Позики на крипторинку, або як працює маржинальна торгівля у крипті
Джерело:
Блог WhiteBITКриптовалютами цікавиться все більше людей. При цьому йдеться про загальносвітовий тренд, який тримається вже роками. Динамічний розвиток крипторинку сприяє зростанню популярності різноманітних інструментів для реалізації торгових стратегій та операцій.
Одним із них є маржинальна торгівля. Про особливості та переваги цього інструмента розповідаємо далі.
Читайте також Як зробити, щоб криптовалюти приносили пасивний дохід
Що таке маржинальна торгівля і як вона працює
Загалом маржинальна торгівля прийшла у криптосвіт із традиційних фінансових ринків. В її основі лежить кредитне плече – це мультиплікатор позики, яку пропонує біржа для проведення торгових операцій. Завдяки цьому також визначають співвідношення між особистим капіталом трейдера та кредитними грошима.
На ринку реально відкрити угоду з кредитним плечем на рівні 1х, 2х, 3х, 5х, 10х і більше. Наприклад, якщо трейдер використовує максимальне кредитне плече на криптобіржі WhiteBIT в розмірі 10х, то він може торгувати у 10 разів більшою сумою, ніж є на його балансі.
Позику для операцій видають під заставу обумовленої суми, яку називають маржею. Це гарантія повернення боргових коштів. Крім того, за використання кредитних коштів стягують спеціальну комісію за ставкою.
Важливо розуміти, що під час маржинальної торгівлі трейдери купують та продають реальні активи на спотовому ринку. Де-факто вони володіють торговими інструментами, з якими працюють. Для порівняння, на ф’ючерсному ринку трейдер працює лише з контрактами на актив, яким він не володіє.
Для того, щоб краще зрозуміти принцип маржинальної торгівлі, уявіть: у людини на рахунку є тисяча доларів. Припустимо, що вартість 1 біткойна складає якраз 1000 доларів. При цьому людина очікує, що вартість монети невдовзі може зрости на 10% до 1100 доларів.
Під час маржинальної торгівлі з плечем 5х загальна сума, якою користувач зможе оперувати, становитиме 5 тисяч доларів (1000 власні кошти, 4000 – позика) і таким чином, на неї можна придбати уже 5 біткойнів. Тож зі зростанням на 10% ціни біткойна та їхнього продажу (за 5500 доларів) на рахунку буде плюс 500 доларів, що і є прибутком без урахування комісій.
Відтак маржинальна торгівля допомагає кратно збільшити розмір вашого депозиту та вийти на новий рівень потенційного прибутку. Проте варто враховувати, що зі зростанням сум, зростають й ризики. Саме тому вкрай важливо розібратися, як працює цей інструмент.
Ключові елементи маржинальної торгівлі
Однією із важливих переваг маржинальної торгівлі називають можливість заробляти як при зростанні котирувань, так і за умови їхнього падіння. Усе залежить від обраної стратегії щодо позицій. Виділяють два види: Long (на покупку) та Short (на продаж) позиції.
На цьому етапі вибір трейдера залежить від прогнозу щодо руху ціни обраної криптовалюти. Ця система працює таким чином:
Якщо очікують зниження ціни, для прикладу, біткойна, то відкривають короткі позиції. Це означає, що користувач бере біткойн у борг задля того, щоб продати його на відкритому ринку за поточним курсом. Після того, як знецінення біткойна сягає дна, він купує ту саму кількість біткойна, але за нижчою ціною, віддає борг з відсотками і закриває позицію.
Натомість довгі позиції відкривають, коли прогнозують зростання вартості криптовалюти. Ключова ціль – продати актив після підвищення курсу для отримання свого прибутку. По суті усі процеси збігаються зі звичайною торгівлею, просто є можливість оперувати більшими об’ємами завдяки позиковим коштам. Адже по суті усе так, як під час звичайної торгівлі, просто є можливість оперувати більшими об’ємами завдяки позиковим коштам.
Важливо! Відкриття та закриття позицій проходить через ордери. Довгі позиції відкривають з buy-ордерами, а закривають – із sell-ордерами. Прямо протилежний принцип дії для коротких позицій. Коли ордер спрацьовує, з користувача стягують комісію за весь обсяг ордера з урахуванням кредитного плеча. Для тейкерів та мейкерів, які є основою торгівлі криптовалютою, розмір комісії може різнитися.
Довідка. Мейкери відповідають за створення та розміщення ордерів у книзі ордерів та очікують, що їх хтось реалізує (наприклад, “продати BTC, коли ціна досягне 15 000 доларів). Тоді як тейкери – це трейдери, які виконують ордери, що є в книзі заявок.
Ринок криптовалют відомий здатністю стрімко змінювати динаміку. Саме для того винайшли систему попереджень. Зокрема, йдеться про Margin Call – сигнал для трейдера, що рівень власних коштів у позиції наближається до певного мінімального значення, тож йому потрібно внести суму коштів з метою підтримання позиції з активом.
Зверніть увагу! Термін Margin Call має дуже цікаву історію походження. У минулому брокер, який займався традиційною біржовою торгівлею, буквально телефонував клієнту задля того, щоб попередити про ризик ліквідації його позиції. З часом ця функція зникла, але словосполучення прижилося, зокрема, у криптосвіті.Якщо користувач не має можливості поповнити рахунок, то незабаром його позицію можуть ліквідувати. Ліквідація – це процес, при якому біржа автоматично закриває збиткову позицію трейдера, щоб запобігти подальшим збиткам і забезпечити виконання фінансових зобов'язань перед іншими трейдерами та біржею.
Існують ще два важливих поняття, які є частиною процесів маржинальної торгівлі:
Margin Fraction – поняття, яке окреслює співвідношення власних коштів на “Заставному” рахунку та розміру позики, які використовують для торгівлі;
Maintenance Marging Fraction – це мінімальне співвідношення власних коштів до позикових, які необхідно мати на рахунку, щоб уникнути ліквідації угоди.
Криптобіржі досить часто додають шкалу ризиків. Зокрема, така опція доступна на WhiteBIT. Це допомагає відстежувати та оцінювати рівень ризику для торгових позицій. Це візуалізація платоспроможності балансу застави користувача, де значення може перебувати між 0% (повна платоспроможність позичальника) й 100% (повна неплатоспроможність). Для прикладу, помаранчевий сектор на цій шкалі означає, що настав момент для Margin Call, тоді як червоний сектор свідчить про ліквідацію. Ці етапи прямують один за іншим.
Водночас є низка опцій для страхування позицій від втрат. Зокрема, можна виставити Stop-loss, який спрацює, коли динаміка на ринку буде “грати” проти обраної позиції. Це допоможе мінімізувати втрати. Ще один варіант – відкрити протилежну коротку позицію, але з іншою торговою парою.
Обираємо криптобіржу для маржинальної торгівлі
Одна з найбільших криптобірж Європи WhiteBIT, яка має українське коріння, активно розвивається та постійно вдосконалює послуги для своїх клієнтів. Це стосується й маржинальної торгівлі. Наведемо ключові переваги, які пропонує WhiteBIT:
низькі комісії. Щоденна комісія за використання позикових коштів з будь-яким кредитним плечем становить 0,0585%;
гнучке кредитне плече від 1x до 10х;
можливість використовувати інші активи на “Заставному” балансі. Таким чином користувачу вдасться отримати доступ до ширшого арсеналу активів для гарантування безпеки своїх позицій;
для власників WBT – нативної цифрової монети від платформи – є знижки до 100% на комісію мейкера та до 90% на комісію тейкера;
комісію за використання під час торгівлі позикових коштів стягують лише у разі хоча б часткового виконання ордера.
Отже, завдяки маржинальній торгівлі інвестори та трейдери мають можливість бути більш гнучкими, що є однозначною перевагою на крипторинку. Таким чином вони також можуть як захисти свої позиції від небажаних змін, так і капіталізувати цінові коливання. Особливо, якщо заручитися підтримкою надійної криптобіржі.