Куди вкласти гроші, щоб не шкодувати: поради експертів

13 січня 2016, 18:55
Читать новость на русском

У кризу всі ми економимо, заощаджуємо і не маємо жодних намірів довіряти гроші аби кому. Пропонуємо розібратись, де ж зараз зберігати зекономлене, заощаджене і зароблене, щоб заробити більше, а не втратити.

Кризові явища в економічному і фінансовому житті країни можуть стати хорошим поштовхом, аби замість того, щоб плакатися про погане життя, нарешті, взялися за освоєння азів фінансової грамотності. Важливо подбати, де ефективно і безпечно можна зберігати і накопичувати гроші.

Банки все ще в ділі

Фінансисти сходяться на думці, що зберігати гроші в банку – все-таки найсучасніший і найефективніший спосіб. Головне – правильно обрати банк, і розрахувати, з якою метою ви несете до нього гроші. І, звісно, варто хоча б елементарно розібратися у системі, за якою відбувається діяльність банку і ваша в ній участь.

Голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек у коментарі сайту "24" зауважив, що вклад грошей у банк – це не вимушеність, а ваше право, і до цього потрібно підходити відповідально.

Кожна людина повинна бути сьогодні фінансово грамотною і робити свої висновки. Не тільки "вестися" на найвищі відсоткові ставки, які пропонують ті чи інші банки, а вимагати достатньо інформації: хто є власниками того чи іншого комерційного банку, яка стратегія, бізнесова модель банку, в якому ви вирішили довірити свої гроші, на яких операціях цей банк хоче заробляти,
— пояснив Шпек.

Хто найнадійніший

Головний фінансовий аналітик РА "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран у коментарі сайту "24" назвав найбільш підходящими для зберігання заощаджень у гривні банки з іноземними інвестиціями та державні банки. Також експерт нагадав, що у нас є обмеження на зняття валютних депозитів, але деякі банки навчились долати ці обмеження.

"Можна самостійно промоніторити продуктову лінійку банків і обрати", — відзначив Шапран.

Втім, фінансисти підкреслюють, що перед тим, як обрати банк, варто визначитись, яку суму плануєте вкладати, і як потім плануєте розпорядитися цими грошима.

У гривні чи в іноземній валюті

Роман Шпек переконаний, що українці в першу чергу повинні будувати свій добробут довкола гривні і підтримувати її.

Якщо людина ці кошти буде використовувати в Україні для придбання товарів, нерухомості, чи для будівництва, то краще кошти зберігати в гривні. Тому що обмінні операції приводитимуть до певних втрат для того, хто хоче провести ці операції,
— пояснив експерт.

На його думку, на сьогоднішній день виходячи з тієї макроекономічної ситуації, яка є в Україні, відсоткові ставки в доларах нижчі, ніж в українській гривні. За макроекономічним прогнозом уряду і Національного банку інфляція буде на рівні приблизно 12%, і депозитні ставки будуть зменшуватись.

"Тому той, хто має вільні кошти чи забрав їх з комерційних банків у зв'язку з процесами, які відбувались (виведення неплатоспроможних банків, висока інфляція), то краще розмістити депозит в гривні, доки ще більш привабливі відсоткові ставки", — уточнив Шпек.

Якщо ж людина хоче в майбутньому здійснювати витрати в іноземній валюті, то є доцільність частину своїх доходів зберігати в тій валюті, в якій він буде здійснювати ті чи інші витрати і операції.

Однак Віталій Шапран висловив сумнів щодо реальності прогнозованих урядом 12% інфляції.

Обіцяний Національним банком темп інфляції 12%, швидше за все, буде недосяжним, тому що нас знову чекає підвищення тарифів на електроенергію, газ та комунальні послуги. Як правило, вони дуже впливають на інфляцію. Тому гривневі депозити стають непривабливими для збереження,
— відзначив аналітик.

За словами Шапрана, процентні ставки по гривні зараз нижчі темпів інфляції, і залишаються негативними. Він назвав це головною проблемою початку 2016 року: ставки по гривні не покривають темпів інфляції, які були у 2015 році.

2015 рік показав, що валюта добре захищає заощадження громадян. Курс, який ми бачили на ринку, його динаміка з процентними ставками по валюті приблизно відповідала інфляції, інфляційним очікуванням. Мені здається, що для заощаджень у 2016 році краще використовувати валюту, маю на увазі долари США і євро. Російські рублі я сюди не відношу,
— пояснив експерт.

Проблемних банків поменшало

Роман Шпек нагадав, що Національний банк у попередній період виводив з ринку ті банки, акціонери яких не хотіли або не могли надати необхідну підтримку у складних фінансових умовах, в яких опинились ті чи інші банки.

Вже немає таких проблемних банків з великими активами, залишками коштів на депозитах, які б могли викликати тривогу, що вони можуть стати неплатоспроможним у короткостростроковій чи середньостроковій перспективі . Банки першої 20-ки, а це понад 90% банківської системи, вже пройшли стрес-тест. Деякі з них завершили процес докапіталізації, інші – в процесі докапіталізації. Там немає проблем ні з достатністю капіталу, ні з ліквідністю,
— пояснив фінансист.

За його словами, ліквідність у банківській системі зараз є навіть надлишковою.

Однак існує певна кількість банків, які ще мають пройти перевірку і матимуть право на існування, хоча їх вага не є питомою. У цьогорічному бюджеті передбачено на підтримку Фонду гарантування вкладів всього 16 мільярдів гривень – для забезпечення здійснення виплат по тим банках, які були визнані проблемними у попередній період.

Для того, щоб визначити, чи надійним є банк, на сьогодні існує безліч джерел інформації. Головне – підходити до питання з холодною головою і не надто довіряти рекламі.

Звичайно, вирішувати, чи нести гроші в банки, чи покласти їх у банку – особиста справа кожного. Просто варто все зважити і порахувати. Щоб потім не чухати потилицю і не шукати винних.

Читайте також: Як і де заробити під час кризи: актуальні ідеї від експертів