Ізраїль та "Хезболла" уклали угоду про припинення вогню в Лівані, – Байден
Президент США Джо Байден оголосив, що Ізраїль і "Хезболла" офіційно прийняли угоду про припинення вогню в Лівані. Вона набуде чинності зранку 27 листопада.
Угода передбачає припинення бойових дій з "Хезболлою" протягом 60 днів. 24 Канал зібрав усе, що відомо на цю мить.
Дивіться також Армія оборони Ізраїлю знайшла у бойовиків "Хезболли" російські ПТРК
У Лівані припинять вогонь: деталі угоди між Ізраїлем і "Хезболлою"
Угоду уклали за посередництва США.
The Times of Israel написав, що в неї входять такі пункти:
- ЦАХАЛ відійде з Лівану до міжнародного кордону. На залишену територію увійдуть ліванські війська та спостерігачі ООН;
- "Хезболла" припинить свою збройну присутність на південь від річки Літані;
- ліванські цивільні зможуть повернутися до своїх домівок;
- уряд Лівану зобов'язується контролювати всі закупівлі та виробництво зброї в країні, щоб нічого не потрапило до "Хезболли";
- міжнародний орган з нагляду за виконанням угоди очолять США.
Утім, Ізраїль хотів залишити за собою можливість вільно діяти, якщо "Хезболла" порушить угоду. США нібито дали згоду на це.
Reuters указав, що угода складається з п'яти сторінок і включає 13 розділів. Але текст не був опублікований.
Навіщо це Нетаньягу та хто виступив проти
Це угода про безпеку, тимчасова угода про припинення вогню, а не політична угода, така як постійна мирна угода, угода про кордон або нормалізація,
– цитує CNN ізраїльські джерела.
Тому Нетаньягу віддав перевагу тому, щоб її розглядали лише в кабінеті безпеки, тобто меншим колом осіб. Перед тим прем'єр зустрівся зі своєю партією "Лікуд", щоб заручитися підтримкою.
Ультраправий міністр національної безпеки Ітамар Бен Гвір заявив, що угода стане історичною помилкою. А біля військового штабу зібралися протестувальники, які закликали Нетаньягу схаменутися. Вони переконані, що домовленість принесе "нове сьоме жовтня" (день, коли напав ХАМАС). І назвали її капітуляцією перед терористами.
Цікаво, що під час голосування за угоду Ізраїль обстріляв Бейрут 20 разів протягом усього двох хвилин.
Виступ Нетаньягу з аргументами за укладення угоди
Телепромову показали після успішного голосування. Вона була записана заздалегідь.
Громадяни Ізраїлю, я обіцяв вам перемогу – і ми доб'ємося перемоги. Ми завершимо ліквідацію ХАМАС, ми повернемо всіх наших заручників, ми гарантуємо, що Газа більше не буде становити загрозу для Ізраїлю, і ми повернемо жителів півночі,
– заявив Нетаньягу.
По-перше, він закликав "зосередитися на іранській загрозі", мовляв, саме Іран підтримує "Хезболлу". По-друге, угода покликана "дати нашим силам перепочинок і поповнити запаси". По-третє, Ізраїль сподівається таким чином вирішити питання з ХАМАС.
"ХАМАС розраховував, що "Хезболла" воюватиме на його боці. Коли "Хезболла" виключена, ХАМАС залишився сам по собі. Ми посилимо наш тиск на ХАМАС, і це допоможе звільнити заручників", – упевнений лідер Ізраїлю.
За словами прем'єра, тривалість припинення вогню "залежить від того, що станеться в Лівані". Тобто якщо "Хезболла" переозброїться, прокопає тунелі, запустить ракети чи відновить свою інфраструктуру поблизу ізраїльського кордону, ЦАХАЛ відновить удари.
Як ставляться в Ізраїлі до угоди
Відповідно до опитування на ізраїльському телеканалі 12, за припинення вогню виступили 37% ізраїльтян, 32% були проти, 31% не визначилися. Щодо того, хто переміг у конфлікті, 20% ізраїльтян сказали, що їхня країна, 19% – що Ізраїль програв, 50% вважають, що ніхто не виграв, а 11% не визначилися.
Утім, соціологи кажуть, що таке перемир'я не вплине на сильні позиції Нетаньягу.
Що кажуть у США
Ентоні Блінкен вважає, що "зараз у нас є можливість досягти того, чого не було досі, а саме ефективного виконання резолюції 1701 Ради Безпеки ООН", датованої 2006 роком. Він переконаний, що ця домовленість між Ізраїлем і "Хезболлою" може наблизити мирну угоду з ХАМАС. Щодо можливості Тель-Авіва мати розв'язані руки у випадку загроз, американський чиновник відповів: "Ізраїль завжди матиме право мати справу з викликами чи загрозами своїй безпеці".
Лідер більшості у Сенаті Чак Шумер назвав угоду хорошою для Ізраїлю та всього регіону.
Згодом президент США Джо Байден оголосив, що Ізраїль і "Хезболла" офіційно прийняли угоду. Під час виступу в Білому домі він заявив, що угода про припинення вогню в Лівані набуде чинності вже о 4:00 за місцевим часом.
Сьогодні я маю хороші новини з Близького Сходу. Я розмовляв з прем'єр-міністрами Лівану та Ізраїлю. І я радий повідомити: вони прийняли пропозицію Сполучених Штатів про припинення руйнівного конфлікту між Ізраїлем і "Хезболлою",
– написав Байден.
За словами президента, США, Франція та союзники пообіцяли співпрацювати з Ізраїлем та Ліваном, щоб забезпечити повне виконання угоди.