Два роки невиконання Мінську-2: що далі

13 лютого 2017, 20:00
Читать новость на русском

До другої річниці так званих "других мінських угод" журналісти "24" спробували розібратись у тому, що дав Україні мінський процес і чи варто продовжувати його дотримуватися.

Читайте також спецпроект сайту "24" Перемир'я

Про що йшлося у мінських домовленостях?

Документ з офіційною назвою "Комплекс заходів з виконання Мінських домовленостей" містив 13 пунктів, які теоретично змусили би працювати "Мінськ-1". Зокрема, йшлося про зупинення вогню на Донбасі, відведення важкого озброєння і початку політичного діалогу з окупованими територіями.

Які пункти вже є виконаними?

По факту – жоден.

Що дали мінські домовленості?

Зниження інтенсивності бойових дій. Що вже немало, бо дало можливість передихнути та наростити м’язи і українській армії, і волонтерам.

Розуміння того, що, по-перше, суто дипломатичним шляхом конфлікт на Донбасі вирішений бути не може. По-друге, що українська дипломатія не завжди може бути такою успішною, як нам би хотілося.

Продовження санкцій проти Росії, які багато у чому прив’язані саме до мінських угод і їх виконання.

Чи є сенс у мінських домовленостях?

Наразі однозначної відповіді на це питання нема. З одного боку, мінські домовленості не надто дієві і не виконуються, як мінімум, через те, що виконати їх неможливо. З іншого – просто так замінити мінський формат на якийсь інакший буде важко – знову ж таки, через прив’язку санкцій. Ще з іншого боку – іншого формату на заміну мінському просто не існує.

Що далі?

Поки що мінський формат лишається у силі, переговори у нормандському форматі триватимуть. Тут і надалі найактивнішою стороною лишається Німеччина, яка поки що не планує збавляти темпи переговорів. Подальша позиція Франції – поки що інтрига через наближення виборів президента. Франція лишиться у нормандському форматі незалежно від того, хто стане президентом, однак яку позицію вона тепер займатиме – невідомо.

План мінімум для українських дипломатів на найближчий рік – домогтися збереження санкцій проти Росії. І якщо зараз у ЄС все ще висловлюються за їхнє продовження, то подальша поведінка США у питанні збереження і розширення санкцій є непередбачуваною.

Також потрібно шукати варіанти модифікації мінського формату, бо створити йому повноцінну альтернативу навряд чи зараз вийде. При цьому не варто забувати, що будь-який з таких "посередницьких" форматів буде лише допоміжним засобом вирішення конфлікту, який не зможе вирішити ніхто, крім України. І воювати за неї теж ніхто не збирається.

Готуватися до того, що на Донбасі може підвищитися інтенсивність бойових дій. Ситуація у Авдіївці підтверджує, що самі військові до цього готові з обох сторін.

Читайте також: "Мінськ-2": нездійснеНо чи нездійснеННо?