максим Суботін.

У контейнері для дрона Punisher містяться 2300 кульок

Радіус суцільного ураження у контейнера складає 34 метри. Це було доведено на полігонних випробуваннях, де саме у такому радіусі кожна з 12 мішеней отримала від 1 до 5 влучань.

У стандартному 2,5-кілограмовому контейнері містяться 2300 кульок. Вони можуть летіти зі швидкістю від 2,5 тисяч метрів на секунду. І мають калібр 5,56 міліметра – це фактично калібр натівської кулі 223. Тобто у такому контейнері ми маємо 2 300 куль 223-го калібру, які летять у 2,5 раза швидше, аніж вони вилітали б зі стрілецької зброї,
– зазначає Максим Суботін.

Тут все продумано відповідно до тактики Unconventional Direct Action – концепції, яку використовують Сили спеціальних операцій США. Її суть полягає у тому, що підрозділ не має залишати після себе будь-яких ознак про виконання завдання. До слова, саме через цю концепцію на борту Punisher немає онлайн-відеотрансляції. Це мінімізує ризики для операторів дрона. Однак ця трансляція не дуже й потрібна, адже кульки, які вилітають на швидкості понад 2 тисячі метрів на секунду, все одно досягнуть своєї цілі.

Контейнер для Punisher перетворюється у боєприпас у руках інженера підрозділу / Фото з фейсбука проєкту

Снайперський постріл на 45 кілометрів

Punisher – це надзвичайно точна зброя. Однак точність потрібна не лише у використанні, але й у вмінні грамотно спланувати атаку. Адже дуже часто російські окупанти розташовують свою техніку там, де живуть цивільні. У таких випадках операторам дрона потрібно підходити до виконання завдання з хірургічною точністю.

Ми маємо середньостатистичну похибку, підтверджену не однією тисячею скидань. Тому під час планування місії оператор має врахувати локалізацію впливу, знаючи свою точку похибки від точки прицілювання, а також радіус суцільного ураження в 34 метри. Зважаючи на це, він може робити селекцію цілі,
– пояснює Максим Суботін.

Зокрема, важливо зважати на те, чи є бетонний паркан навколо цілі, який зможе забрати на себе частину небажаного впливу для навколишнього середовища. Також потрібна інформація, чи є у зоні потенційної цілі мирне населення.


Punisher у дії / Фото з фейсбука проєкту

Є певний протокол, який дозволяє мінімізувати небажані наслідки під час застосування дрона. Це дуже "хірургічна" зброя, майже снайперська. Фактично ми говоримо про снайперський постріл на 45 кілометрів,
– наголошує представник команди розробників БпЛА Punisher.

Аби досягнути такої точності, потрібна підготовка та інтенсивне навчання. Процес опанування навичок пілотування Punisher триває близько 4 тижнів. Цього часу цілком вистачає, аби військові навчилися всього, що потрібно для знищення ворожих об’єктів.

Військові записуються у чергу, аби отримати дрони Punisher

Дрони Punisher мають великий попит серед українських військових. Закривати потреби підрозділів проєкту допомагає компанія Cosmolot.

Cosmolot – це наш перший системний бізнес-партнер, який у межах єдиного задуму, як кажуть військові, допомагає нам забезпечувати чергу підрозділів комплексами Punisher. Також компанія допомагає підрозділам, які втратити свої дрони з тих чи інших причин,
– розповідає Максим Суботін.

Ще один важливий напрямок – це виготовлення контейнерів. Як зазначає Суботін, взимку та восени проєкт відправляє військовим близько 400 – 500 контейнерів на місяць, а влітку ця кількість сягає 1,5 тисячі на місяць. Така кількість потрібна для 42 екіпажів, які зараз працюють з комплексами Punisher.

Наш дрон має найдешевшу вартість виконання місії у світі – один контейнер може коштувати умовно 100 доларів. Але якщо потрібно 1,5 тисячі контейнерів на місяць, кожен з яких обходиться в 100 доларів, – це вагома сума,
– зазначає Максим Суботін.

Він додає, що щоденно команда отримує по 3 – 4 запити від військових з проханням поставити їх у чергу на отримання дрона. Однак далеко не всі підрозділи мають кошти, аби придбати Punisher. У такому разі розробники БпЛА допомагають з пошуками спонсора, залучаючи інші компанії, як-от Cosmolot.


Punisher допомагає українським захисникам знищувати ворога / Фото з фейсбука проєкту

БпЛА Punisher наближає перемогу України

Як зазначає представник команди розробників БпЛА Punisher, зараз до України прикута увага всіх розвідок світу.

"Всі вивчають досвід ведення бойових дій в умовах сучасного гібридного конфлікту навіть не між країнами. У цій війні беруть участь країна – як ми, Україна, і якесь незрозуміле, злочинне, абсолютно незграбне формоутворення, яке має абсолютні ознаки терористичної організації. Ми воюємо не з державою, а з купою злочинців та міжнародних терористів. Там же немає законів. Про яку державу може йти мова? Росія – це не держава, а помилка історії", – наголошує Максим Суботін.

Розробка українських винахідників допомагає ЗСУ протистояти терористичним російським військам.

Ми назвали наш дрон Punisher, тобто "каратель". І його функція – знищувати російського окупанта якомога більше і якомога частіше,
– додає Суботін.

Інженери компанії UA Dynamics постійно покращують та вдосконалюють своє дітище і роблять усе, аби наблизити перемогу України у несправедливій та жорстокій війні, яку розв’язали російські загарбники.

Підтримати проєкт можна на національній онлайн-платформі Brave Inventors, яка створена для допомоги українським винахідникам воєнного часу, волонтерам, інвесторам та всім, хто зацікавлений у наближенні Перемоги України. Кожен з вас може зробити свій внесок у те, аби швидше звільнити Україну від загарбників.