Хотіли кинути виклик силі тяжінню, – українські богатирі про світовий рекорд і "Мрію"

27 серпня 2021, 14:35
Читать новость на русском

На аеродромі "Антонова" 8 найсильніших українських атлетів зрушили з місця вантажний Ан-225 "Мрія", вагою 330 тонн. Літак є символом сучасної України, відтак богатирі вже протягом тривалого часу прагнули втілити цю ідею в життя.

Вже 26 серпня найсильнішим людям нашої країни вдалося встановити світовий рекорд. Про деталі підготовки й майбутні плани в ефірі 24 каналу розповіли президент Федерації стронгмену Сергій Конюшок, володар титулу "Найсильніша людина світу" Василь Вірастюк та шестиразовий чемпіон України Олександр Лашин.

До теми Українські богатирі встановили світовий рекорд з перетягування "Мрії": вражаючі фото та відео

Про підготовку до світового рекорду

Як виникла така ідея?

Сергій Конюшок: "Мрія" є символом сучасної України, потужності. Завжди хотілося взяти участь саме в цьому рекорді. Адже він справді надзвичайний, помпезний, величний. Тому обов'язково хотілося спробувати зрушити з місця найбільший літак, кинути виклик силі тяжінню й гравітації. Ця ідея давно вже вирувала в наших головах.

Василь Вірастюк: Єдиний момент, що ми ніяк не могли зловити "Мрію" вдома – на аеродромі в Гостомелі. Ось нарешті вдалося Сергію домовитися з керівництвом, вони дали ті дати, коли літак перебуватиме на місці. Спочатку ми хотіли в переддень чи День Незалежності України. Потім дати трохи перенеслися, тому саме 26 серпня.

З яким інвентарем потрібно тренуватися, щоб потім зрушити з місця "Мрію"?

Сергій Конюшок: Всі 8 богатирів, які брали участь, це вже знані атлети з величезним досвідом. Тому для кожного не вперше за собою тягнути в упряжці різні вантажі. Втім "Мрію" ми тільки вихоплювали пів року. То її ремонтували, то вона була в рейсах, то підготовка до параду на честь Дня Незалежності. Тому у нас був єдиний день, коли могли потренуватися – переддень рекорду, 25 серпня. Своєрідним тренування був Caterpillar у Кривому Розі. Ми тягнули кар'єрний самоскид – 293 тонни. І та шістка, яка там брала участь, була і в Гостомелі. Тобто важливий компонент злагодженої роботи. Те, що кожен може потягнути за собою 40 тонн – це не викликало сумніву.


Команда українських богатирів / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Василь Вірастюк: Тим паче можна згадати, що це є класичною вправою для нашого виду спорту. Вона називається "трак-пул". Тому всі тягнули раніше чи пізніше більшу або меншу вагу. Нещодавно у нас пройшов "Трак-чемпіонат", де така вправа також присутня. Кожен тренується індивідуально в себе вдома, в залах, працюючи з технікою. Але тут потрібно було відпрацювати командну тактику. Ми її змінювали, саме тому на тренуванні зробили 7 спроб. Не тільки через те, що не могли протягнути, хоча такий момент теж був. Ми ще й різні тактику пробували.

Тут важливим є й моральне налаштування. Чи були в команді такі люди, які до останнього сумнівалися?

Олександр Лашин: Сумніви були однозначно, тому що ми тільки о 20:00 виїхали після тренування. 7 спроб. У першій спробі канат розірвали, всі впали. Було хвилювання.

Василь Вірастюк: У мене запитують, чому я підходив до Богдана Ксенчука (український стронгмен – 24 канал)? Тому що в нього завжди виникають сумніви, адже він – наймолодший атлет, який брав участь у здійсненні рекорду. І в нього ще є такі хвилювання перед виступом. Був певний кіпіш, тому його потрібно було зорганізувати. Тому я йому ось так у вухо накрикував.

Що важливіше – тренування чи генетика?

Сергій Конюшок: Безумовно, генетика – це вихідні дані. Але спорт сучасний на дуже високому рівні, тому високі результати неможливі без:

  • правильної методичної підготовки;
  • тренерського штабу;
  • системи забезпечення.

Українські атлети перетягнули Ан-225 "Мрію": потужне відео

Але от що вирізняє стронгмен серед всіх інших силових видів спорту – у ньому найбільше проявляються морально вольові якості. Ти можеш бути мегасильним, але мусиш ще й терпіти це навантаження. Тому що у важкій атлетиці, паверліфтингу ти підняв або ні цю важку штангу. А у стронгмені це коромисло ще треба нести на швидкість. Воно пече, ламає, у тебе все хрустить, але ти повинен терпіти. І якраз тренування виснажливе проявляє цю здатність долати перешкоди, обмежувати себе в багатьох речах, у соціальному й приватному житті і йти до своєї мети.

Про розвиток стронгмену в Україні

Чи є в нас передумови для розвитку стронгмену, місця, де можна якісно тренуватися? Чи може стронгмен себе забезпечити тільки завдяки спорту?

Василь Вірастюк: Ми існуємо. Ми дуже активно розвиваємося з 2011 року – коли ми зареєстрували Федерацію стронгмену України. У 2012 році ми отримали статус "Національної федерації". Ми проводимо чемпіонати й кубки України, надаємо спортивні звання спортсменам. Тому ми розвиваємося достатньо активно. І з кожним роком додається кількість членів нашої Федерації. Тому все йде нормально, ми випускаємо свій телевізійний продукт.

Читайте також Ми давно плекали цю ідею, – стронгмен розповів про встановлення рекорду із "Мрією"

Чи виживаємо? Так, ми можемо чітко сказати, що наша Федерація існує не коштом бюджету країни. Ми від держави не беремо жодної копійки. Все, за що проводяться змагання нашої федерації – це наші партнерські угоди, які вже існують по декілька років.

Спортсмен може заробити не тільки від змагань, а й від певних угод.

Василь Вірастюк: Є ще реклама, звісно.

Сергій Конюшок: Насправді, це дуже дріб'язково, якщо спортсмен ставить собі за мету заробити на життя. Звичайно, в нас є призові, але я б не сказав, що вони такі мегапотужні, як у футболі чи інших просунутих видах спорту. Втім у чому перевага і гарний приклад нашої федерації. Завдяки тому, що спортсмени виступають, здобувають собі титули і медійність, потім це якісно відображається в їхньому соціальному житті. Якраз Олександр Лашин є депутатом Маріупольської міської ради. Василь Вірастюк вже став народним обранцем. І це підносить рівень соціального життя на інший щабель.


Сергій Конюшок, Василь Вірастюк, Олександр Лашин / Колаж 24 каналу

Василь Вірастюк: Але це вже як наслідок. Саме мотивацією для спортсмена повинні бути не матеріальне забезпечення і вигода, а спортивне визнання. Ви не зможете якісно тренуватися, коли приходиш з думкою: "Як же мені заробити". Ти повинен зосередитися на собі, на самоорганізації і на кінцевому результаті. Ось які завдання повинні бути перед спортсменами.

Інтерв'ю з найсильнішими людьми України: дивіться відео 24 каналу