Експерти: Cховище ядерних відходів буде економічно вигідним
Сховати сховище. Уряд наважився збудувати Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні відчуження.
Експерти переконують - це підвищить енергетичну незалежність України від Росії і буде економічно вигідним. Вивозити ж відпрацьоване паливо на переробку і тимчасове зберігання до Росії влітає щораз більше в копійку.
“Ціни на ці послуги Росія, звичайно, підвищує, тому що вона монополіст. Країни, які експлуатують радянські реактори, відмовилися від практики вивезення відпрацьованого палива в Російської Федерації і вже створили такі сховища у себе на території. Чому? Тому що відпрацьоване паливо - це в жодному разі не радіоактивні відходи, а цінна енергетична сировина”, - каже співробітник енергетичної та ядерної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Ольга Кошарна.
Таку сировину, переконують експерти, згодом можна буде використовувати на інших реакторах. Екологи ідею науковців не підтримують.
“Навіть з врахуванням подовження експлуатації ядерних блоків - через 20-30 років ні одного атомного блоку, для яких будується це сховище, не буде. А проектний термін експлуатації цього сховища 50 чи 100 років. Фактично, от станції закриються, вже нікому воно не буде потрібно”, - сказав експерт Національного екологічного центру України з питань енергетики Дмитро Хмара.
Нагадаємо, наприкінці 2005-го року “Енергоатом” підписав договір з компанією Holtec на спорудження централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської АЕС. Його хочуть звести на тих територіях, які, згідно з програмою реабілітації Чорнобильської зони, мають бути повернуті до користування. Обговорювати ідею з громадськістю не планують.