Розстріл сепаратиста Жиліна: версії, причини і наслідки вбивства
Показове вбивство одного з лідерів сепаратистської терористичної організації "Оплот" Євгена Жиліна в російському ресторані в Підмосков’ї стало дещо несподіваним. Версій замовного вбивства вистачає. Та питання не тільки в тому, хто ж замовив злочин, а й в причинах і, головне, – наслідках вбивства. Чому "замовили" Жиліна, і як це вплине на ситуацію в ОРДЛО, розбиралися журналісти сайту "24".
Організатор викрадень і тортур євромайданівців
Більшості українців прізвище Жиліна ні про що не говорить. Хіба що жителям Харкова, де він народився і проживав до моменту втечі в Росію в 2014 році. Водночас його добре знають, так би мовити, в "сепаратистських колах". Жилін був лідером харківських "тітушок", які жорстко побили євромайданівців у січні 2014 року. Цілком реально, що саме він причетний до теракту в Харкові в лютому 2015 року. Тоді під час мирної ходи містян стався вибух, внаслідок чого загинуло четверо людей, серед яких підліток.
Жилін – прокремлівський сепаратист і за вказівкою Москви в 2014 році намагався організувати так звану "Харківську народну республіку". До речі, Жилін був у досить приязних стосунках з нинішнім мером Харкова Геннадієм Кернесом, якого вважають причетним до створення "Оплоту". Спроба розколоти Україну не вдалася, і Жилін досить швидко виїхав до Росії, розуміючи, що за свої злочини його обов’язково притягнуть до кримінальної відповідальності.
Читайте також: Євген Жилін: кого розстріляли у кафе під Москвою
За повідомленням начальника департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергія Горбатюка, розслідується кілька проваджень щодо причетності Жиліна до організації "тітушок" під час протестних акцій. Також є підозри у причетності його до викрадень і тортур одного з "майданівців". Вочевидь, мова йде про Юрія Вербицього, якого жорсткого катували і вбили під Києвом взимку 2014-го. Жилін був оголошений у розшук.
Версії вбивства
В Росії, звичайно, заявили, що до вбивства причетні українські спецслужби, народні месники тощо. Слідчий комітет Росії основними розглядає дві версії вбивства: "комерційна діяльність" та "особисті неприязні відносини". Треба так розуміти, що друга версія – це можлива причетність українських громадян.
Українські користувачі соцмереж написали, що було б непогано, щоб прокремлівського сепаратиста, який причетний до жорстоких злочинів, вбили наші. Але, якщо поглянути на обставини вбивства, то українці, навіть добре підготовлені, не змогли б здійснити такий злочин. Жиліна вбили в ресторані "Вітерець", розташованому в селищі Горки-2 на Рубльово-Успенському шосе в Підмосков'ї. Невідомий чоловік вистрелив у нього і ще одну людину, який був разом із Жиліним – Андрія Козар, який вижив.
1.Російські спецслужби. Ресторан "Вітерець" – з мережі Novikov Group. Тобто це фешенебельний ресторан у дуже елітному місці, де, вочевидь, відпочивають небідні мешканці Горок-2. Тому, якщо до вбивства і причетні спецслужби, то російські. Дуже схоже на зачистку тих, хто дуже багато знав про події 2014 року, про тих, хто безпосередньо фінансував "народні" сепаратистські мітинги, референдуми і "республіки". Як відомо, в так званих "Д/ЛНР" вже відбулася певна зачистка тих лідерів бойовиків, які заважали Кремлю вибудовувати свою лінію.
До речі, вбивство лідера "Оплоту" в елітному ресторані сталося неподалік від президентської резиденції "Ново-Огарьово", що знаходиться на Рубльовці. Дуже нагадує показовий розстріл російського опозиціонера Бориса Нємцова, якого вбили мало не біля Кремля. Вочевидь, російським кілерам до вподоби "зачищати" когось на видному місці.
2. Фінансові потоки. На цю версію фактично вказав поранений Козар, який, за повідомленням ЗМІ, сказав поліцейським, що "зустріч стосувалася шахт Донбасу". Як пише російський "Комерсант", невідомо, чи назвав Козирєв ім’я того, з ким мала відбутися зустріч. Але слідство припускає, що він міг і бути вбивцею. Співрозмовник "Комерсанта" розказав, що після переїзду до Росії Жилін займався постачанням бензину і дизпалива на окуповані території Донбасу. Крім того, він займався поставками вугілля з ОРДЛО як в Україну, так і в Росію.
Фактично співрозмовник російської газети, який працює в слідчому комітеті, визнав, що Росія незаконно поставляє бензин і дизпаливо на окуповані території. Також, якщо зустріч стосувалась поставок вугілля, то мова йде про контрабанду.
3. Бандитські розборки. Голова центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що у Жиліна були борги, за що його вбили. Крім того, розстріляти його могли й через боротьбу за розподіл коштів, які Жилін і інші отримали за організацію псевдореспублік.
Жилін, як активний учасник "сепаратистського руху", був причетний до збору коштів на підтримку цього руху. Боротьба за розподіл цих коштів йде досить серйозна – як всередині терористичних республік, так і на території Росії. І, можливо, Жиліна підозрювали в тому, що він "крисятничав", тобто приховував частину коштів, не всі віддавав,
– зазначив Фесенко.
4. Розборки в керівництві бойовиків. На думку Фесенка, не варто виключати банальну боротьбу за владу, особисті конфлікти, які в цьому середовищі існують.
5. Шантаж, зв’язки з українськими проросійськими організаціями. У колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова та вбитого Євгена Жиліна, заявляє правозахисниця Марія Томак, були одні й ті ж координатори з Росії.
Люди, які координували Жиліна, координували також Миколу Азарова. Жилін був не просто "бойовичком" і рядовим "тітушкою". Він грав важливу роль, він брав участь у боях за Слов'янськ, а потім був "радником з економіки" у "ДНР",
– сказала вона в одному із інтерв’ю.
Дії Азарова і Жиліна координували з одного центру
Логічно зробити висновок – якщо Жилін мав зв'язок з Азаровим, то міг також координувати свої дії в 2014 з іншими українськими політиками і чиновниками різних рівнів: від районних до центральних. Частина з них сьогодні переховується в Росії, а ще більше залишилось в Україні, причому не на окупованій території. Деякі спокійно живуть у розкішних квартира і будниках у Києві. І ті, і інші не зацікавлені в тому, щоб про їхню безпосередню участь у розпалюванні конфлікту на Донбасі стало відомо широкому загалу. Чиновники-втікачі зараз активно і, на жаль, небезуспішно, добиваються зняття з них міжнародних санкцій. Тому будь-яка інформація про їх пряму участь у заколоті на Донбасі і вбивствах на Майдані кардинально змінить ситуацію.
Для тих сепаратистів, які проживають в Києві, це обернеться відкриттям кримінального провадження і реальним тюремним терміном. Тому, якщо раптом Жилін погрожував розкрити таємниці причетних до цих злочинів, його могли вбити, щоб він мовчав.
Зміна керівництва "ДЛНР" і стратегії на сході України
Сумнівно, що російський Слідчий комітет знайде вбивць, а головне – замовників злочину. Жиліна в Росії мало хто знав, і крім певної групи людей він нікого не цікавив. Якщо ж це справа рук спецслужб Росії, то справу тихо закриють. Хіба що вбивство використають з метою чергової пропаганди проти України, звинувативши Київ в його організації, і розкрутять на центральних телеканалах.
Втім, знищення проросійського сепаратиста може свідчити, на думку експертів, що наступним може стати глава донецьких бойовиків Олександр Захарченко. Оскільки проект "Новоросія" не вдався, а Жилін, який був безпосереднім організатором сепаратистського руху, і лідери в ОРДЛО забагато знають. Особливо про участь у спробах розколоти Україну вищого керівництва РФ.
Протеже Жиліна Захарченка може чекати така ж доля?
Москва хоче реалізувати свій план по поверненню "республік" Україні, але на своїх умовах. Оскільки Київ категорично проти такого сценарію, Росія, можливо, хоче прибрати одіозних організаторів сепаратистського шабашу у березні 2014 року, а також нинішніх керівників ОРДЛО, щоб показати Заходу, що начебто готова до співпраці. Москва прагне позбавитися цього "головного болю" заради зняття економічних санкцій. Але при цьому зберегти вплив на Україну, прибравши головних ватажків, і замінивши їх тими, хто не має такого злочинного шлейфу за собою. Але вони все одно виконуватимуть всі вказівки Кремля. Тому Києву наразі треба бути дуже уважним під час переговорів по врегулюванню конфлікту на сході держави. Адже і Захід готовий згодитися на такий сценарій, щоб швидше закрити тему України.
Читайте також: Вибори до Держдуми: перемога чи зрада для Путіна?