Чи дотримуються школи та ресторани на Закарпатті мовного закону

13 лютого 2023, 11:08
Читать новость на русском

Джерело:

Главком

На Закарпатті покращилася ситуація щодо використання української мови. Усе завдяки державному контролю.

Про це розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. І уточнив, яка ситуація із закладами освіти та закладами сфери обслуговування. 

Читайте "Це наша лінія оборони": чи мають українські виші заборонити російську мову

Мовна ситуація на Закарпатті покращилася 

За словами Кременя, мовна ситуація у Закарпатській області змінилася, зокрема, завдяки проведенню держконтролю у закладах освіти Берегівського району Закарпаття.

Почали підводити у відповідність до мовного закону навчальні освітні програми, змінювати вивіски, директори долучилися до складання іспитів на рівень володіння державною мовою, хоча з цим були проблеми. Тобто динаміка поліпшення мовної ситуації є значно кращою,
– уточнив мовний омбудсмен.

Також він додав, що ресторанам, клубам та тренажерним залам дають час на виправлення, якщо вони не дотримуються мовного закону. Якщо протягом 30 днів у цих закладах не усувають порушення, тоді у відповідь можуть отримати накладені санкції.

До теми Угорська переважає: школи на Закарпатті порушують закон про державну мову

Частина шкіл на Закарпатті порушує закон про державну мову

  • Недавно мовний омбудсмен повідомляв, що у більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною.
  • При цьому у 37-ми з них немає жодного класу, в яких діти вчаться лише українською.
  • Натомість українське законодавство не дозволяє роботу шкіл з навчанням мовою нацменшини. Мають бути створені окремі класи (групи) із навчанням мовою нацменшини поряд із державною.
  • До того ж у вищезгаданих класах час навчання українською має збільшуватися від 20% у 5 – му класі до 60% у старшій школі.
  • Однак у Берегівському районі діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова "з угорською мовою навчання".
  • До того ж у цих школах не передбачено, що предмети мають викладати українською. Відтак дітям можуть викладати предмети одночасно двома мовами. При цьому угорська удвічі переважає українську мову. А це порушення законодавства.