Торгувати майбутнім: що таке ф’ючерси на крипторинку
Джерело:
WhiteBIT blogСучасний крипторинок пропонує широкий спектр інструментів для інвесторів та трейдерів. Одним із найпопулярніших сміливо можна назвати торгівлю ф’ючерсами. Розповідаємо більше про специфіку цього інструмента.
Що таке ф’ючерсна торгівля та як вона працює
Ф’ючерси – це угода про купівлю чи продаж певного активу за встановленою ціною у майбутньому. Цей фінансовий інструмент, зокрема, поширений на ринку криптовалют.
Цікаво Як зробити, щоб криптовалюти приносили пасивний дохід
До слова, перші угоди з ф’ючерсами у світі криптовалют зафіксували у 2017 році. Загалом же історію ф’ючерсів можна простежити аж до нашої ери. Одні з перших згадок про такі контракти зафіксували у кодексі Хаммурапі. Крім того, інформацію про ф’ючерси знайшли й у роботах Аристотеля.Для початку варто зрозуміти, що купівля ф’ючерсів не дає підстав для володіння активом. Це лише контракт, по закінченню якого сторони зобов’язані виконати усі умови, незважаючи на ринкову вартість цього активу на той момент.
Для кращого розуміння, наведемо таку аналогію: уявіть, що плануєте відкрити ресторан і для цього вам потрібно 20 столів. Та встановити їх треба за 3 місяці, оскільки саме до цього часу буде завершений ремонт у приміщенні. Тож ви укладаєте ф’ючерсний контракт на покупку столів за ціною 1 000 гривень за штуку і одразу оплачуєте замовлення в такому об’ємі, який потрібний для відкриття ресторану. Коли ж прийде час погашення контракту (експірація), постачальник столів доставить вам їх у потрібній кількості, навіть якщо за ці 3 місяці вони зросли у ціні до 3 000 гривень за штуку.
Загалом ф’ючерсна торгівля служить для таких цілей: хеджування, диверсифікація інвестиційного портфеля, захист від волатильності та спекуляцій на ринкових цінах. Торгівля ф’ючерсами дозволяє отримувати прибуток як зі зростанням активу, так і під час його спаду.
Зверніть увагу! Якщо очікують, що обраний криптоактив буде зростати в ціні, то купують ф’ючерси з лонг-позицією на покупку. У разі ставки на падіння – відкривають шорт-позицію на продаж. Далі ситуація залежить від того, чи справдиться прогноз.Як правило, у ф’ючерсному контракті на криптовалюту вказана наступна інформація:
- Назва, тикер, розмір, тип договору;
- Дата закінчення чи експірація (виняток – безстрокові контракти);
- Вартість, що визначає базовий актив;
- Кредитне плече;
- Валюта для проведення розрахунків.
Які є ф’ючерси
Основні види ф’ючерсних контрактів можна розділити за такими ознаками:
За типом погашення – поставні та розрахункові.
Поставні ф’ючерси зобов’язують забрати актив після закінчення терміну угоди, тоді як з розрахунковими ф’ючерсами просто розраховують різницю між ціною придбання ф’ючерсу і виконання ф’ючерсу в момент експірації контракту.
За часом погашення – строкові і безстрокові.
Перший тип контрактів закривають у момент завершення його дії. Після цього трейдер фіксує прибуток або збиток, оскільки результат залежить від ситуації на ринку. Безстрокові ф’ючерси залишаються активними до моменту їх закриття.
До речі, саме останній вид ф’ючерсних контрактів досить поширений у криптосвіті. Тож розглянемо їх детальніше.
Головні факти про безстрокові ф’ючерси
- Це контракти без фіксованої дати;
- Можна відкривати довгі та короткі позиції, використовувати кредитне плече;
- Прибуток приносить закриття позицій, різниця між курсами входу та виходу з позиції;
- Ще одна опція, на якій заробляють трейдери, – це виплата ставки фінансування, яка залежить від актуальної ціни на момент проведення розрахунку. Основою для виплат трейдерам є різниця між ціною, яка вказана у ф’ючерсному контракті та безпосередньо на відкритому ринку. Цей механізм також відомий, як фандинг. Розрахунки проводять кожні 8 годин для всіх позицій на ринку, які мають статус відкритих.
Приклад безстрокових фʼючерсів: Перший трейдер припускає, що ціна на BTC падатиме і виставляєш шорт позицію на продаж 1 BTC. А другий трейдер вважає, що ціна активу зростатиме і виставляє лонг позицію на покупку. Кожні 8 годин біржа розраховуватиме різницю між ціною виконання контракту та спотовою ціною активу. Трейдери з відкритими позиціями будуть отримувати або робити виплати залежно від їхньої позиції та напряму руху ціни активу.
Торгівля з ф’ючерсами: переваги та недоліки, на які варто зважати
Вивчення, так би мовити, базових налаштувань ф’ючерсів – справді необхідний етап для розуміння усіх процесів, які з ними пов’язані. Проте також варто зважати на специфіку інструмента.
Ключові переваги ф’ючерсної торгівлі:
- Мінімальний поріг для відкриття позицій з контрактами;
- Можливість "грати" проти ринку – ви можете отримати прибуток як при зростанні вартості криптоактивів, так і при падінні;
- Гнучкість стратегій для трейдерів;
- Використання кредитного плеча, що потенційно означає високий рівень доходу;
- Управління ризиками;
- Диверсифікація інвестиційного портфеля.
Головні недоліки ф’ючерсів:
- Високий рівень волатильності на ринку може призвести до втрат. До того не завжди виходить коректно спрогнозувати рух ринку;
- Обов’язок виконання умов ф’ючерсного контракту на момент закінчення його терміну дії;
- З використанням кредитного плеча може істотно зрости стаття витрат на забезпечення позицій.
Де і як почати торгувати криптоф’ючерсами
Ф’ючерсна торгівля – це популярний інструмент на крипторинку. Саме тому його пропонують своїм клієнтам відомі криптобіржі. Серед них варто виділити одну із найбільших криптобірж Європи – WhiteBIT, яка має українське коріння. WhiteBIT пройшла аудит кібербезпеки Hacken.io, входить до трійки найбезпечніших криптобірж світу за рейтингом сертифікаційної програми CER.live, а також гарантує своїм клієнтам стабільну торгівлю й найнижчі комісії.
Перший криптоф’ючерсним контрактом на криптобіржі став USDT-M, для якого розрахунки проводять в USDT, а також доступна опція торгівлі з плечем. Це безстроковий контракт. Наразі клієнти мають можливість обрати безстрокові ф’ючерси для таких торгових пар:
Для того, аби придбати ф’ючерсні контракти на WhiteBIT, потрібно зробити такі кроки:
- натиснути на кнопку "Trade" біля обраного фʼючового маркету;
- визначитися із типом ордера, кількістю та кредитним плечем та натиснути кнопку "Купівля" або "Продаж".
Limit-ордер – це тип заявки, який дозволяє встановити ліміт цін для виконання угоди лише за вказаною або вигіднішою ціною, але не гарантує її виконання.
Рівень стопу встановлюється за тим же принципом, що і Stop-market. Це рівень ціни, при досягненні якого, актив повинен бути проданий або придбаний. Однак замість автоматичного виконання за ринковою ціною, при досягненні рівня стопу, Stop-limit-ордер створює лімітний ордер на купівлю чи продаж активу за заданим рівнем.
Рівень ліміту визначає ціну, за якою трейдер хоче купити чи продати актив. Якщо ціна на ринку підіймається вище рівня стопу, то створюється Limit-ордер на купівлю за ціною, що задав трейдер. Якщо ціна на ринку падає нижче рівня стопу, то створюється Limit-ордер на продаж за ціною, що задав трейдер.
OCO-ордер розшифровується як One Cancel the Other або "один скасовує інший". Це стратегія торгівлі, що дозволяє трейдеру одночасно розмістити два лімітних ордери: Limit та Stop-limit. Коли одна із заявок виконується, друга автоматично скасовується. Таким чином трейдер може захистити свої позиції та запобігти великих втрат.
Процес продажу ф’ючерса виглядає таким чином:
- Перейти на вкладку "Продаж";
- Вибрати необхідні налаштування ордера;
- У верхньому правому кутку сторінки можна побачити поточну ставку фінансування та зворотний відлік до її нарахування.
Важливо зрозуміти переваги та ризики ф’ючерсної торгівлі саме для вас, напрацювати конкретну стратегію та план дій. Також варто враховувати, що торгівля з ф’ючерсами – це інструмент з давньою історією, який зумів зберегти свою популярність протягом різних історичних віх, а також утримати свої позиції у сучасному світі. Як-от, влитися у ринок криптовалют, на якому з ф’ючерсами можна отримати нові можливості.