Про це в ефірі національного телемарафону розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. При цьому наголосив, що всіляко підтримує утвердження української мови.

Важливо "Рішення для поколінь": чому заборона російської у Могилянці має стати "мовним вогнем"

Чи мають українські виші заборонити російську мову

Кремінь наголосив, що Закон про вищу освіту передбачає автономізацію вищих навчальних закладів. Тож виші мали давно ухвалити для себе аналогічні рішення.

Українська молодь братиме активну участь у відбудові України. А мова – це наш кордон, наша лінія оборони,
– наголосив Кремінь.

І додав, що настав час збільшити статус і присутність української мови в наших університетах. Це важливо для майбутнього. Тож уповноважений сподівається, що ініціативу про заборону російської мови в українських вишах підтримає Рада ректорів найближчими днями.

У Харківському університеті працює свій мовний омбудсмен

Кремінь також розповів, що два тижні тому Харківський університет імені Василя Каразіна запровадив посаду Уповноваженої із захисту державної мови на громадських засадах. Тепер за дотриманням мовного законодавства у виші стежитиме завідувач кафедри.

Адже справді були зауваження і порушення (у виші, – ред.). Зокрема, доценти під час проведення занять використовували недержавну мову та використовували російськомовну літературу,
– уточнив мовний омбудсмен.

Читайте "Треба посилювати": мовний омбудсмен прокоментував заборону російської у Могилянці

У Києво-Могилянці заборонили російську: що відомо

  • У Національному університеті "Києво-Могилянська академія" заборонили спілкуватися російською мовою.
  • Відтепер у виші, окрім викладання, російською мовою не можна розмовляти навіть між собою.
  • Правило стосується усіх: викладачів, студентів, адміністрації. Його ухвалили під час 40 сесії Академічної конференції університету і прописали у нових Правилах внутрішнього розпорядку вишу.
  • Президент "Києво-Могилянської академії" Сергій Квіт при цьому заявив, що за вживання російської все ж не каратимуть. До того ж ніхто не відстежуватиме, якою мовою спілкуються викладачі зі студентами.
  • Квіт також пояснив, що суть не в покаранні. Це рішення має сформувати внутрішню думку, що "Могилянка" повинна бути повністю україномовним університетом.
  • Чимало українців погоджуються із рішенням заборонити російську мову у стінах Києво-Могилянки.
  • Все ж не обійшлось і без ложки дьогтю. Про свої права "ущемльонних" нагадали противники такого рішення. Вони вважають, що "це ганьба і порушення прав та свобод особистості".