Як Україна пройшла воєнний рік: головні цифри бюджету – 2022

31 січня 2023, 20:40
Читать новость на русском

Попри скорочення прибутків від промисловості та бізнесу, українська економіка витримала воєнний рік. Рятувальною стала міжнародна допомога, завдяки якій вдалося профінансувати нагальні видатки.

Якими були доходи та видатки бюджету у 2022 році, розповів голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Цікаво Податки для ФОПів у січні: скільки платитимуть підприємці

Надходження до бюджету у 2022 році

Як повідомив народний депутат, доходи зведеного бюджету у 2022 році склали майже 2,2 трильйона гривень. Проти позаминулого року доходи зросли на 32,1% або 534 мільярди гривень.

Проте у співставних показниках, без грантів, зростання було на порядок меншим – 3,3% (+54 мільярди гривень), а з врахуванням інфляції в реальному вимірі такі доходи впали. Загальні податкові надходження скоротились на 7,6% (–110,6 мільярда гривень).

Як змінилися доходи бюджету від податків

Зросли надходження від ПДФО (+20,3%), ренти (+5,4%), внутрішнього ПДВ з врахуванням відшкодування (+37,3%). Скоротились надходження від податку на прибуток (на 20,3%), внутрішньому акцизу (на 28,1%), імпортному акцизу (на 49,3%), імпортному ПДВ (на 35,3%).

Лише по двох основних податках на імпорт – ПДВ та акцизу – скорочення проти позаминулого року склало 36,5% (понад 170 мільярдів гривень). Місцеві податки скоротились на 6,2% (на 5,6 мільярда гривень), але доходи від єдиного податку, який займає левову частку в них, трохи збільшились – на 2,2% (на 0,95 мільярда гривень). 

Надавши можливість на період воєнного стану не сплачувати єдиний податок для платників 1 і 2 групи, що не здійснюють діяльність, але водночас запропонувавши спецрежим єдиного податку 2% для 3–ї групи без обмежень за сумою, ми підтримали й бізнес, і місцеві бюджети у найскладніший час для країни,
– підкреслює Данило Гетманцев.

Видатки бюджету перевищили 3 трильйони гривень. Порівняно із позаминулим роком видатки зросли на 65% або 1199,1 мільярда гривень. Основна причина такого зростання – необхідність фінансування видатків на оборону і безпеку. Проти позаминулого року видатки на оборону збільшились більш ніж на 1 трильйон гривень.

Видатки на оборону у 2022 році

Сумарні видатки на оборону, безпеку, правопорядок склали майже 1,6 трильйона гривень або 52,5% всіх видатків зведеного бюджету. Якщо у 2021 році Україна витрачала на місяць з бюджету на оборону трохи більше ніж 10 мільярдів гривень, то після початку повномасштабної війни більш ніж у 10 разів.

У котрий раз хотів би звернути увагу, що бюджетні видатки на захист від рашистської агресії, ми фінансуємо коштом власних податкових і неподаткових надходжень, запозичень ОВДП, без грантів. І цих коштів, якщо винести за дужки емісійне фінансування НБУ, минулого року вистачило лише з невеликим запасом,
– наголошує нардеп.

Соціальні та інші видатки

Майже третину видатків зведеного бюджету становила соціальна сфера: соціальний захист (15%), освіта (9,6%), медицина (7,1%), духовний і фізичний розвиток (1,1%). Проти позаминулого року видатки на соціальний захист збільшились на 23,9%, що дало змогу захистити соціальні виплати від інфляції під час війни (середня інфляція за підсумками 2022 року становила 20,2%).

Решта видатків (14,8%) розподілились наступним чином: 8,2% – загальнодержавні функції, з них 5,3% – обслуговування державного боргу, 5,1% – економічна діяльність, 1,4% – ЖКГ, 0,2% – екологія. Отже, 5/6 видатків зведеного бюджету 2022 року склали два великих напрями: безпека/оборона і соціальна сфера.

Скільки становив дефіцит бюджету

Дефіцит зведеного бюджету (з врахуванням кредитування) становив 842,4 мільярда гривень (за попередніми оцінками – 17,5% ВВП). Це рекордний показник дефіциту зведеного бюджету за увесь час незалежності України. 

Попри війну і значний рівень дефіциту, Україна зберегла відносну макрофінансову стійкість, маючи співставну з деякими країнами ЄС інфляцію, помірну девальвацію на 25%, стійку банківську систему і належним чином врегульовану ситуацію із держборгом.

Але маємо розуміти, що такий рівень дефіциту зведеного бюджету у довгостроковій перспективі є несумісним із макроекономічною стабільністю. Тож попереду непростий шлях із його приведення до безпечного рівня, який, сподіваюсь, ми пройдемо до кінця разом із партнерами зі США, ЄС і МФО,
– наголосив нардеп.

За словами Данила Гетманцева, перші кроки на цьому шляху в рамках моніторингової програми з МВФ, за якою ми взяли на себе зобов’язання скасувати окремі пільги уведені у воєнний час, як, наприклад, спеціальний режим 2% по єдиному податку, вже зроблено.

Нагадаємо, в Україні у 2023 році з'являться нові податки: