Нові можливості для ВПО: яку субсидію держава запропонує переселенцям

10 липня 2024, 15:10
Читать новость на русском

Мінсоцполітики спільно з Офісом Ради Європи в Україні провело публічне обговорення нового інструменту для підтримки внутрішньо переміщених осіб. А саме – субсидії на оренду житла для ВПО.

Новий інструмент підтримки ВПО

Як зазначила Дарія Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики, новий інструмент підтримки для ВПО у вигляді субсидії на оренду житла вже розробили та підготували для розгляду урядом. Проте він ще не затверджений, передає 24 Канал.

Читайте також: Які освітні та рекреаційні пільги мають діти ВПО

Як зауважується, на сьогодні вже впроваджена допомога на проживання для ВПО: нині її отримують 1,1 мільйона українців. Проте, на думку Мінсоцполітики, цей інструмент є недостатнім для інтеграції ВПО в нові громади.

 

Дарія Марчак

Перша заступниця Міністра соціальної політики

Коли ми говоримо про інтеграцію ВПО в нову громаду, ми говоримо про те, що інтеграція – це мати індивідуальне житло, інтеграція – це мати роботу, власні джерела доходів. Інтеграція – це мати можливість віддати дитину в дитячий садочок чи в школу. Інтеграція – це не відчувати суттєвих культурних, психологічних, ментальних відмінностей з жителями громади, не відчувати себе чужинцем.

Саме тому паралельно до чинного інструменту допомоги громадян потрібно впроваджувати й субсидію на оренду для ВПО, стверджує Марчак під час заходу "Субсидія на оренду житла як інструмент підтримки для внутрішньо переміщених осіб". Водночас посилювати захист ВПО через забезпечення юридичного інструментарію укладання офіційних договорів.

Цікаво! Цей інструмент був розроблений на основі міжнародного досвіду. А саме на тому, як в інших країнах ефективно підтримували українських біженців у питаннях забезпечення житлом.


Як побудований інструмент

Як повідомила Дарія Марчак, інструмент побудований так:

  1. Субсидія на оренду житла має призначатися з огляду на кількість членів родини. Для кожного члена родини встановлений соціальний норматив мінімальної площі: на сьогодні це 13,5 квадратного метра, але не менше 35 квадратних метрів на родину.
  2. Інструмент також бере до уваги регіональні відмінності в цінах та здатність родини самостійно покривати витрати на оренду.
  3. Інструмент надається за умови укладання офіційного договору. Мінсоцполітики розробило типову угоду, яку можна підписати безпосередньо у відділенні, наприклад, Пенсійного фонду або в цифровій формі. Це дуже спростить договірні відносини між орендодавцем та орендарем.

Утім, субсидія призначається, якщо видатки сімʼї ВПО на оренду перевищують 30% сукупних доходів домогосподарство. Водночас у разі низьких доходів цей відсоток знижується. За словами посадовиці, цей показник може бути предметом дискусій, але саме такі підходи використовуються на міжнародному рівні.

При встановленні цієї умови Міністерство соціальної політики консультувалося з міжнародними партнерами, які вже реалізували проєкти за схемою Rent for Cash,
– прокоментувала перша заступниця. 

Як зауважує Марчак, Мінсоцполітики також пропонує, аби орендодавець теж отримував частину компенсації.

Ми пропонуємо, що завдяки дизайну інструменту орендодавець зможе на ту частину компенсації, яку йому надає держава, не буде виникати податкових зобов'язань. Це важливо з точки того, аби зробити цей інструмент більш вигідним для орендодавця,
– сказала Марчак. 

Хто буде займатися наданням субсидії

Як повідомила перша заступниця, нині в реалізації проєкту Мінсоцполітики рухається за прикладом надання субсидії на ЖКП. Водночас адміністратором надання такої допомоги є Пенсійний фонд, який одним з найбільш розвинених із погляду цифрової бази органів в системі соціальної підтримки.

Цікаво! Нині в Україні майже 3,3 мільйона домогосподарств є отримувачами житлово-комунальних субсидій та пільг.

Отже, якщо Мінсоцполітики запровадить субсидію на оренду житла через ПФУ, то цей інструмент буде одразу цифровий. Це означає, що через електронний кабінет Пенсійного фонду можна буде подавати документи онлайн.

І, крім того, Пенсійний фонд завдяки обмінам з іншими державними органами зможе велику частину роботи для призначення субсидій робити самостійно. Без того, щоб вимагати від громадянина, від ВПО надання купи довідок. І ми, як Міністерство соціальної політики, своєю чергою будемо забезпечувати облік, аналіз, моніторинг ефективності впровадження цього інструменту,
– розповіла Дарія Марчак.

Як має працювати інструмент на практиці

Як зазначено, інструмент на практиці має працювати в такий спосіб:

  1. Якщо ВПО бажає отримати субсидію на оренду, вона повинна звернутися до ПФУ та подати заяву, вказавши кількість членів своєї родини.
  2. Пенсійний фонд на основі даних з державних реєстрів розраховує розмір субсидії, зважаючи на доходи всієї родини.
  3. Після зібрання всієї потрібної інформації та здійснення розрахунків призначається субсидія на оренду.

Якщо є сім'я з трьох осіб, яка орендує житло в Дніпрі, то, за попередніми розрахунками, вартість оренди економ-класу для такої родини в місті Дніпрі може становити 6182 гривні. І якщо в такої родини немає фінансової спроможності взагалі покривати таку оренду, то розмір субсидії може досягати 4800 гривень на таку квартиру для цієї родини,
– розповіла Дарія Марчак.

Як підсумувала перша заступниця, пілот програми може буде запроваджений на прикладі одного чи кількох регіонів.