Фіксований курс: чи може НБУ знову повернутись до нього

21 жовтня 2024, 12:42
Читать новость на русском

НБУ перейшов від фіксованого курсу валют до керованої гнучкості, що зменшило різницю між офіційним і готівковим курсами до менше ніж 1% минулого року. Чи можливе повернення до фіксованого курсу та за яких умов, читайте далі.

Чи може НБУ знову повернутись до фіксованого курсу

Заступник голови НБУ Юрій Гелетій в інтервʼю 24 Каналу пояснив, що фіксація курсу – це тимчасовий захід для екстрених ситуацій. Він сподівається, що не доведеться до нього повертатися, тому зараз таких планів у НБУ – немає.

Читайте також: Чи буде долар по 45 у 2025: відповідь дав НБУ

 

Юрій Гелетій

Заступник голови Національного банку України

Фіксація курсу – це вимушений захід швидкого реагування на шокові обставини. Тож сподіваюсь, що в поверненні до нього не буде потреби. Наразі жодних таких планів ми не маємо.

При цьому Гелетій нагадав, що НБУ відразу не приховував, що фіксація курсу є лише тимчасовим рішенням, яке не може тривати протягом багатьох років.

Розумієте, економічні закони діють навіть під час війни – щойно проходить перший шок. Їх неможливо обманути, утримуючи штучний обмінний курс і роблячи вигляд, що все гаразд. З часом це неодмінно призводить до накопичення мікро- та макроекономічних дисбалансів, виснажує міжнародні резерви, посилюючи ризик валютної кризи.

Заступник голови уточнив, що зміна курсового режиму завжди є складним рішенням. Тим більше, що в українців особливо чутливе ставлення до валютних питань та є негативний досвід попередніх криз.

Що таке фіксований валютний курс

Фіксований валютний курс – це коли Центральний банк встановлює конкретну вартість національної валюти щодо валюти іншої країни.