Головний ключ до цифрових грошей: що варто знати про криптогаманці

4 жовтня 2023, 11:17
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Джерело:

WhiteBIT Blog

У традиційній фінансовій системі для зберігання грошей є кілька варіантів. Найпоширеніші – банківські рахунки та готівка. Проте ці опції не працюють для криптовалют. Як же зберігати цифрові монети та уникнути поширених помилок – дізнавайтесь у матеріалі.

Що варто знати про криптогаманці

Перш за все слід розуміти, що таке криптогаманець і які функції він виконує. По суті це програма, яка дозволяє взаємодіяти з цифровими монетами у блокчейні.

Цікаво Хто стоїть за головною криптовалютою світу – біткойном

Цей інструмент відповідає за такі дії:

  • надсилання та отримання криптовалюти;
  • контролювання балансу.

Гаманці складаються з двох компонентів – публічний ключ та приватний ключ.

Важливо! Доступ до публічного ключа можуть отримати усі користувачі, оскільки це адреса у мережі блокчейну, яка бере участь у проведенні транзакцій. Водночас приватний ключ – це своєрідний цифровий підпис особи, яка володіє криптогаманцем. Таким чином людина підтверджує право власності на відкритий ключ.

Види криптогаманців

Існує дві основні класифікації гаманців: за способом збереження активів та за рівнем конфіденційності.

За способом збереження активів криптогаманці можна поділити на гарячі та холодні.

Холодні криптогаманці

Основною перевагою холодних криптогаманців є безпека. Перш за все, вони не такі вразливі до атак хакерів, адже їх підключають до інтернету лише тоді, коли потрібно проводити транзакції. Проте з іншої сторони це менш зручно, особливо, якщо діяти потрібно максимально швидко.

До холодних гаманців відносять:

  1. Програмний гаманець – це програмне забезпечення для персональних комп'ютерів та смартфонів. У процесі створення цього гаманця усі необхідні дані та інформацію вносять до файлу під назвою “wallet.dat”.
  2. Паперовий гаманець – це фізичний документ, де вказаний приватний ключ та адреса гаманця. Найчастіше його використовують як страхування для двох інших видів холодних гаманців. А серед головних ризиків – ймовірність фізичного пошкодження або втрата.
  3. Апаратний гаманець – це фізичні пристрої, які зберігають криптовалюту в автономному режимі. Для проведення транзакції ці пристрої підключають до комп’ютера або смартфона. Існує кілька варіантів цих гаманців: бездротові, гаманці у смартфоні, USB-гаманці.
Цікаво! Також існує таке поняття, як мозкові гаманці (Brain wallet). Їх називають найбільш небезпечними для зберігання цифрових валют. У цьому випадку йдеться про буквальне запам’ятовування парольної фрази замість зберігання фізичного варіанту цього документа.

Гарячі гаманці

Ключові відмінності гарячих гаманців:

  • вони підключені до інтернету;
  • доступ до них можуть отримати завдяки вебінтерфейсу або мобільного застосунку;
  • їх досить часто використовують криптобіржі та сторонні провайдери.

До гарячих криптогаманців можна віднести такі:

  1. Мобільні гаманці – програми, які можна встановити на сматрфон чи планшет.
  2. Вебгаманці – цей вид гаманців працює через вебсторінку.
  3. Десктопні гаманці – це програмне забезпечення, яке встановлюють на комп’ютерах.

Загалом однією з ключових переваг гарячих криптогаманців є можливість у будь-який момент взаємодіяти з цим інструментом. Зокрема, власник такого гаманця може перевірити або поповнити баланс, зняти всі кошти тощо. Водночас завдяки цьому виникає й головний ризик для цього виду криптогаманців. Адже постійний зв’язок з всесвітньою павутиною підвищує ймовірність того, що дістатися до вашого гаманця може й хтось інший.

За рівнем конфіденційності криптогаманці розділяють на два види: кастодіальні та некастодіальні.

  • Кастодіальні гаманці – це коли третя сторона управляє адресами та приватними ключами від імені клієнта. Зазвичай це оператор або кастодіант, головна вимога до якого – гарантування безпеки для клієнта. З іншої сторони клієнт зобов’язаний пройти процедуру підтвердження особи. Цей вид гаманця популярний серед криптобірж.
  • Некастодіальні гаманці – це коли гаманцем на 100% керує власник. При цьому не потрібно проходити верифікацію для підтвердження особи. Проте відновити доступ до гаманця у разі втрати ключів буде вкрай складно, плюс захист активів від кібератак та шахраїв лягає повністю на плечі власника.

На що звернути увагу під час вибору криптогаманця

Розібравшись з видами криптогаманців, варто перейти до наступного етапу – вибору найзручнішого ресурсу. У цьому процесі слід врахувати кілька важливих моментів.

Найперше потрібно зосередитися на безпеці, адже від цього буде напряму залежати “цілісність” цифрових активів. Зокрема, слід врахувати надійність захисту від кібератак та шахраїв.

Далі – вартість криптогаманця. Чимало людей звертають увагу на цей нюанс. Наприклад, гарячі гаманці зазвичай безкоштовні для користування, на відміну від холодних, деякі моделі яких коштують кількасот доларів. Проте на цьому етапі завжди краще проаналізувати співвідношення ціни та якості.

Зручність використання та сумісність також відіграють важливу роль у процесах, пов’язаних з транзакціями та цифровими монетами на криптогаманці. Тож слід подбати, щоб гаманець був зрозумілим на рівні інтуїції, а його функціонал – легким та доступним. Щодо сумісності, то варто врахувати, аби криптогаманець підтримував ті цифрові монети, які найбільше цікавлять власника.

Чи варто зберігати свої активи на криптобіржі

Конкуренція у світі криптовалют поступово зростає. Це призводить до того, що одні з ключових гравців на ринку готові вести боротьбу за кожного клієнта. Йдеться про криптобіржі, які активно працюють над удосконаленням найрізноманітніших аспектів своєї діяльності, а також широко використовують кастодіальні криптогаманці.

Наприклад, WhiteBIT – одна з найбільших криптобірж у Європі з українським корінням. Серед її переваг:

  • Зручна та швидка процедура реєстрації із будь-якого пристрою.
  • Біржа користується надійними засобами кібербезпеки: WAF, антифішингові системи та двофакторна автентифікація, а також зберігає 96% активів на холодних гаманцях. Світовий рейтинг безпеки cer.live відносить WhiteBIT до топ 3 найбезпечніших бірж.
  • Наявність KYC (верифікація користувачів), яка сприяє виявленню та відсіюванню великої кількості шахраїв. Тобто екосистема стає більш стійкою, а ризики знижуються.
  • Великий страховий фонд, кошти до якого надходять від комісій за транзакції.
  • Оперативне відновлення доступу до гаманця у разі виникнення відповідної ситуації.

Ще один вкрай важливий момент – це підтримка фахівців, адже користувачі мають бути впевнені, що вони не залишаться сам на сам у складній ситуації, та отримають якісний сервіс. Так, криптобіржа WhiteBIT не лише дбає про захист активів своїх клієнтів на криптогаманцях, має зручний інтерфейс, а й завжди готова допомогти, адже має цілодобову команду підтримки.