Винна Україна, Молдова та США: Пєсков прокоментував енергокризу у Придністровʼї

9 січня 2025, 13:12
Читать новость на русском

Після того, як Україна припинила прокачування російського газу через свою ГТС, окуповане Лівобережжя Молдови залишилось без газу та з суттєвим дефіцитом в енергосистемі. У Росії цинічно підкреслили, що винна у цьому Україна та Молдова, однак факти свідчать про зворотне.

Енергокриза у Придністровʼї 

З 1 січня 2025 року закінчився контракт на прокачування газу з Росії через українську ГТС. Про те, що контракт не буде продовжено, Україна неодноразово наголошувала весь минулий рік, а країни європи шукали інших постачальників блакитного палива, або ж маршрути. 

Читайте також Країни Європи засудили дії Росії щодо дестабілізації ситуації в Придністров'ї

Однією з територій, котра залежала від російського газу, було підконтрольне Росії Лівобережжя Молдови – Придністровʼя. У Росії не лише було достатньо часу аби знайти інші маршрути, але й можливості, однак Путін вирішив кинути територію напризволяще. 

Ситуація з енергопостачанням Придністров'я є кризовою, відповідальність за неї несе влада України та Молдови,
– зазначив речник Кремля Дмітрій Пєсков 9 січня під час брифінгу. 

Подібні заяви виглядають досить цинічно, адже: 

  • Росія може постачати газ до Придністровʼя через Турецький потік, однак для цього потрібно бронювати потужності. Цього Росія не зробила й не брала участь у тендерах ні коли бронювались потужності на рік, ні на квартал. Останній шанс був у середині грудня, коли бронювались потужності на січень. 
  • Контракт між "Молдовагаз" та "Газпромом" дозволяв Кишиневу постачати газ у реверсному режимі до Придністровʼя.
  • Варто також підкреслити, що офіційний Кишинів пропонував допомогу підконтрольному Росії Придністровʼю, однак ті відмовились

Росія звинувачувала Молдову у кризі ще до її початку 

Член наглядової ради АТ "Молдовагаз" на початку грудня під час розмови з 24 Каналом підкреслював, що російська пропаганда активно почала просувати наратив, що у можливій гуманітарній кризі в Придністровʼї, яке може залишитись без газу та електроенергії, винна Мая Санду. 

Проросійський колишній президент Ігор Додон, молдовська версія Януковича, уже почав просувати наратив, що Санду повинна поїхати домовлятися з нашими стратегічними партнерами та з Росією. Інший наратив, який вони намагаються проштовхувати, нібито Україна винна, що закрила транзит,
– розповідає Тофілат.

Зверніть увагу! Через  перевантаження внаслідок припинення постачання російського газу наразі є ризик повного виходу енергосистеми Придністровʼя з ладу, а  дефіцит електроенергії становить близько 30%. 

"У Європі зацікавлені в російському газі"

Також Пєсков не забув пригадати й зріджений природний газ (ЗПГ) та ціни на нього, звинувативши вже не Росії та Молдову, а США. 

Бенефіціаром зупинення постачання російського газу до Європи є США, які наростили постачання свого ЗПГ за вищими цінами,
– прокоментував він. 

Речник Кремля також додав, що у Європі є країни, які зацікавлені в російському газі, його постачання зроблять їхню економіку конкурентоспроможною.

Однак варто пригадати заяву єврокомісарка із питань енергетики Кадрі Сімсон котра вважає продовження імпорту російського газу не необхідністю, а політичним вибором, який, на її думку, досить небезпечний. 

Я говорила це раніше і скажу це ще раз: немає виправдань, ЄС може жити без цього російського газу,
– підкреслила Сімсон. 

Також вона додала, що європейський ринок СПГ дозволяє обійти деякі санкції, що створює складну ситуацію. Адже не завжди можливо встановити, чи газ походить із Росії, чи з іншої країни.