Могилянка заборонила російську мову в стінах закладу: як реагують українці
У Національному університеті "Києво-Могилянська академія" заборонили спілкуватися російською мовою. Це викликало бурхливу реакцію у суспільстві.
У Могилянці вже була заборона на викладання російською мовою. Тепер академія заборонила вживати російську у стінах вишу. 24 Канал розповідає, як реагують українці на рішення закладу.
До теми Депутатка Закарпатської облради зобразила область в кольорах угорського прапора
На кого діє заборона на російську в Могилянці
Так, окрім викладання, мовою агресора не можна розмовляти навіть між собою. Правило стосується усіх: викладачів, студентів, адміністрації. Норму погодили на 40 сесії Академічної конференції університету і прописали у нових Правилах внутрішнього розпорядку вишу.
Якщо викладання російською не ведеться в університеті вже дуже давно, то тепер заборона стосується і спілкування між собою мовою окупантів у Могилянці,
– уточнив голова наглядової ради Національного університету "Києво-Могилянська академія" Геннадій Зубко.
Реакція українців
Багато українців підтримали це рішення. Зокрема режисер Наріман Алієв вже жартома питає, на який факультет вступати в Могилянку.
Активіст Сергій Стерненко просто написав, що Могилянка все правильно робить.
Михайло Жернаков, співзасновник і голова правління Фундації DEJURE, яка займається реформуванням системи правосуддя, також підтримав нові правила Могилянки.
Він зауважив, що Могилянка – це не просто прогресивний український виш. Могилянська академія "добре відчувала тренди й часто їх задавала". І додав, що Могилянка виховала не одне покоління вільних людей.
Жернаков зазначив, що російська мова – зброя проти української державності. А публічні простори, а особливо ті, де твориться майбутнє України, мають бути вільними від ворожої зброї.
У коментарях зібрались багато людей з критикою, яким не сподобалось рішення Могилянки. На думку Жернакова, проблема тут криється не у закладі.
Жернаков сказав, що найбільше його дивує, коли заборону використання мови ворога в освітніх закладах порівнюють з Голокостом. Він наголосив, що саме російська мова була і є інструментом геноциду українського народу.
Депутатка Київської міської ради й парамедикиня Аліна Михайлова також підтримала рішення Могилянської академії. Вона сказала, що це має стати прикладом для інших ВНЗ країни.
Правозахисник Олександр Аронець, який закінчив Києво-Могилянську академію ще у 2010 році, сказав, що коли там навчався, що вже тоді викладачі на перервах "часто робили жорсткі зауваження студентам, які дозволяли собі в кулуарах спілкуватись російською". За його словами, про російську на парах не було і мови. Але коли ввели ЗНО, ситуація сильно погіршилась й російської стало значно більше. Тож особисто він підтримує рішення вишу на заборону російської.
Натомість Олексій Арестович виступив проти. Він назвав рішення Могилянки "неконституційним" та "неетичним". За його словами, це "порушення базових принципів цивілізації, за які ми б'ємося".
А головна редакторка "Гендер в деталях" Тамара Злобіна заявила, що заборона Могилянки на російську мову – "нецивілізоване" рішення. Вона сказала, що "приватна мова спілкування – це особистий вибір, цензурувати його це занадто".
Реакція українців в мережі:
- "Чия мова, того і влада – давнє римське прислів‘я. Тому-то так важливо говорити українською і завжди наполягати на українізації".
- "Не на часі, мабуть, проголошення таких рішень на загал. Не враховуючи навіть законодавство. Не забуваємо про людський фактор".
- "Не розумію, чому "нерезиденти" Могилянки переймаються внутрішніми питаннями закладу?.. Загалом, вважаю, що це нормально – у наші занадто русифіковані часи мати концентрований осередок українського буття…"
- "Це – ганьба і порушення прав та свобод особистості".
- "Як і більшість решти студентів Могилянки підтримую це рішення".