Без світла розрахуватися важко: яку суму готівки варто мати при собі

19 серпня 2023, 10:13
Читать новость на русском

Прогнози щодо ситуації з електроенергією цієї зими доволі невтішні. Попри великий відсоток відновлених потужностей ворог може знову завдавати ракетних обстрілів по енергосистемі. Саме тому варто підготуватися й до того, що розраховуватися картою час від часу буде не просто.

Чи готові фінансові установи до блекаутів

Минулого року Україна стикнулася з тим, що під час планових чи аварійних відключень електроенергії зникало світло, а з ним стільникова мережа. Через це розрахуватися карткою було важко, а отже готівкою потрібно запастися.

Читайте також Купляти акумулятори треба вже: як пройти опалювальний сезон цьогоріч

Цього року ситуація може повторитися за прогнозами експертів, тому потрібно вже зараз підготуватися до усіх можливих сценаріїв.

Під час розмови з 24 Каналом фінансовий аналітик Андрій Шевчишин підкреслив, що Україна сьогодні, мабуть, єдина з європейських країн, котра готова до перебоїв енергопостачання та віялових відключень. 

 

Андрій Шевчишин

Фінансовий аналітик

Усі можливі моделі чи покрокові інструкції як діяти у таких ситуаціях давно сформовані. Втім вони сформовані не тільки на декілька годин, а й на більш довгостроковий період. Банки, НБУ та решта фінансових установ вже підготовлені до цього. 
  • Після торішніх періодів без світла чимало торговельних мереж закупили генератори, сформували досить стабільний зв'язок з банками за допомогою старлінків та інших засобів зв'язку. 
  • Відтак чимало великих ритейлерів мають змогу проводити платежі. Банки, а відповідно клірингові центри, що розробляють платежі також матимуть все необхідне для того, щоб забезпечити потреби населення.  

Які можуть виникнути проблеми

Втім проблемні моменти у ситуації, коли світла може не бути, є. Йдеться про тривалість таких "локдаунів", пояснює експерт. А також моменти, коли особам потрібно буде розрахуватися у невеличких магазинах, наприклад, біля дому.

Шевчишин зауважує, що у такому разі запас готівки населення повинно мати для того, щоб розрахуватися за покупки чи інші послуги.

В економічній практиці завжди говорять, що необхідно мати у форс-мажорній ситуації тримісячний запас не просто готівки, а найбільш ліквідні гроші саме для вас. Тобто кошти на карті, які можна дуже швидко зняти,
– пояснює співрозмовник.

Якщо говорити лише за готівку, то експерт радить мати запас грошей на тиждень.

Зверніть увагу! Сума для кожної особи чи сім'ї відрізнятиметься, адже у кожного різні потреби та витрати. 

Торік у коментарі 24 Каналу приватний інвестор Василь Матій розповів, що безпечний розмір грошей, який потрібен під час відключень світла, має вистачити умовно кажучи, на тиждень. Тобто це 2 середньомісячні витрати.

 

Василь Матій

Приватний інвестор, керуючий активами 

А от щодо безпечного розміру заощаджень, то це повинна бути сума, яка б задовільнила на рік життя базові потреби. 

На думку Матія, такий запас буде додавати фінансової стійкості й буде легше пережити поточні труднощі, розуміючи, що ви маєте ці фінанси.

Нагадаємо! Ще торік НБУ розробив план роботи банківської системи на випадок повного блекауту. Зокрема визначив перелік 760 чергових відділень у Києві та 275 – у населених пунктах 22 областей. Перелік чергових відділень можна побачити тут, або знайти відділення, що розташоване найближче, на карті.