Флоренс Гріффіт-Джойнер - еталон в бігу на короткі дистанції

13 вересня 2011, 11:17
Читать новость на русском

До лексикону спортсменів слово "допінг" потрапило ще не початку минулого століття. Тоді препарати, які сприяли покращенню спортивних результатів, давали коням на скачках.

Діуретики, пептидні гормони, різноманітні обезболюючі засоби, анаболічні стероїди та інші стимулюючі препарати - це вже тепер, у наші дні, їх класифікують, забороняють, із цим борються. І справа не лише у порушенні принципу чесної гри.

Історія знала чимало допінгових скандалів, хтось йшов із спорту із ганьбою і більше не повертався, комусь вдалось відбілити власну репутацію, когось так і не впіймали, інші із здивуванням знизували плечима. Зараз навіть сироп від кашлю може коштувати медалі і відправити на передчасну пенсію.

Історія цієї американської дівчини - дивна, навіть містична, і наскрізь пронизана саме допінговим присмаком. До 88-го року про Флоренс Гріффіт-Джойнер чули хіба що на батьківщині. Добротна спринтерка, і не більше. Та після того сезону із нею не просто рахувались, темношкіра атлетка стала еталоном в бігу на короткі дистанції.

16 липня 88-го, Індіанаполіс, відбіркові змагання на Олімпіаду в Сеул. Фло-Джо не просто перемагає, а встановлює новий світовий рекорд на стометрівці. Приголомшливі 10.49 тримаються на вершині і донині.

За два місяці в Кореї дівчина в чудернацькому комбінезоні і з завидним манікюром відправляє в лету ще одне світове досягнення - рекорд в бігу на 200. Уже 23 роки атлетки намагаються вибігти із 21-ї, 34-ри - усе марно.

Після такого “вибуху” потиснути руку Гріффіт-Джойнер вважав за честь навіть Президент США Рональд Рейган, а провести фотосесію із героїнею Олімпіади було обов’язком кожного глянцевого журналу.

Та минає лише рік і атлетка залишає спорт, так само несподівано, як увірвалась на вершину. У 89-му широкомасштабну кампанію по боротьбі із забороненими препаратами розгортає антидопінговий комітет МОК.

У тому таки Сеулі великого галасу наробив Бен Джонсон і немов відкрив очі чиновникам із Міжнародного олімпійського комітету. Для канадця усе закінчилось навіть не сумно, а трагічно. Дискваліфікація, позбавлення олімпійського “золота” та що найголовніше - світового рекорду. Кажуть, сусідські діти навіть убили улюбленого кота атлета.

Не знаємо, чи були домашні улюбленці у Фло-Джо, але вона не інакше, як злякалась. Втекла, підібгавши хвіст, сховалась, залишивши спорт на піку кар’єри у розквіті сил - принаймні такі висновки напрошуються самі собою.

“Думаю, деякі сучасні, більш чесні спринтери страждають через неї. Oсобисто не визнаю її рекордів” - один із каменів в город рекордсменки кинула триразова олімпійська чемпіонка Гвен Торренс.

Та як каже народна мудрість - “не впіймали - не злодій”. Гріффіт-Джойнер свій феномен пояснювала специфікою тренувань, які проводив із нею чоловік Ел Джойнер. Цей аргумент, щоправда, викликав посмішку після того, як відомого стрибуна у потрійному упіймали на допінгу.

Набагато дорожчу ціну сплатила дружина. У 98-му у Флоренс зупинилось серце, їй було лише 38. Причина? Стверджувати, що саме від стероїдів - не береться ніхто, але…

Ось Вам і ще один аргумент чому представники антидопінгових служб ледве не в душу лізуть спортсменам на престижних стартах. Десятки аналізів, процедур і проб - це не звичайна примха чи намагання створити враження у всесильності таких структур.

“Не лізь - уб’є” - ставити таке клеймо на упаковках із чудодійними пігулками, може і занадто, але чи варто платити життям за золоту медаль, чи кілька десятків тисяч доларів, або ж світовий рекорд, про який колись банально забудуть.

Думаєте у стародавній Греції - колисці олімпійського руху - спортсмени перших ігор не прагнули слави? Така вже людська натура - перемагати люблять усі. Комусь для цього дані дає природа, хтось від розпачу вдається до радикальних методів. Ким була Флоренс Гріффіт-Джойнер? Вирішувати не нам. Про покійних - або добре, або нічого.