Сонячна електростанція для дому: як заважають і чому погано працюють енергетики

19 березня 2018, 12:01

Ви хочете встановити вдома сонячну електростанцію? Не знаєте, з чого почати, де і як взяти кредит, в які офіси йти і які документи готувати? Вам не розказували про сюрпризи від банків і енергокомпаній? Сайт "24" продовжує серію публікацій про те, як мрію про сонячну електростанцію зробити в Україні реальністю.

Етап 1 – районний підрозділ обленерго (РП)

Етап 2 – банк

Етап 3 – підготовчі роботи і монтаж електростанції

Отже, з дня на день мають приїхати районні енергетики, аби збільшити потужність нашого будинку до 30 кВт, бо саме таку станцію ми мріяли встановити. Тим часом, кредит у банку вже взято. І постачальники сонячних станцій поставили нас у чергу.

Треба віддати належне енергетикам, приїхали вони саме на 30 день після оплати рахунку за збільшення потужності у 35 тисяч гривень – саме такий термін відведений договором. Від найближчої електроопори підвели до місця розташування лічильника кілька проводів завтовшки з дитячу руку і… поїхали. Благородно заявили, що наш старий лічильник не зніматимуть, щоб не відімкнути будинок від енергопостачання (?!). Бо новий трьохфазний лічильник встановили на стовпі, і з будинком його не з’єднали. Сказали, що це вже не їхня компетенція. Знову попросили шукати когось тямущого у цьому і під’єднати.

Читайте також: Херсонщина – майбутня "сонячна долина", або Як зекономити на електроенергії

У результаті ми залишилися на подвір’ї з двома лічильниками – і обурені. Але у нас уже була тямуща людина з досвідом роботи у РЕП, яку ми знайшли, коли потрібно було робити заземлення. Тож довелося просити її довести справу до кінця, що та людина залюбки й зробила за символічну плату у 300 грн. Але у цій історії мені так і не вдалося з’ясувати дві речі.


Сонячні панелі ще запаковані

Перша – чому офіційні енергетики не підключають будинок, а доводять проводи тільки до місця, яке вони визначили для нового лічильника. Я навіть не задаюсь питанням, чого вони його встановили на стовпі – це занадто складно як для творчої людини.

Друга (смішніша) – для чого вони взагалі встановлювали трьохфазний лічильник, а не одразу реверсний? Адже для станції потрібен реверсний, який буде рахувати, скільки енергії ми виробили, а скільки спожили. В усьому іншому він працює як звичайний трьохфазний лічильник. У результаті новий трьохфазний лічильник пропрацював всього тижнів зо три! Більше просто провисів…

А щоб ви знали, коли приїхали міняти трьохфазний на реверсний, то за їхніми правилами, вони перший лічильник забрали. Попри те, що він увійшов у рахунок, він за правилами належить енергокомпанії. Пишу це для того, щоб ви заздалегідь були готові до подібних розкладів.


Палі під сонячну електростанцію

А що стосується самого реверсного лічильника, то, крім того, що його купити, його треба ще параметризувати. Доволі знайоме слово. Таке ми робимо з лічильниками води і газу. Возимо у спеціальні акредитовані інститути, які їх перевіряють. І тут виникла проблема: де його купувати і де параметризувати. Було два варіанти – у компанії, яка буде встановлювати нам станцію, чи у самому РЕП? Як не дивно, але ціна була однакова – близько 11 тисяч гривень. Тільки лічильник РЕПу нам не треба було відправляти на параметризацію, типу входить у комплект. Але й постачальники станції, після того, як дізналися про "демпінг" з боку РЕПу, поступилися вартістю послуги за параметризацію, яку вони бралися організувати за 500 грн. Тож ми обрали останніх. Чисто на емоціях. Проблем потім з боку РЕПу не було, нашого лічильника вони прийняли "як свого", претензій не виставляли. Хоча до нас і доходила інформація, що палки в колеса можуть бути через те, що лічильник куплений не у них.

Але я трохи забігла наперед. Бо установка реверсного лічильника – це вже майже той момент, коли можна бити шампанське "об борт судна". Та на завершальному етапі почалась якась катавасія, що я й сама не встигла зрозуміти, що до чого.

Сонячна електростанція: як "забивають" палі


Реверсний лічильник встановлюють тоді, коли вже змонтована станція (чому – незрозуміло). Тож після збільшення потужності і під’єднання будинку до трьохфазного лічильника – в урочистому настрої чекали на приїзд монтажної групи. Час, коли вони працювали, був найприємнішим у всьому процесі. На очах росли алюмінієві стелажі, одна за одною лягали на них панелі. За два з половиною дні серед городу виросла така бажана конструкція. Сім’єю ходили навколо, фотографувалися на фоні і розсилали фото, кому тільки хотіли. Уже ж можна було розкрити секрети!

І вже за кілька днів після цього, як тільки могла вирватися з роботи у будні, я поїхала у РЕП писати заяву-повідомлення про установку реверсного лічильника (уже купленого і параметризованого) і укладання договору про зелений тариф. Здавалось, уже на фініші. Але, як ви здогадались, все сталося трохи інакше.

Виявляється, до того, як писати цю заяву, я мала оплатити послугу з установки лічильника. Плюс 700 грн. Ну, добре, гаразд, давайте, оплачу. Але я потрапила саме на той день, коли у РЕП планово не працювали комп’ютерні системи. Вони, виявляється, санкціоновано відключаються у них щомісяця на кілька днів, і в ці дні РЕП не може виставити рахунок. Я готова була залишити їм гроші, мовляв, включите систему, сплатіть, будь ласка. Ні, кажуть, не проходить. На установку лічильника після оплати у них виділяється п’ять днів, але не пізніше 10 числа. Щось таке. А це вже було п’яте чи шосте, наприклад. Тобто, якщо сьомого я плачу, коли запрацює система, вони до 10 не встигнуть його підключити. Тож доведеться чекати до наступного місяця. І сіль була в тім, що станція простоювала ще місяць. А кредит я вже сплачую! То природно, що прагну підключити "годувальницю" якнайшвидше. Після довгих і безперспективних переговорів здалася – хай стоїть іще місяць, що зробиш. Самі ж працівники РЕП зізналися, що їх ніхто не вчив, не проводив семінарів, як пояснювати клієнтам всі особливості, у них немає чітких поетапних інструкцій, які вони могли б дати з самого початку, аби все розрахувати у часі.


Конструкція під сонячну електростанцію

Краще, що я придумала, – домовитися знову ж таки з людиною, яка уже допомагала з підключенням будинку і заземленням, що вона зробить за мене оплату і здасть у відведений термін всі заяви. Чесно кажучи, вона працювала у РЕП, і такий варіант пройшов. Я підписала всі заяви (без дати), залишила гроші на установку лічильника і подалася в Київ. Вириватися з роботи у наш час непросто, то вигідніше було потім віддячити того чоловіка. Так що, без цукерок-коньяку все одно не обійшлося – ніхто не вимагав, але я розуміла, що так буде правильно.

Читайте також: Сонячна електроенергія стала доступнішою для українців

Як не хотілось пройти всі етапи самим, без посильної сторонньої допомоги не справилися. Хтось скаже, так вони це все вигадують, щоб наліво підзаробляти. Не думаю. Вони й справді не до кінця самі обізнані з усім процесом і доволі байдуже ставляться до проблем клієнтів. Не тому, що вони погані люди чи неважні спеціалісти. Їх ніхто не вчить і вони не зацікавлені у зайвій мороці. Більш того – дуже бояться втратити свою роботу, тому зайвих кроків не роблять. Одна з працівниць так і сказала:

Вам аби швидше заробіток отримати, а нам завтра не буде чим годувати дітей.

Як би там не було, але за пару тижнів лічильник був підключений, а документи передані в обласну енергокомпанію для укладення договору за зеленим тарифом. Тут теж для прискорення процесу вирішила скористатися дружньою допомогою постачальників станцій. Я зробила висновок, що у них всюди є свої люди. Але допомога з оформленням зеленого тарифу передбачена їхньою комерційною пропозицією, тож зрозуміло, що вони домовляються. Вони дали мені мобільний фахівця з обленерго, я з ним зв’язалася, і за кілька днів отримала бажаний договір. Чесно – ні коняку, ні грошей з мене не взяли.

Так що, вийшовши з енергокомпанії, я урочисто подзвонила мамі у село і сказала "Вмикай!" Невже?! Сама не вірю! Проект #ХочуСонячнуЕлектростанцію у дії!


Сонячна електростанція на городі

Але один секрет, абсолютно законний – як поставите станцію, вмикайте її одразу після встановлення реверсного лічильника, а не чекайте договору. Принаймні, вмикайте з першого числа того місяця, в якому ви розраховуєте на договір. Зайвим не буде. Договір нам дали 10 числа, а розрахунковий період – з першого. Тобто 10 днів ми споживали, а не виробляли. А в розрахунок їх включили. Різниця вийшла не нашу користь. І за спожиті кіловати – виробники електроенергії ! – ще сплатили РЕПу. Але то вже було байдуже. Головне – це працює!

А як – у наступному матеріалі, де я покажу всі розрахунки за перші місяці роботи станції і прогнози по окупності.

Етап 4 – розрахунки

Перші 7 місяців роботи

Результати роботи за повний рік

Читайте також: Україна зробила крок до енергонезалежності: ЄБРР виділив гроші на сонячні електростанції