Головну роль у відновленні кредитування має відіграти держава

5 червня 2010, 16:35

Для прискорення відновлення економіки України необхідне кредитування реального сектору, - заявляють в уряді.

При цьому, пропонувати гроші підприємствам, або податкові пільги не поспішають. В умовах дефіциту бюджету, який за різними оцінками становитиме від 60 до 170 млрд. грн. - на це просто немає ресурсу.

Микола Азаров (прем'єр-міністр України): “Мені не хотілося б, щоб все звелося до одного - “Уряд, дай грошей, а ми все вирішимо без вас”. Ну насамперед, тому що в уряді не має грошей, я би радий дати, але немає чого давати. Деякі кошти ми безумовно знайдемо, питань не має, але я переконаний, що головна проблема не втому”.

Допомогти вирішити проблему з фінансуванням пропонують банки. Але давати гроші в реальну економіку також не хочуть. Між побитими кризою підприємствами та державою, банкіри вибирають зобов’язання уряду.

Дмитро Зіньков (голова правління ОТП Банку): “Якщо кошти, які держава залучає за розміщенні боргові зобов’язання, за продаж ОВДП спрямовуються на розвиток пріоритетних галузей економіки, кредитування держави через банки, ось що потрібно Україні”.

Навіщо це потрібно, не розуміють навіть у Національному банку. Кажуть нормальною є ситуація коли джерелом інвестицій є заощадження суб’єктів економіки та громадян країни, які зберігаються у банківській системі і цілком можуть іти в економіку напряму, без посередництва уряду.

Олександр Арсенюк (директор департаменту монетарної політики НБУ): “Звичайно щоб людина понесла гроші в банк, щоб вона довірила ці кошти, які потім будуть використані на благо економіки вона має буди в цьому зацікавлена, довіра це само собою, друге - це економічний інтерес, економічний інтерес - це така відсоткова ставка, яку вона отримує за вкладеними коштами”.

Але несуть і за тими ставками, що є. З початку року обсяг депозитів населення у гривні зріс на 10% до 112 млрд. грн. у валюті - сягнув майже 15 млрд. дол. Та чи не всі вони залишаються у банках. Саме тому останні і знижують ставки за вкладами - їм просто немає куди подіти ці гроші. Гратися з курсом валют - як восени 2008-го вже не виходить, а кредитувати бізнес - ризиковано. Аби відновити кредитування держава має сконцентруватися на стабілізації макроекономічної ситуації в країні - радять у Світовому банку. Кажуть жоден банк не віддасть гроші поки не зможе прогнозувати, що буде з ними завтра. А поки чекають стабільності, приховують власні проблеми, аби краще виглядати на загальному тлі.