На догоду олігархам: депутати врахували у бюджет-2019 власні бізнес-інтереси

27 січня 2019, 00:01
Читать новость на русском

Депутати розподілили гроші платників податків між вигідними структурами та бізнесменами. Державний бюджет на 2019 рік ухвалили. Але коли журналісти почали детально аналізувати, за що саме проголосували, виявили щонайменше 7 пунктів, які вигідні олігархам. Кому саме, і як це відіб'ється на наших кишенях – досліджували журналісти 24 каналу.

Рента на видобуток урану

У ніч ухвалення бюджету на 2019 рік голова Верховної ради Андрій Парубій з-десяток разів ставив на голосування 7 правок різних депутатів до податкового кодексу. І скільки б разів їх не провалювали, він разом з головою податкового комітету Ніною Южаніною вигадували нові і нові комбінації.

Читайте також: Державний бюджет України 2019: головні цифри

Журналісти "Економічної правди" дослідили, що саме так активно проштовхували депутати.

Зала о 3-4 ранку нагріта і більше схожа на біржевий майданчик, де торгують акціями... Чи то поправками,
– сказав редактор видання "Економічна правда" Дмитро Дєнков.


Ніна Южаніна

Голова податкового комітету, пояснюючи суть правки щодо видобутку уранової сировини, навіть не приховувала, що ухвалюються вони в інтересах певних компаній. Але уточнити, на яких, не хотіла. "Зайшов новий інвестор, який хоче таку ж норму, як і на всі інші природні ресурси", – заявляла голова податкового комітету ВРУ Ніна Южаніна.

Що таке рента? Рента — дохід від власності, який сплачують орендатори власникам матеріальних невироблених активів (землі і надр) за право використання цих активів протягом певного періоду. Рента включає земельну ренту і рентуза надра.

Але ні Ніна Южаніна, ні автор правки Максим Курячий інвестора не назвав. Зате їх пізніше назвали інші депутати і журналісти. Мовляв, інтереси в атомній енергетиці, де для вироблення енергії і використовують уран, мають як люди Порошенка, так і Арсена Авакова.

А чому це на урановмісні корисні копалини не має сплачуватися рента? Можливо, тому що в цьому Кононенко і Грановський замішані і отримають з цього сотні мільйонів?
– наголосив позафракційний народний депутат України Юрій Левченко.

Отож, ухвалена в бюджетну ніч правка до податкового кодексу звільняє підприємства від сплати ренти на видобуток урановмісних корисних копалин на стадії розвідки.

"Пайова участь" для харчової та агропромисловості

Пощастило з податками в ту ніч і крупним агробаронам. В пакеті тих же скандальних правок депутати підіграли тим, хто розширює виробництво і будує нові об'єкти: від зерносховищ до заводів з виробництва молока.

Читайте також: Про "чорні діри" бюджету України та незвичайних міністрів

Ухвалена правка скасовує сплату так званої "пайової участі" для аграрної і харчової промисловості, яка може сягати 10% від загального кошторису будівництва. Найбільшу користь, мовляв, отримав агрохолдинг Андрія Веревка "Кернел". До речі, це родич автора правки "БППшника" Олексія Мушака.


Олексій Мушак

Цей податок треба було б скасувати для всіх галузей, тоді б це не було лобізмом, каже фахівець.

Місцеві ради самі визначають, який відсоток від доданої вартості, 1 чи 10, бізнес має сплатити, зазвичай вони призначають 1. А інше підтриємці "заносять" міській владі, і місцеві бюджети точно від цього не виграють. Гроші осідають в кишені чиновників,
– зазначив редактор видання "Економічна правда" Дмитро Дєнков.

Рента на видобуток залізної руди

Крім того, не забули депутати і про найбагатшу людину України Ріната Ахметова і його "Метінвест". Мали б збільшити ренту на видобуток залізної руди суттєво. Але зросла вона лише на 0,8% до майже 9. Отож і ця галузь бюджет не надто наповнюватиме.

Міжнародні партнери наполягали, що у вас, мовляв, рента на руду суттєво нижча ніж в інших країнах, підніміть її. І в першій версії бюджету цифра була значно вища, але потім з'явилась ця правка,
– розповів експерт з енергетики Андрій Герус.


Рінат Ахметов

Рента на видобуток вугілля

А от правку, через яку Ахметов мав сплачувати більше 5% ренти на видобуток вугілля, парламент ухвалювати не став. ЇЇ відхилив ще комітет Ніни Южаніної.

Державний бюджет можна було наповнювати і за рахунок ренти з олігархів, не тільки за рахунок підвищення тарифів і інших речей, які сплачують всі українці,
– підкреслив Андрій Герус.

Інтереси ДТЕКу в альтернативній енергетиці

2019 рік для олігарха – як один великий день народження. Бо напередодні комітет не з першої спроби пролобіюв інтереси ДТЕКу в альтернативній енергетиці.

Що таке ДТЕК? ДТЕК — холдинг Ріната Ахметова, який працює в енергетичній галузі. Підприємства цього холдингу ведуть видобуток природного газу і вугілля. Також виробляють електроенергію на станціях теплової і відновлюваної енергетики, поставляють тепло- і електроенергію споживачам.

Обладнання для її виробництва теж завозитимуть, не сплачуючи податки і мито. Ще за першої спроби влітку голова податкового комітету Ніна Южаніна виправдовувала це так: "Зараз вони як ніхто інщий сплачують податки в бюджет. А яка різниця ДТЕК чи хтось інший. Треба було раніше дивитись чи сплачують вони податки, якщо чесно".

Читайте також: Помірна інфляція, стабільний курс: які економічні прогнози для України на 2019 рік

Всього ж з голосу в бюджетну ніч депутати зачитали і ухвалили 7 таких правок. Серед них ще скасування мита на ввезення сировини для пластику, монополія на виробництво спиртових дистилятів для "Укрспирту" та введення додаткового податку на продаж майна.

Бюджет-2019: які будуть надходження?Надходження до бюджету мали б зрости завдяки:

- податку на прибуток підприємств: +2,9 мільярда гривень;
- рентної плати за користування надрами для видобування природного газу: + 9 мільярдів гривень;
- грошей від НБУ: + 2 мільярди гривень;
- власних надходжень бюджетних установ: +1,4 мільярда.

5,2 мільярда надходжень має принести:
- акцизний податок з тютюнових виробів збільшено до 2,5 мільярда гривень;
- податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів збільшено на 300 мільйонів гривень;
- екологічний податок збільшено на 1 мільярд 420 мільйонів гривень.

Від скандального закону про розмитнення євроблях у бюджет має надійти 950 мільйонів гривень.


Держбюджет-2019: ключові показники