Хто з військовослужбовців має право на компенсацію за житло

27 грудня 2024, 15:33
Читать новость на русском

Держава має можливість надати фінансову допомогу військовослужбовцям для придбання квартири. Крім того, є право на компенсацію витрат на оренду житла для окремих категорій бійців та їхніх родин.

Хто має право на житло

Всі українські військовослужбовці – як мобілізовані, так і контрактники – мають гарантоване право на житло, повідомляє 24 Канал з посиланням на адвокатку Любов Дроботову.

Читайте також В пенсіонерів можуть списувати гроші у 2025 році: до чого тут переселенці

Згідно з рядом нормативних актів, йдеться про надання службового житла, оренду чи купівлю квартири, а також можливість отримати компенсацію за оренду.

Дроботова пояснила, що всі аспекти щодо компенсацій та житлового забезпечення визначені в статті 12 закону "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей".

Зауважте! У пункті 1 закону зазначено, що держава повинна забезпечити місцем проживання або компенсувати витрати на житло. Зокрема, закон посилається на "Житловий кодекс УРСР", який визначає норму житлової площі – 13,65 квадратного метра на одну особу. 

У всіх випадках, згідно з нормами закону, йдеться не лише про військовослужбовців, але й про членів їхніх родин. Особливо підкреслено, що є можливість покращити житлові умови, для чого необхідно стати на відповідний облік. З-поміж бажаючих формується черга за двома основними критеріями:

  1. Тривалість перебування військового на обліку;
  2. Пріоритетність (деякі особи мають право на отримання житла в першу чергу – конкретні деталі не були розкриті юристкою).

Як оформити компенсацію на житло

Згідно з вимогами законодавства, існує чітка процедура оформлення компенсації, яку родина військового використовуватиме для сплати за квартиру.

Кроки для отримання компенсації на житло для військових:

  1. Подати заяву на компенсацію в паперовій або електронній формі. Якщо в військовій частині є ЦНАП, можна скористатися його послугами;
  2. До заяви додати необхідні документи: паспорт (копія), посвідчення (учасника бойових дій, військовослужбовця тощо), довідка про взяття на квартирний облік. Адвокатка зауважила, що перелік документів може змінюватися залежно від конкретного випадку.

Коли скасовується видача компенсації:

  • Якщо подано неправдиву інформацію;
  • Якщо військовий та його родина виїхали за межі України на тривале відрядження;
  • Якщо військового виключено зі списку частини.

Як оформити купівлю квартири за державні кошти

Юристка Любов Дроботова пояснила, як правильно оформити купівлю житла за державні кошти для військовослужбовців та їхніх родин. Ось основні кроки:

  1. Подання документів. Спочатку подається необхідний пакет документів, як зазначено раніше.
  2. Розгляд документів. Документи приймаються на розгляд протягом 10 днів.
  3. Акт обстеження. Далі складається Акт обстеження житлових умов.
  4. Рішення про видачу коштів. На основі цього Акта приймається рішення про надання коштів, яке видається протягом 5 днів.
  5. Відкриття рахунку. Військовий або член його родини має відкрити рахунок в "Ощадбанку".
  6. Перерахування коштів. Держава перераховує виділену суму на відкритий рахунок.
  7. Використання коштів. Кошти можна витратити тільки на купівлю житла. Це контролюється банком, і у разі порушення вимог кошти доведеться повернути, або добровільно, або через суд.
  8. Укладання угоди. Після цього укладається угода про купівлю житла, яке може бути придбане в будь-якому регіоні України.
  9. Терміни на купівлю. На завершення купівлі надається три місяці: два місяці – для виконання угоди купівлі, і один місяць – для оформлення права власності.
  10. Невикористані кошти. Якщо кошти не витрачені повністю протягом року, вони повертаються до державного бюджету. Якщо ціна житла менша за виділену суму, залишок також повертається.