Гривня тоне в очікуванні на західну допомогу, — BloombergView
Україна, чия економіка постраждала через війну з проросійськими бойовиками, все ближче до необхідної фінансової підтримки з-за кордону. Проте у найближчі тижні, незважаючи на очікувану фінансову допомогу від МВФ, випередити темпи падіння гривні буде складно.
Про це у своїй статті на сайті BloombergView пише оглядач Леонід Бершидський.
В останні місяці Україна проводить, мабуть, найбезглуздішу валютну політику в Європі,
— вважає Бершидський.
За його словами, після парламентських виборів штучний курс гривні впав, в лічені дні дійшовши до 16 гривень за долар. Однак банки тільки малювали цей курс в обмінних пунктах, оскільки громадяни все одно не мали майже ніякої можливості купити іноземну валюту. Між собою банки торгували валютою за курсом на 20% вище офіційного. Для простих українців також існував чорний ринок, де курс був ближче до міжбанківського, ніж до офіційного індикативного.
"Сьогодні (5 лютого — "24") Гонтарева оголосила, що індикативних аукціонів більше не буде, дозволивши банкам перейти до єдиного курсу, що визначається ринком. В результаті гривня впала", — зазначив автор статті.
На думку Бершидського, до такого рішення Гонтареву, напевне, підштовхнула місія Міжнародного валютного фонду в Києві, яка розробляє нову програму з кредитування України. Києву, за словами аналітика, буде важко заявляти про реформи, доки в країні існуватиме валютний чорний ринок.
Грубі промахи українських фінансових органів погіршили і без того відчайдушну економічну ситуацію в країні. Зараз політику України по суті справи визначає МВФ, будучи для країни єдиним надійним джерелом іноземної валюти. Фонд повинен зосередитися на тому, щоб не дати українським політикам приймати дурні і самокорисливі рішення типу тих, які викликали крах гривні і породили чорний ринок,
— додав Бершидський.
За його словами, інспірована Росією війна на сході України — не єдина проблема України. Коли війна неминуче закінчиться, необхідно буде вирішувати проблему некомпетентності чиновників, що перешкоджає переходу країни до сучасної економіки.
Нагадаємо, дилери комерційних банків повідомили, що реальні котирування до середини торгів на міжбанку досягли рівня 26-26,5 гривні за долар — нового історичного мінімуму.