Галузі завтрашнього дня: як блокчейн та штучний інтелект створюють нові можливості
Джерело:
ForbesШІ та блокчейн – найбільш інноваційні технології сучасності. Вони взаємодіють у кібербезпеці, логістиці, фінансовій системі тощо. Їхнє поєднання може трансформувати чимало галузей, а це, своєю чергою, підвищить їхню безпеку, прозорість та ефективність.
Відомо, що за допомогою ШІ чимало технологій допомагають людям. До прикладу, ChatGPT від OpenAI. Водночас технологія блокчейн забезпечує безпечність та захищеність різноманітних даних. У поєднанні вони відкривають новий рубіж можливостей для наступного покоління.
Читайте також Основа та безпека: блокчейн – новий захисник даних
Що таке блокчейн
Блокчейн — це децентралізована система, де всі записи зберігаються на комп'ютерах користувачів, замість одного централізованого сервера, утворюючи розподілену базу даних. У блокчейні дані організовані у вигляді блоків, які містять інформацію про кожну операцію. Крім того, кожен новий блок містить посилання на попередній, що утворює послідовні ланцюжки. Це дозволяє забезпечити незмінність та надійність даних, оскільки будь-яка зміна в одному блоці вимагає зміни всіх блоків у ланцюжку.Крім того, система є цілком прозорою, оскільки всі транзакції та інформація є доступними для перегляду всіма учасниками мережі. Це підвищує довіру та зменшує потенційне шахрайство чи маніпуляції.
Ще одна з важливих характеристик блокчейну є анонімність, яка захищає особисті дані учасників мережі. Користувачі можуть використовувати випадково згенеровані адреси, що дозволяє їм залишатись відносно анонімними під час здійснення транзакцій. Хоча деталі транзакцій є публічно доступними, особиста ідентифікація користувачів залишається в таємниці.
Ця технологія застосовується в різних сферах нашого життя, таких як охорона здоров'я, торгівля, банкінг тощо.
ШІ та блокчейн в нашому житті: як вони працюють у тандемі
Поєднання ШІ та блокчейну – потужна комбінація. Протягом наступного десятиліття їхній перетин має перерости в мільярдну індустрію, підкреслюють аналітики Spherical Insights.
Цікаво! Такого роду інтеграція може розблокувати абсолютно нові бізнес-моделі. Крім того, це підвищить операційну ефективність для організацій та допоможе зробити обмін даними більш безпечним і ефективним.Для кращого розуміння наведемо декілька прикладів як ШІ та блокчейн можуть працювати разом у різних галузях.
- Кібербезпека
ШІ може бути корисним для виявлення загроз та швидкого реагування на них у сфері блокчейн. Використання ШІ може допомогти виявити аномалії, несправності або підозрілу активність у мережі блокчейн, що дозволяє вчасно реагувати на можливі загрози безпеки.
Крім того, блокчейн може забезпечити безпеку та цілісність даних в контексті ШІ. Шляхом використання блокчейн-технології можна забезпечити захищений доступ до ключових систем та параметрів, які визначають умови доступу ШІ до різних функцій. Приватні ключі можуть бути використані для гарантування виконання цих умов шляхом забезпечення безпеки та захищеності від несанкціонованого доступу до децентралізованої блокчейн-інфраструктури.
- Платіжні системи
Поєднання штучного інтелекту та технології блокчейн може значно покращити безпеку та ефективність платіжних систем.
ШІ може використовуватись для виявлення шахрайських дій та шаблонів у платіжних системах. Алгоритми машинного навчання можуть аналізувати великі обсяги даних, виявляти аномалії та зразки поведінки, що вказують на шахрайську активність. Це дозволяє оперативно реагувати на потенційні загрози та запобігати шахрайству.
- Логістика
Завдяки блокчейну можливо створити прозору та недоступну до змін історію руху товарів від виробництва до доставлення. Це дозволяє відстежувати товари в режимі реального часу, забезпечуючи прозорість та вірогідність даних про їхню локалізацію та стан.
Гуманітарні організації можуть скористатися цією інформацією для ефективного розподілу ресурсів під час стихійних лих. Наприклад, вони можуть визначити місця, де потрібні запаси найбільше, і розподілити їх туди, спираючись на дані про місцеперебування основних засобів та поточну ситуацію.
Крім того, поєднання технологій сприятиме оптимізації розподілу ресурсів. Алгоритми ШІ можуть аналізувати дані про попит, постачання та інші фактори, що впливають на ланцюг постачання, і робити прогнози та рекомендації щодо оптимального розподілу ресурсів. Це допоможе зменшити втрати та зайві витрати, забезпечивши більш ефективне використання ресурсів у гуманітарних операціях.
Зв'язок крипти та штучного інтелекту
Найцікавіше те, що тандем ШІ та блокчейну застосовується й у торгівлі криптовалютою. Так, до прикладу, торгові боти можуть допомагати з укладанням угоди, а це, відповідно, дозволить торгувати одразу на кількох криптобіржах та економити час трейдера.
Що можуть торгові боти зі ШІ:
- приймати швидко обґрунтовані рішення;
- коригувати стратегії на основі ринкових даних у режимі реального часу;
- здійснювати прогнозування цін на основі штучного інтелекту тощо.
Втім, зверніть увагу, що така торгівля – це складний аналітичний процес, в якому людський фактор є важливим. Насамперед через те, що ринок – завжди про людей та їхні настрої.
Саме тому актуальною стратегією залишається DYOR (Do your own research). Згідно з нею людина сама аналізує активи, а не мовчки довіряє свої кошти ШІ.
Довідка: Криптовалюти ШІ – це токени, які забезпечують роботу платформ на блокчейні та з використанням штучного інтелекту. До найперспективніших токенів 2023 року входять надійна та популярна мережа Render Token (RNDR), нативний токен Fetch.ai (FET) та найбільша за капіталізацією криптовалюта ШІ – The Graph (GRT).
Які існують криптопроєкти із застосуванням ШІ
Зараз існує вже чимало криптопроєктів, які мають на меті об'єднати блокчейн та ШІ. Цікаво, що до біржі WhiteBIT приєдналися такі як OCEAN, FET, RLC, ADX, INJ, NEXO та PHA. Розглянемо деякі з них:
- Edain
Перевага його у тому, що екосистема проєкту на основі штучного інтелекту зможе надавати функціональний аналіз великих даних. Відтак ШІ аналізуватиме інформацію, класифікуватиме та визначатиме зв’язки. Користувачі зможуть отримати вибірку даних, завдяки якій прийматимуть рішення.
- Nooft
Цей проєкт відрізняється від попереднього тим, що це вже платформа пошуку NFT зі штучним інтелектом.У цьому випадку, ШІ використовується для пошуку та централізації інформації про NFT колекції, яка знаходиться на різних ресурсах. Це дозволяє користувачам швидко знайти та отримати доступ до різноманітних NFT-об'єктів.
Загалом, тенденція до поєднання штучного інтелекту з блокчейном виходить за межі лише фінансової сфери. Такі проєкти отримують все більше уваги й застосовуються в різних сферах людського життя. Це свідчить про розширення потенціалу й можливостей, які надає комбінації для розв'язання різних завдань.
За цим майбутнє
Поєднання ШІ та технології блокчейн має потенціал трансформувати різні галузі й принести значні зміни у сферу кібербезпеки, фінансових послуг, логістики, ринок тощо. Таких проєктів ставатиме ще більше й вони все частіше використовуватимуться в багатьох сферах людського життя.
Застосування цього тандему може покращити ефективність, безпеку та надійність багатьох процесів й систем.
Проте, варто зауважити, що це лише початок, і майбутнє цієї "співпраці" виглядає перспективним. Розвиток технологій буде продовжуватися, і ми можемо очікувати появу ще більш інноваційних програм, технологій та проєктів, які змінять наше життя. Перед нами відкриваються нові можливості, які можуть допомогти нам розширити границі технологічного прогресу.