Фоторепортаж з Лодзинського гетто: 877 вцілілих з понад 200 тисяч
Знімки зміг зробити Генрик Росс, закопавши їх в землю в цілях безпеки.
Коли червоноармійці прийшли в гетто польського міста Лодзі, з 200 з гаком тисяч євреїв там залишалося тільки 877, пише Bird in flight. Одним з них був фотограф Генрик Росс. Знімки життя гетто, які він зробив і закопав на території гетто, до кінця липня будуть виставлятися в Бостонському музеї мистецтв. Серед жителів гетто були Генрик Росс і його дружина Стефанія.
До війни Росс працював фотографом в польських газетах. Після переселення в гетто його призначили фотографом при відділі статистики: він повинен був знімати портрети для ідентифікаційних карток євреїв і робити знімки робочих на фабриках: ці фото потім використовувалися в пропаганді.
Паралельно Росс таємно документував життя Лодзинського гетто: смерть від голоду, розруху, відправку в табори смерті.
Читайте також: Як у часи СРСР: Росією пройшли антитерористичні мітинги
Німецька армія окупувала Лодзь через тиждень після початку Другої світової війни, у вересні 1939 року. Тут було створено оточене колючим дротом гетто, старійшиною якого став 62-річний Мордехай Хаїм Румковскій. На початку 1940 року в гетто були переселені всі польські євреї, які були в місті.
Воно стало другим за величиною в Польщі після варшавського; всього через нього пройшли понад 200 тисяч польських євреїв. Румковский скористався стратегією "працюй, щоб вижити": жителі гетто стали робочою силою для фабрик і майстерень, що випускали товари для німецького ринку.