Ізраїль шокований ухвалою польського закону про Інститут пам'яті, – посол
Ізраїль здивований тією поспішністю, з якою у Польщі прийняли зміни до національного законодавства в тій його частині, яка стосується відповідальності за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту.
Про це йдеться у статті Наталії Лебідь для сайту "24".
Читайте також: "Антибандерівський" закон: сваритися не можна миритися
Нагадаємо, що відповідний закон був підписаний президентом Польщі Анджеєм Дудою 6 лютого. На документ гостро відреагували в Ізраїлі. В інтерв'ю "Польському радіо" посол цієї країни у Польщі Анна Азарі заявила таке:
Хочемо, аби люди розуміли, що, згідно з цим законом, не можна карати за свідчення тих, хто вижив під час Голокосту або, наприклад, якогось журналіста, який бере у когось інтерв'ю про злочини періоду Другої світової війни.
Тим паче, розвиває вона думку, що "і євреїв, і поляків убивали німці. Про це не знає світ. Ця ситуація показала, наскільки безглузді, загрозливі, погані, недружні та антипольські голоси на цю тему. Нині ми ще ясніше розуміємо, що світ не знає історії. Нам потрібний діалог, розмова, і чим їх більше, тим краще порозуміння. Головне – шукати правду, а не кривду, передавати історичну правду наступним поколінням. Це наш спільний обов'язок. Так, як світ не знав про Катинь, так само не знає про Голокост, не знає усієї правди", – говорить дипломат.
Напередодні підписання закону мав місце ще один інцидент в польсько-ізраїльських стосунках. Було скасовано візит до Польщі ізраїльського міністра освіти Нафталі Беннетта. Останній поставився до такого демаршу як до своєрідного компліменту. "Кров польських євреїв плаче із землі, і жоден закон не змусить її замовкнути. Уряд Польщі скасував мій візит, тому що я згадав про злочини її народу. Для мене це велика честь", – відреагував Беннетт.
Коментуючи те, що автори польського закону намагаються відділити польський народ від злочинів, які здійснювала нацистська Німеччина впродовж майже шестирічної окупації Польщі, Беннетт заявляє таке:
Так, табори смерті в Польщі були побудовані і управлялися німцями, і ми не можемо дозволити їм ухилитися від відповідальності за ці дії. Однак багато поляків по всій країні переслідували, повідомляли про них або брали активну участь у вбивстві понад 200 тисяч євреїв під час і після Голокосту. Тільки кілька тисяч людей, Праведники народів світу, ризикували своїми життями, щоб рятувати євреїв,
– заявив міністр.
Детальніше читайте у публікації: В одну Дуду: чому президент Польщі також проти "бандерівців"?
Що таке "антибандерівський" закон? Закон про Інститут національної пам'яті (в народі "антибандерівський закон") – це документ, який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів. Порушникам у Польщі загрожуватиме штраф або тюремне ув'язнення. 26 січня закон прийняли у польському Сеймі, а 6 лютого його підписав президент Польщі Анджей Дуда.