Є декілька варіантів: куди спрямують російські активи
Російські активи, що знаходилися на Заході, були заморожені після повномасштабного вторгнення в Україну. Це було зроблено для того, щоб обмежити країну-агресорку у фінансуванні війни. На сьогодні ведуться перемовини щодо спрямування цих коштів – як на відновлення України, так і на її обороноздатність.
Російські активи – на зброю для України
Як розповіла 24 Каналу голова Комітету з питань бюджету ВРУ Роксолана Підласа, публічно озвучила пропозицію щодо використання доходів від заморожених російських активів на закупівлю зброї для України президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Читайте також Грошова допомога від ООН: хто з українців може претендувати на виплати
За словами Підласої, для того, щоб ця ідея стала реальністю, потрібно одноголосно отримати підтримку щодо цього від усіх країн-членів Євросоюзу. Загалом, як і для будь-якого іншого напрямку використання коштів.
В будь-якому випадку кошти будуть зараховані до бюджету ЄС, а потім спрямовані через який з інструментів для потреб України. Кожен з інструментів передбачає свої напрями використання. Наприклад, кошти інструменту Ukraine Facility можна спрямовувати на пряму бюджетну підтримку (невійськові видатки українського бюджету), страхування інвестиційних ризиків або підтримку здійснення реформ (фактично – підтримку громадянського суспільства та експертну підтримку).
Як пояснює голова Комітету з питань бюджету, розподіл коштів між цими напрямками всередині інструменту визначається в спільних консультаціях між Єврокомісією та урядом України.
Зауважте! Що стосується зброї, то є ймовірність, що застосовуватиметься інший механізм – European Peace Facility. В рамках цього проєкту, Євросоюз може закуповувати зброю у місцевих виробників та передавати її Україні. Водночас навіть якщо уряд України завжди долучений до обговорення найбільш актуальних потреб, рішення завжди за Євросоюзом.Куди спрямують російські заморожені активи
В ефірі телемарафону премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив про те, що Україна хоче спрямувати заморожені російські активи для відновлення й покриття інших потреб, зокрема й військових.
Нагадаємо! Раніше Financial Times розповіли, що якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити крок передачі російських коштів, то вже у липні цього року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку.
- Перші виплати можуть становити 2 – 3 мільярди євро залежно від процентних ставок.
- А загальний прибуток, за оцінками співрозмовників FT, до 2027 року може сягнути 20 мільярдів євро.
Ще одним варіантом використання заморожених активів Росії – застава для випуску євробондів. За словами Шмигаля, йдеться про створення міжнародного компенсаційного інструменту в складі Міжнародного фонду, Міжнародного реєстру збитків та Міжнародної компенсаційної комісії.
Також обговорюємо пропозицію міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона щодо використання російських заморожених активів як застави для того, щоб Україна під цю заставу могла випустити свої євробонди й отримати під них бюджетне фінансування. Ця застава буде безстрокова, безвідсоткова, тому ми зможемо залучити ті самі кошти. Але формально це буде не конфіскація активів, а нескінченна застава, доки Росія не відшкодує цих коштів.