Пенсійні мрії: чи світять 40-річним українцям виплати у майбутньому
Українці, яким зараз 40 років або менше, можуть не отримати пенсій у майбутньому. Такий невтішний прогноз видав міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю одному з українських медіа.
Згадана новина миттєво сколихнула соцмережі та викликала хвилю обурених коментарів. За словами економістки Центру економічної стратегії Ганни Сахно, такі заяви не мотивують громадян сплачувати Єдиний соціальний внесок.
До теми Вирвали з контексту: Марченко пояснив свою неоднозначну заяву про пенсії
"У нас виходить "ФОПовізація" економіки, коли багато людей, які могли би працювати за трудовими договорами, оформлені як ФОП і сплачують ЄСВ з "мінімалки". Коли роблять такі заяви, взагалі відбивають будь-яке бажання сплачувати великі податки", – наголосила Сахно.
Пенсійна реформа повинна мати 3 рівні
Інвестиційний банкір Сергій Фурса зазначив, що в ідеалі пенсійна реформа повинна мати 3 рівні. Наразі в Україні діють лише перший – солідарна система – і третій рівні.
"Всі, хто працюють, платять податки, які йдуть у Пенсійний фонд. Останній виплачує пенсії тим пенсіонерам, які вже є. Гроші, котрі ми зараз сплачуємо, не накопичуються, а йдуть пенсіонерам", – пояснив Фурса.
Окрім цього, отриманої з податків суми недостатньо, щоб виплатити усім пенсії. Близько половини грошей, отриманих від інших джерел доходів, докладають із держбюджету.
Ще однією причиною, чому пенсіонерам не вистачає грошей, є активне скорочення народжуваності в Україні. Щороку ця проблема все більш відчутна.
Як працює накопичувальна система
Відтак, аби забезпечити отримання у майбутньому пенсій тим, кому виповнилося більше ніж 35 років, має працювати 2 рівень пенсійної системи. Мовиться про обов'язкову накопичувальну систему.
Коли будь-який співробітник, який працює, починає відраховувати не тільки на солідарну систему, а відраховує і собі на пенсійний рахунок. Гроші накопичуються й працюють, доки працюєте ви. У кінці ви отримуєте накопичувальну частину пенсії,
– розповів Фурса.
Наразі таку систему в Україні ще не запустили. Навіть, якщо її запустити, вона йтиме паралельно із солідарною системою і працюватиме насамперед для молоді.
Водночас в уряді наполягають, що завдяки накопичувальній системі можна збільшити середню пенсію від 3,7 до 7 тисяч гривень. Навіть за умов невеликих внесків у розмірі 4% від заробітної плати. Прогнози економістів не такі оптимістичні.
Актуально Українці можуть отримувати пенсію у 7 тисяч гривень, але є умови
"Нас хочуть примустити здавати гроші при тому, що їх навіть вкладати немає куди. В Україні немає ринку капіталів, куди б можна було їх вкласти й бути впевненими, що підприємства будуть ефективними й не збанкрутують на момент, коли ви вийдете на пенсію", – наголосив голова експертної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.
Купівля акцій та облігацій
Банкіри й економісти радять аналізувати ринки можливих інвестицій. Вони зазначають, що доволі скоро стане доступним інвестування у фінансові інструменти іноземних компаній.
Уряд у 2021 році дозволив банкам бути брокерами й купувати акції та облігації іноземних компаній, які є більш стабільними,
– акцентувала Сахно.
Мовиться про облігації держпозики США або акції компаній, які навіть під час коронакризи не дуже похитнулися. У такий спосіб люди в розвинених країнах роблять пенсійні накопичення.
Як змінити пенсійну систему в Україні: дивіться відео 24 каналу