Згадана новина миттєво сколихнула соцмережі та викликала хвилю обурених коментарів. За словами економістки Центру економічної стратегії Ганни Сахно, такі заяви не мотивують громадян сплачувати Єдиний соціальний внесок.
До теми Вирвали з контексту: Марченко пояснив свою неоднозначну заяву про пенсії
"У нас виходить "ФОПовізація" економіки, коли багато людей, які могли би працювати за трудовими договорами, оформлені як ФОП і сплачують ЄСВ з "мінімалки". Коли роблять такі заяви, взагалі відбивають будь-яке бажання сплачувати великі податки", – наголосила Сахно.
Пенсійна реформа повинна мати 3 рівні
Інвестиційний банкір Сергій Фурса зазначив, що в ідеалі пенсійна реформа повинна мати 3 рівні. Наразі в Україні діють лише перший – солідарна система – і третій рівні.
"Всі, хто працюють, платять податки, які йдуть у Пенсійний фонд. Останній виплачує пенсії тим пенсіонерам, які вже є. Гроші, котрі ми зараз сплачуємо, не накопичуються, а йдуть пенсіонерам", – пояснив Фурса.
Окрім цього, отриманої з податків суми недостатньо, щоб виплатити усім пенсії. Близько половини грошей, отриманих від інших джерел доходів, докладають із держбюджету.
Ще однією причиною, чому пенсіонерам не вистачає грошей, є активне скорочення народжуваності в Україні. Щороку ця проблема все більш відчутна.
Як працює накопичувальна система
Відтак, аби забезпечити отримання у майбутньому пенсій тим, кому виповнилося більше ніж 35 років, має працювати 2 рівень пенсійної системи. Мовиться про обов'язкову накопичувальну систему.
Коли будь-який співробітник, який працює, починає відраховувати не тільки на солідарну систему, а відраховує і собі на пенсійний рахунок. Гроші накопичуються й працюють, доки працюєте ви. У кінці ви отримуєте накопичувальну частину пенсії,
– розповів Фурса.
Наразі таку систему в Україні ще не запустили. Навіть, якщо її запустити, вона йтиме паралельно із солідарною системою і працюватиме насамперед для молоді.
Водночас в уряді наполягають, що завдяки накопичувальній системі можна збільшити середню пенсію від 3,7 до 7 тисяч гривень. Навіть за умов невеликих внесків у розмірі 4% від заробітної плати. Прогнози економістів не такі оптимістичні.
Актуально Українці можуть отримувати пенсію у 7 тисяч гривень, але є умови
"Нас хочуть примустити здавати гроші при тому, що їх навіть вкладати немає куди. В Україні немає ринку капіталів, куди б можна було їх вкласти й бути впевненими, що підприємства будуть ефективними й не збанкрутують на момент, коли ви вийдете на пенсію", – наголосив голова експертної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.
Купівля акцій та облігацій
Банкіри й економісти радять аналізувати ринки можливих інвестицій. Вони зазначають, що доволі скоро стане доступним інвестування у фінансові інструменти іноземних компаній.
Уряд у 2021 році дозволив банкам бути брокерами й купувати акції та облігації іноземних компаній, які є більш стабільними,
– акцентувала Сахно.
Мовиться про облігації держпозики США або акції компаній, які навіть під час коронакризи не дуже похитнулися. У такий спосіб люди в розвинених країнах роблять пенсійні накопичення.
Як змінити пенсійну систему в Україні: дивіться відео 24 каналу