У Киргизстані знову спалахнули протести: люди виступають проти змін до Конституції

9 березня 2021, 11:28
Читать новость на русском

У центрі Бішкека 9 березня проходить мітинг. Учасники акції протестують проти змін до Конституції та вимагають розпустити парламент.

Учасники акції протесту у Бішкеку вважають, що зміцнення влади президента зруйнує демократію в країні. Вони вимагають відкликати проєкт основного закону та розпустити нелегітимний уряд.

До теми Протести у Вірменії: в країні заговорили про танки у столиці

На протесті перебувають близько 50 людей. Організатором акції виступив рух "Констітуціяга каршибиз" / "Ми проти конституції". Мітингарі стоять з плакатами "Stop Ханстітуція" і "Розпустити парламент".


Противники проєкту нової Конституції у Бішкеку / Фото "Радіо Свобода"

Що передбачає проєкт нової Конституції Киргизстану

У новому документі зазначено, що повноваження президента розширяться, а компетенції прем'єр-міністра – звузяться.

Міжнародні правозахисні організації вже висловились щодо нової Конституції Киргизстану. Вони вважають, що такий документ зруйнує усталену систему у владі.

Зміна політичного устрою в країні фактично означатиме перехід до президентської влади та може призвести до зловживання з боку уряду.

Зверніть увагу! Ці зміни до Конституції мають затвердити громадяни Киргизстану на референдумі, який пройде 11 квітня 2021 року.

Якими будуть нові повноваження президента Киргизстану

  • Очолить виконавчу владу: визначатиме склад і структуру кабінету міністрів, формуватиме адміністрацію президента і Раду безпеки, а також керуватиме ними.
  • Отримає повноваження в судовій гілці влади: матиме право призначати генпрокурора, голову комітету нацбезпеки, керівників Верховного і Конституційного судів, суддів.
  • Зможе за власною ініціативою призначає референдум.
  • Матиме право законодавчої ініціативи.
Важливо! Президент Киргизстану – Садир Жапаров, переміг на дострокових президентських виборах у січні 2021 року. Він здобув майже 80% голосів, хоча явка була доволі низькою. Крім того, понад 81% виборців проголосували за президентську форму правління.