Конституційна ніч у Раді: як приймався Основний закон

28 червня 2015, 07:34
Читать новость на русском

28 червня 1996 року країна прокинулась з головним законом. Конституцію приймали під загрозою розпуску парламенту цілу ніч. За неї в цілому проголосувало 315 народних депутатів

Прийняття Конституції могло провалитись в будь-який момент. Народні депутати декілька місяців не могли знайти компромісу. Іноді – доходило майже до бійок.

То комуністів не влаштовувало, що рухівець очолював депутатську групу з розробки Конституції. Інші гризлися за формулювання. Ще один депутат проти того, щоб в преамбулі використали слово Бог. Всі ці сварки підштовхують президента винести свій проект конституції на референдум.

Читайте також: Похорон Івасюка став символом українського протесту

До депутатів дійшли чутки, що Леонід Кучма готує указ про розпуск парламенту. Це підштовхнуло нардепів таки взятись за роботу. 27 червня обранці починають свій марафон з прийняття Конституції. Найгостріші питання – державні символи, мова, форма власності.

А щоб досягти компромісу між політсилами — голосували пакетами – наприклад гімн та прапор об’єднали з автономією Криму. За декілька хвилин до прийняття документа у залу Верховної Ради прийшов і президент Кучма. Більше як через 23 години роботи народні депутати о дев'ятій годині вісімнадцять хвилин таки прийняли Конституцію України

Після цього головний закон країни пережив декілька трансформацій. 2004 року при президентові Вікторові Ющенку прийняли конституційну реформу. Її суть у парламентсько-президентській формі правління. 2010 року Конституційний суд цю реформу скасував.

Відтак в руках президента, але уже Віктора Януковича – знову розширені повноваження. Після його втечі парламент 21 лютого 2014 проголосував за відновлення дії окремих положень Конституції України. Чим, по суті, звужує владу у руках президента, натомість більшими повноваженнями наділяє Верховну Раду.