Хто дійсно має шанси на прем'єрство: прогнози експертів

9 березня 2016, 21:22
Читать новость на русском

Сьогодні наводять найрізноманітніші варіанти кандидатур на посаду прем'єр-міністра. Але через усі чутки та припущення складно визначити, хто має реальні шанси на цей пост.

Від часу останнього голосування за відставку прем'єра — 16 лютого — нинішній голова уряду Арсеній Яценюк отримав імунітет: до 1 вересня цього року ніхто не зможе звільнити його з Кабінету міністрів. Тільки він сам може піти у відставку.

Попри чутки, що Яценюк начебто готовий до цього, сам він не робить жодних заяв.

Тим часом інсайдери повідомляють, що прем'єром буде Наталія Яресько. Мовляв та готова, за умови, якщо їй дадуть самостійно підібрати кандидатів на пост міністрів. Проте політолог Тарас Березовець сумнівається, що Яресько очолить уряд.

У якості "технічного прем'єра" Яресько не може розраховувати на постійну більшість у Верховній Раді. Цю версію можна розглядати як таку, що відволікає увагу, враховуючи великий PR-галас довкола неї,
— пояснив Березовець.

Авторитетне видання Financial Times, посилаючись на власні джерела, повідомило, що переговори щодо Яресько зайшли у глухий кут. За даними газети, тепер Президент Порошенко робить ставку на Володимира Гройсмана.

Розглядають і кандидатуру Турчинова. Проте саме Яресько більше влаштовує Захід. Утім політолог Володимир Фесенко вважає, що всі вони не хочуть отримати крісло прем'єра під час глибокої кризи.

Хто із них найбільше не хоче, я не можу оцінити. За неофіційними оцінками у парламентському корпусі на початку лютого, до голосування проти Яценюка за Яресько готові були проголосувати 170 осіб. Тобто гарантованих 226 голосів не було,
— розповів Фесенко.

Натомість, політолог повідомив, що у розмові із ним особисто Гройсман казав відверто, що не хоче бути прем'єром. Але якщо його партія висуне, то він погодиться.

Сам же Гройсман журналістам не раз повідомляв, що йому симпатичний Андрій Садовий як прем'єр. "Якщо мер Львова цього захоче, і Порошенко буде не проти, голоси знайдуться", — вважає Фесенко.

Такі кандидатури, як Саакашвілі і Тимошенко, у парламенті не матимуть підтримки.

Також останнім часом стали популярними чутки про те, що прем'єр-міністром може стати іноземець. Кандидатурою Бальцеровича, який сьогодні відмовився від пропозиції, перелік не вичерпується. Є ще екс-президент Польщі Олександр Квасневський. І він, на відміну від "батька польської шокової терапії", добре знає Україну. Поки що він категоричної відмови не озвучив.

А Яценюк може не піти у відставку навіть за умови формування нової коаліції.

У нашому законі немає норми, що у разі припинення діяльності коаліції, уряд має йти у відставку. Це парадокс. Може виникнути абсурдна ситуація: нова коаліція формуватиме новий уряд, а Яценюк не піде у відставку,
— прокоментував ситуацію Фесенко.

Експерти вважають, що Яценюку важко піти у відставку навіть із психологічної точки зору: бо поки він сприймає це як поразку.

Дивіться також: Коли відбудеться "добровільно-примусова" відставка Яценюка