Вкласти й не програти: як заощаджувати гроші під час війни

23 січня 2023, 13:44
Читать новость на русском

У час війни усіх цікавить питання: куди вкладати гроші. Такі відомі варіанти збережень, як валюта чи нерухомість, нині у зоні ризику, на думку експерта. Куди можна вкласти свої кошти й отримувати з цього прибуток, дізнавався 24 Канал.

За словами приватного інвестора, керуючого активами Василя Матія, ті форми заощаджень, які колись вважалися надійними в Україні, втратили свою актуальність. Зараз саме час шукати інші варіанти.

Читайте також Очільник Monobank назвав валюти, в яких зберігає гроші та найкраще рішення для економіки

Старі методи заощадження: чи варто їх дотримуватися

  • Нерухомість;

Під час повномасштабного вторгнення, українці переконалися, що нерухомість вже не такий надійний актив, яким був до цього.

 

Василь Матій

Приватний інвестор, керуючий активами

Ми щодня бачимо, як ракета чи дрон-камікадзе можуть влучити у будь-чиє помешкання, а у такому випадку вартість нерухомості різко падає, якщо не зводиться до нуля.

Крім того, через вимушене переселення з регіонів, де йдуть активні бойові дії, чимало осіб втрачають доступ до цього активу.

Внутрішній ринок нині досить обмежений. Згадаймо, як на початку введення воєнного стану з метою безпеки були заблоковані реєстри нерухомого майна. Відповідно здійснення угод взагалі було неможливим. Тому нерухомість нині не “Святий Ґрааль”, адже вона не є ліквідною. А в форс-мажорні турбулентні часи, в яких ми зараз живемо – ліквідність активу вкрай важлива. Тобто можливість трансформувати його у ту ж готівку без особливих втрат від вартості,
– додає експерт.

  • Заощадження у валюті;

Валюту завжди варто мати, а не тільки, тоді коли "у повітрі віє небезпекою". Її можна купувати потроху, якщо є така можливість.

Проте, усі наші поточні витрати ми здійснюємо в національній валюті, й очевидно, що здорожчання курсу валют призведе до зростання цін на імпортну продукцію. А це і пальне, і побутова техніка.

Якщо ви плануєте придбати щось подібне – не баріться, поки курс не зріс ще більше, адже існує висока ймовірність, що ціни будуть ще переглядатися,
– наголошує Матій.

  • Готівка: іноземна та національна валюта;

Це не надійно, адже фізично готівку можна вкрасти. Інфляція під час нестабільної ситуації в країні є високою, і гроші, які не "працюють", згорають. Тому будь-яку валюту потрібно тримати у фінансовій системі.

На додаток, зараз навіть військові дії не можуть перешкодити діяльності банків, адже провідні з них перевили свої дата-центри за кордон. 

Де зараз краще тримати гроші

З усіх рекомендацій співрозмовника, найнадійнішими формами заощадження можуть стати цінні папери.  

  • Цінні папери – це не тільки розумне інвестування, це ще й допомога ЗСУ;

За статистикою західне заможне населення зберігає свої заощадження саме у цінних паперах. Якщо говорити про наші українські військові облігації, то це можна назвати й благодійністю: підтримка і ЗСУ, і державного бюджету. 

У такому випадку ми зберігаємо свої заощадження і розраховуємо повернути їх в момент закінчення обігу конкретного випуску облігацій,
– каже Василь Матій.

  • Іноземні цінні папери;

Ще актуальнішими стають іноземні цінні папери. Такий вид заощадження закриває два пункти по диверсифікації: розширення варіантів для збереження заощаджень і по грошовій одиниці. Останніми роками поріг входу, тобто мінімальна вартість акцій істотно знизилася. Достатньо навіть 100 доларів.

Крім того, це безпечно. Адже на ці збереження не впливають ані ситуація в країні, ані ситуація з національною валютою. Цими заощадженнями ми можемо скористатися будь-де.

Цікаво Чи залишатиметься курс долара стабільним наступного тижня

Що потрібно робити, аби пережити нестабільний час для заощаджень

Насамперед людина, яка розвиватиме свою фінансову грамотність, зможе впоратися із такими нестабільним часом для власних заощаджень. 

Людина, яка усвідомлює і контролює свої грошові потоки, тобто співвідношення власних доходів і витрат, забезпечує позитивне сальдо. Тобто коли доходів більше ніж витрат. Людина, яка хоча б на базовому рівні розуміє, як оперувати своїми заощадженнями, щоби захистити їх від інфляції,
– каже співрозмовник.

На додаток, людина, яка має розвинений емоційний інтелект та яка вміє відчувати свої емоції, контролювати їх, щоб потім не розплачуватися своїм часом для поновлення власного бюджету. Адже гроші – це витрачений час нашого життя на їх заробляння.