Експерт розповів, з яких питань щодо Донбасу можуть домовитися Україна і Росія
Між США і Росією нова хвиля ворожнечі. Але переговорний процес продовжиться. Хоча навряд чи буде узгоджене рішення щодо миротворчої місії на Донбасі.
Про це сайту "24" повідомив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Читайте також: В ООН повідомили, скільки людей загинуло за час конфлікту на Донбасі
За словами експерта, позиції України і Росії щодо місії ООН принципово протилежні. Ключовим моментом розбіжностей залишається контроль над кордоном і функції місії. До речі, зазначає Фесенко, американські високопоставлені військові вважають, що місія ООН може допомогти у врегулюванні конфлікту тільки, якщо буде повноцінною.
Не можна повторювати помилок боснійської місії. Спостережні або охоронні місії ООН, на яких так наполягає Росія, вже були, але толку від них жодного. Конфлікт така місія не врегулює. Тільки узаконить збереження контролю Росії над "Д/ЛНР",
– зауважує Володимир Фесенко.
На його думку, поки не видно серйозного просування до компромісу в питанні миротворців. До того ж, між США і Росією нова хвиля ворожнечі. Це і санкції, і проблеми двосторонніх відносин, рішення Міжнародного олімпійського комітету про відсторонення РФ від Олімпіади-2018.
"До президентських виборів у Росії навряд чи Путін піде на поступки. Подарунків він, звичайно, робити не буде. Хоча при цьому Путін хоче виступати на цих виборах у ролі миротворця, а не войовничого лідера", – говорить Фесенко.
Тому, вважає політолог, переговори, в тому числі щодо миротворців, продовжаться і в Нормандському форматі, і в Мінську. І зустріч спецпредставника США Волкера і помічника Путіна Суркова відбудеться. Але прориву не буде. Зокрема, на думку Фесенка, Волкер із Сурковим домовлятимуться про обмін заручниками, і тут є шанс. А також про вирішення приватних питань. Наприклад, розмінування. Та, наголошує експерт, є дуже серйозні питання, по яких треба домовлятися.
Існують міни уповільненої дії, які можуть вибухнути і принести проблеми всім сторонам: Україні, Росії і, найголовніше, Донбасу. Перш за все, високий ризик екологічної катастрофи. Йде затоплення шахт, що загрожує негативними екологічними наслідками. Але вирішення глобальної проблеми – повного політичного врегулювання конфлікту – тут нічого не зміниться,
– наголосив Володимир Фесенко.
Нагадаємо, на зустрічі із Сурковим 13 листопада Волкер передав пропозиції США щодо миротворців. Зокрема, Волкер пропонував Суркову розширити зону присутності місії, не обмежуючись лише кількома постами на лінії зіткнення, а також збільшити її чисельний склад і розширити повноваження. З 29 пропозицій Росія погодилася лише на 3. Також спецпредставник США по Україні Курт Волкер заявив, що США не підтримують участі громадян Росії у миротворчій місії на Донбасі.
Читайте також: Миротворці ООН: місія нездійсненна?