Кредити для росіян стануть дорожчими: який ефект матиме чергове підвищення ставки
Російські ЗМІ повідомляють, що центробанк Росії збільшив ключову ставку. Йдеться про збільшення на 2 відсоткових пункти до попереднього рівня. Відтак для росіян ще більше подорожчають кредити.
Рівень ключової ставки в Росії
Відомо, що ще у вересні ключова ставка становила 19%, яку Центробанк підвищив зі ставки в 18%. Як тоді пояснювали, таке підвищення трапилося через високу інфляцію в країні. Наступне підвищення трапилося вже у жовтні – до рекордного рівня у 21% річних.
Читайте також Нова перемога Путіна: єдина вугільна шахта Туви на межі закриття через збитковість
Ані на початку повномасштабної війни у 2022 році, ані в кризу 2014 року рівень ключової ставки в Росії не був настільки високим, як на сьогодні. Зауважте, що така зміна рівня ставки є сигналом для банків, які на основі цього визначають процентні ставки за вкладами та позиками. Відтак чим вища ключова ставка, тим кредити та депозити в нацвалюті стають дорожчими.
Ба більше, кредити та депозити під 20% в Росії будуть ще мінімум як рік, адже центрабанк країни переглянув прогноз середньої облікової ставки – з 15 – 17% до 17 – 20%.
Зверніть увагу! Для порівняння, в Україні облікову ставку зберегли на рівні 13%, що означає дешевші кредити та макроекономічну стабільність.
На що впливає рівень облікової ставки
За допомогою облікової ставки центральний банк країни встановлює вартість грошей в економіці. Облікова ставка росте, якщо в країні висока інфляція. Водночас знижується рівень при контрольованій інфляції. Відповідно зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами та позиками, адже чим вище ключова ставка, тим дорожче кредити та депозити в національній валюті.Що відбувається з цінами
Цікаво, що в Росії вже фіксують стабільне зростання цін. Російські ЗМІ з посиланням на Росстат зазначають, що за тиждень з 15 жовтня по 21 жовтня зростання цін становило 0,2%, з початку року зростання сягнуло 6,3%, а у річному вираженні – 8,4%.
- Аналітики додають, що в країні наростає "армагедон" щодо цін на вершкове масло. Водночас ріст вартості спостерігається на усю молочну продукцію. Крім того, подорожчає для росіян ще й картопля.
- За тиждень масло подорожчало на 1,6%, а сметана – на 0,9%. Від початку року ціни на них зросли на 23,4% та 12% відповідно, на картоплю – аж на 50%.
- На 2025 рік прогнозують, що подорожчають ціни на вітчизняну автомобільну марку "Жигулі", а на ціни щодо ринкових послуг взагалі очікують ненормально високе зростання.