Як підвищення вартості електроенергії вплинуло на інфляцію та ціни

25 липня 2024, 14:16
Читать новость на русском

Джерело:

НБУ

Упродовж останніх місяців інфляція очікувано пришвидшилася та наблизилася до 5%. Що на це впливало, розповіли в НБУ.

Що вплинуло на зростання інфляції в Україні

Після тривалого періоду зниження, інфляція відновила своє зростання в травні, а в червні її рівень зріс – до 4,8% у річному вимірі. При цьому, нижча, ніж очікувалось, динаміка цін на продукти харчування компенсувала підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств.

Читайте також: Облікова ставка залишилася без змін: як це впливає на інфляцію та депозити

Водночас базова інфляція, яка становила 5% рік до року у червні, відповідала прогнозам НБУ. Втім, фундаментальний ціновий тиск також посилювався через збільшення витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію. І, як очікується, він зберігатиметься й надалі.

Зауважте! Ціновий тиск зберігатиметься в наступні місяці через подальше збільшення витрат бізнесу, підвищення акцизів, а також вичерпання ефектів значних минулорічних врожаїв і негативний вплив літньої посухи на цьогорічну врожайність.

Прогноз НБУ щодо інфляції на кінець 2024 року

Попередні оцінки інфляції в липні підтверджують її подальше прискорення. Проте, вона залишатиметься помірною – 8,5% на кінець року, згідно із оновленим прогнозом НБУ.

Як повідомляється, цьому будуть сприяти:

  1. Заходи НБУ із захисту гривневих доходів й заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку.
  2. Подальша дія мораторію на підвищення тарифів на ЖКП, а саме: газ, опалення та гарячу воду.

Якою буде інфляція у найближчі роки?

Очікується сповільнення інфляції до 6,6% вже у 2025 році. А у 2026 році інфляція має знову досягти цільового рівня НБУ в 5%. Це має бути зумовлено поступовим відновленням економіки та подальшим поліпшенням ситуації в енергетичному секторі України.