У яких країнах діє мораторій на продаж землі: інфографіка
Економічно розвинуті країни давно віддали свої сільськогосподарські землі на продаж. Немає відкритого ринку лише у шести державах світу, серед них і поки Україна. Сьогодні це може змінитися, нардепи розглядатимуть законопроект про відкритий ринок землі у першому читанні.
13 листопада 2019 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт
Важливо: Зеленський приїде в Раду: консультуватиме "Слугу народу" про ринок землі, – ЗМІ
Тим часом в Україні точаться дискусії з приводу того, чи потрібно скасовувати мораторій на продаж землі. Зазначимо, вільного ринку землі немає в Україні та ще у п'яти державах світу: Кубі, Республіці Конго (не плутати із Демократичною республікою Конго, у якій продаж землі дозволений), Венесуелі, КНДР і Таджикистані.
Країни пострадянського простору
Згідно з конституцією Республіки Таджикистан, земля перебуває у винятковій власності держави і вона не може перебувати у приватних руках. З часу здобуття незалежності у Таджикистані стоїть питання дозволу продажу землі, однак його вирішують дуже повільно.
Радимо прочитати: Закон про землю: за і проти
Так, наприклад сільгоспземлі колишніх колгоспів реорганізовані в дехканські господарства. Люди можуть мати невелику власну територію чи більшу колективну. Під управлінням держави залишаються насінницькі, тваринницькі та науково-дослідницькі господарства.
Державна власність землі у Таджикистані закріплена у Конституції / фото: unsplash
Думка: Земельне питання обросло міфами, – Кабмін
У Казахстані діє відкритий ринок землі. Однак, до нього не допускають іноземців. Землею можуть володіти тільки громадяни Казахстану. Поправки до відповідного земельного кодексу внесли у 2016 році. Тоді населення Казахстану вийшло на мітинги проти скасування мораторію, однак владі держави вдалося їх вгамувати.
У Білорусі ринок дуже малий, але він є. Так, приблизно 98% земель належить державі: сільгоспземля, землі лісового та водного фондів. Громадянин Білорусі може купити собі землю для будівництва житла, для ведення фермерського господарства, городництва, садівництва. Іноземці можуть лише орендувати.
Хоча Олександр Лукашенко нещодавно висловився категорично проти земельної реформи в Україні. Він зазначив, що земля – найдорожче, що є в нашого народу.
Країни, у яких заборонено продавати землю / інфографіка 24 каналу
Радимо прочитати: Ринок землі: фермерам – кредити, олігархам – обмеження
Ізраїль
Особливості функціонування ринку сільгоспземель у цій державі пов’язані з сукупністю історичних та поточних факторів. Причина того, що переважна частина сільськогосподарських земель знаходяться у власності держави та здаються лише в оренду, криється в історії формування його земельного фонду. Близько 13% останнього у свій час було придбано у палестинців за рахунок добровільних внесків єврейської діаспори і належить Єврейському національному фонду.
Ізраїль – маленька держава, вся площа якої (без урахування Палестинської території) на чверть менша Київської області. Ця держава оточена з усіх боків далеко не дружніми сусідами, з якими Ізраїлю неодноразово доводилося вести активні бойові дії. Враховуючи це, все підпорядковано в першу чергу інтересам захисту від зовнішньої агресії. Значна частина сільгоспземель здається в оренду, а не продається – щоби, в разі необхідності, у будь-який момент вилучити їх для потреб збройних сил країни.
Цікава думка: Протидії ринку землі були всюди, або Схемам прийшов кінець
Соціологічна група "Рейтинг" провела дослідження, у якому опитала українців про їхнє ставлення до ініціативи запровадження ринку землі. Згідно з проведеним опитуванням, лише 19% підтримують запровадження такого ринку. Водночас 73% опитаних проти цієї ініціативи, а 8% – досі не визначилися.
Як українці ставляться до продажу землі / інфографіка 24 каналу
Що ви думаєте з цього приводу?
Що українці думають про ринок землі – дивіться відео 24 каналу