Геніальну "енциклопедію" Ліни Костенко покажуть на сцені

9 жовтня 2015, 14:04
Читать новость на русском

12 жовтня у Києві в Мистецько-концертному центрі ім. Івана Козловського відбудеться вистава за історичним романом у віршах Ліни Костенко "Маруся Чурай".

Режисер – народна артистка України Лариса Хоролець. У виставі візьмуть участь студенти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв України.

Свого часу віршований роман Ліни Костенко "Маруся Чурай" критики назвали "енциклопедією духовного життя України 17-го століття". Вперше ж читачі познайомилися з ним у 1979 році, тобто твір писався в період вимушеної тривалої мовчанки поетеси, яку тодішня радянська влада забороняла з ідеологічних міркувань.

Про дивовижну Марусю Чурай маємо безліч переказів, нарисів, художніх творів тощо, водночас беззаперечним є той факт, що історія не залишила нам практично жодного документального свідчення про цю непересічну особистість. Існує лише легенда, згідно з якою Чураївна жила і творила на Полтавщині, написавши понад два десятки пісень, що стали надзвичайно популярними в народі. Серед пісень, авторство яких приписують Марусі, – "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", "Засвіт встали козаченьки", "Грицю, Грицю, до роботи" та ін. А одна з перлин творчості Марусі – "Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", як відомо, навіть стала поштовхом до написання однойменного роману Михайла Старицького, в основу якого взято традиційну фольклорно-романтичну колізію: любов – зрада – помста.

Звернення до цього твору Лариси Хоролець не випадкове. ЇЇ батько народився на Полтавщині, він викладач української мови та літератури і з творчістю Ліни Костенко, яку він дуже шанував, Лариса знайома ще з дитинства. В родині ставилися з великим пієтетом до Ліни Василівни і щиро переживали заборону її творів. Пізніше Лариса Хоролець на Національному радіо зробила запис фрагментів твору "Маруся Чурай", а в нинішньому році їй удалося втілити свою любов та повагу до письменниці в однойменній виставі, котру зробила разом зі своїми студентами.

Сюжет твору – як пророцтво, як вічна тема взаємовідносин митця і суспільства, можливість продовжувати цей діалог постійно. Колись Ліна Василівна сказала мені: "Твори мої живуть поза мною", тобто її твори живуть своїм життям, і вона не відстежує їхню подальшу долю, – упевнена пані Лариса Хоролець.

Під час заходу будуть представлені: виставка літератури з фондів Національної історичної бібліотеки України, в тому числі раритетні історичні довідники, де йдеться про життя Марусі, а також видання українських авторів – Ліни Костенко "Маруся Чурай", Михайла Старицького "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", Ольги Кобилянської "У неділю рано зілля копала". А фотовиставка зацікавить відвідувачів серією творів Світлани Тищенко "Маруся Чурай – дівчина з легенди", роботами українських художників Ігоря Гойняка, Феодосія Гуменюка, Юрія Чумака та ін.

Читайте також інтерв'ю:
Анатолій Солов'яненко: У Національній опері я завжди стоятиму на варті прекрасного!