Українці все частіше беруть авто в кредит: які умови та відсотки пропонують банки
Українці все частіше починають купувати авто в кредит, наприклад у січні 2023 року частка таких угод складала 9%, тоді як у березні-квітні – 12% від загальної кількості покупок.
Який зараз попит на автокредитування
За словами банкіра Сергія Кіпоренко у лютому 2022 року кількість виданих автокредитів через банківські установи склала 1 374 штук (23% від загальної кількості проданих авто), передає 24 Канал. У березні та квітні цей показник впав на 2 – 3%.
Читайте також НБУ продав депозитних сертифікатів під 25% на 8,7 мільярда гривень
За підсумками 2022 року показник кредитних продажів нових автомобілів склав в середньому 7,5% від загальної кількості проданих нових авто в Україні.
Фактори, які вплинули на збільшення попиту на автокредитування:
- позитивна ситуація на фронті та відносна безпека життя в найбільших містах України;
- збільшення кількості фінансових установ, готових кредитувати придбання авто;
- розширення кредитних та реалізація акційних програм окремих автобрендів;
- стабілізація валютного ринку (зміцнення гривні, істотне зниження інфляції).
Цікавим є те, що фактично у квітні 2023 року загальна кількість проданих нових авто за повну вартість та за допомогою кредитів зрівнялась із показниками січня-лютого 2022 року. Тому можна зробити висновок, що, попри війну, в Україні є досить потужна частка платоспроможних громадян, готових купувати авто і майже рівномірно в усіх цінових сегментах,
– додав банкір.
Як змінилися умови автокредитування за рік війни
Після звільнення значної частини українських територій, банки поступово почали відновлювати колишні темпи кредитування, але за більшими відсотковими ставками. На думку банкіра, на зростання ставок вплинуло суттєве падіння гривні, а також підвищення облікової ставки НБУ до 25%.
Нагадаємо! Вартість залучених ресурсів зросла і відповідно ставки по кредиту збільшилися в середньому ще на 5 відсоткових пунктів. Таким чином реальні ставки автокредитування склали в середньому від 21% до 23-24% у гривні.Попри такі, м’яко кажучи, "важкі" обставини, відновлення кредитування стало вагомою підтримкою у збільшенні продажів нових авто. Водночас громадяни виявилися не готовими купувати нові автомобілі через 1) "воєнну" невизначеність, 2) суттєве збільшення вартості авто з причини зростання курсу долара та євро, 3) об’єктивно зависокі кредитні ставки,
– пояснив Кіпоренко.
Також він вважає, що популяризація автокредитів завдячує збільшенням довіри населення до банківської системи.
Перспективи розвитку автокредитування
Експерт прогнозує, що у найближчі три місяці купівля авто в кредит може зрости до 15 – 17%. До серпня-вересня, порівняно з початком року, показник купівлі може збільшитися майже у 3 – 3,5 раза. Він виділив низку авто, які матимуть попит найближчим часом:
- VOLKSWAGEN;
- TOYOTА;
- BMW;
- RENAULT;
- SKODA.